Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Üç asırlık bir mekan

Üç asırlık bir mekan
30 Temmuz 2013 - 11:22

Nurullah PALA-ERZURUM

Erzurum Ramazan ayı ile birlikte yeni bir tarihi mekana kavuştu. Üç asırlık Paşababa Konağı, tarihi ve ihtişamlı görünümü ile göz kamaştırıyor. Üç kümbetlerin yanı başında hizmete giren tarihi evde tandır başında halk ozanları sazlı sözlü atışmalar yaparak önemli halk kültürünü yaşatırken, vatandaşlar da semaver çayını yudumlayara iftar sonrası başlayan Ramazan eğlencesinde sahur vaktine kadar keyifli anlar yaşıyor. Halk ozanlarının atışması da büyük bir ilgi görüyor.

Üç asırlık bir mekan

Tarihi Paşababa Konağı İşletmecileri Hakem Akgül ve İshak Akgül,  Paşababa Konağı’nın geçmişinin üç asıra dayandığını söyledi. Bir zamarların ünlü konağı şimdilerde önemli bir halk kültürüne hizmet ediyor. Halk ozanları da bu mekanda Halk Aşıklığı kültürünü yaşatmaya çalışıyor. Aşık Mevlüt Mertoğlu ile Celal Akdağ’ın tandır başında sahne aldığı Paşababa Konağı’nda dostların buluşması sağlanıyor. Hakem Akgül, “Burası dostların buluştuğu yer. İnanıyoruz ki, bundan sonra bu tarihi bina Erzurum kültürüne önemli hizmet verecek. Ramazan ayında semaver çayı ikram ettiğimiz bu mekanda Ramazan ayı sonrasında lokantacılık ve kafeteryacılık hizmetleri sunacağız” dedi.

Halk ozanlarını izleyen vatandaşlar ise, tarihi Paşababa konağını oldukça gizemli bulurken, “Türkiye’nin değişik illerinde bu tür evler büyük ilgi görüyor. Hatta film bile bu tarihi yerlerde çekiliyor. Erzurum’da bulunan eski evlerinde büyük ilgi görmesini arzu ediyoruz” diye konuştular.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.