Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Türkiye’den övgüyle bahsettiler

Türkiye’den övgüyle bahsettiler
25 Ağustos 2013 - 13:48

Gyengju Dünya Kültür Expo 2013 etkinliği kapsamında 6 ülkeyi gezen Güney Koreliler, Gürbulak Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye geldi.

Güney Kore’den geçen 21 Mart’ta otomobillerle yola çıkan ve tarihi İpek yolunu izleyen ekip, Cuma günü öğleden sonra Türkiye-İran sınır kapısı olan Gürbulak’tan Türkiye’ye giriş yaptı. İpek yolunu izleyerek İstanbul’a gidecek Güney Korelileri, sınır kapısında AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman ile Doğubayazıt Kaymakamı Karahan Daştan karşıladı. Davul- zurna çalınarak ve çiçeklerle karşılanan ekip, buradan tarihi İshakpaşa Sarayına geçti. İshakpaşa Sarayını gezen ekibe Milletvekili Salman ile Kaymakam Daştan çeşitli hediyeler verdi. Doğubayazıt’tan sonra bugün Erzurum’a gelen ekip için Yakutiye kent meydanında bir karşılama töreni düzenlendi. Koreli kervan ellerinde Türk ve Kore bayraklarıyla girdikleri Kent Meydanında Erzurum Bar ekibi ile karşılandı. Küçük Dadaşların gösterisini büyük bir dikkatle izleyen Koreliler bar oyununu çok beğendi. Meydanda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İpek Yolu üzerindeki Ülkelerin tarihten gelen bir dostluğunun olduğunu vurguladı.

Gyeongju’dan gelen kervana liderlik yapan Moo, Türklerden övgüyle bahsederek, “Türkler bizler için hep önemli insanlar olarak kaldı. En zor günlerimizde Türkiye her zaman yanımızda yer alarak bize destek verdi. Bizler bu dostluğu ilelebet sürdüreceğiz. Burada bizlere gösteri yapan küçük çocukların gözlerine bakınca hiç yabancılık çekmedim. Sanki bizden biri gibiydiler. Hepiniz ne demek istediğimi anladınız” dedi. Yaptığı konuşmadan ötürü büyük bir alkış alan Moo,’ ya Erzurum Gençlik  Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Murteza Cengiz, 2011 Kış Oyunlarını anlatan bir kitap hediye etti. Kervan daha sonra Erzurum turu yaparak İstanbul’a gitmek için yol koyuldu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.