Erzurum Haber - 23 Mayıs 2019, Perşembe

Türkiye’de ilk

19 Şubat 2014, 19:02
Türkiye’de ilk

Türkiye’de ilk defa kurulan, hekimin hastalarının kullandıkları ilaçları takip etmesine ve ülkedeki ilaç israfını en az seviyeye indirilmesi için dizayn edilen Atatürk Üniversitesi Mekatronik İlaç Yönetim Sistemi (ATAMİYS), Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesinde düzenlenen açılış programı ile hizmete girdi.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesine ATAMİYS adı verilen yeni bir robotik sistem kuruldu. Türkiye’de ilk defa uygulanan sistem, özellikle yatarak tedavi gören hastalara verilen ilaçların takibi amacıyla yurt içi ve yurt dışı firmalarla ortak çalışma sonucu geliştirildi. ATAMİYS’in tanıtımı Yakutiye Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

İlaç israfını da engellemeyi amaç edinen ATAMİYS’in ilk defa Erzurum’a olmasına sevindiğini dile getiren Atatürk Üniversitesi Rektörü Hikmet Koçak, doktorların hastaları verdikleri ilaçları takip etmelerinin çok önemli olduğunu söyledi. Koçak, “Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de maalesef büyük derecede israflarımız var. Bu israfların başında ekmek gelirken bunun peşine ilaç israfı gelir. Yıllık yaklaşık hastanemize 30 milyon liraya mal olan ilaçların nasıl kullanıldığı, ne kadar kullanıldığı gibi detayların hekimler tarafından kontrol edilebilmesi çok önemlidir. Dünya tıp alanında çok hızlı gelişiyor. Tabi bizde bu gelişmeye  ayak uydurmak zorundayız. ATAMİYS sisteminin başladığı yeni dönemde akademisyenlerimizin gayretlerinin daha da artacağına inanıyorum. Hocalarımız gayret edecekler ki bizde sadece Erzurum’a değil bölge ülkelerine de hizmet edebilelim” diye konuştu.

ATAMİYS’in açılış kurdelesini ise Rektör Hikmet Koçak, Sağlık İl  Müdürü Serhat Vançelik, Yakutiye Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr.Necip Becit, Hastane Eczanesi Sorumlusu Banu Taylan Akın, Tıp Fakültesi Dekanı  Prof.Dr.Selçuk Atamanalp kesti. Açılış törenine akademisyenlerin yanı sıra yurt dışından gelen misafirler ve tıp fakültesi öğrencileri de katıldı. İlaçların insan eli değmeden stoklanıp, paketlenerek hazırlanmasını sağlayan sistemde toplam 15 personel görev yapacak. Sistemin tamamen otomatik olması sayesinde ise el ile yapılan hatalar minimuma indirilecek.

Akın, yeni sistemi anlattı

Avrupa’daki hastanelerde kullanılan Mekatronik İlaç Yönetim Sistemi, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlandı. Sistem sayesinde ilaçlar insan eli değmeden stoklanıp, paketlenerek hazırlanacak. Üniversite eczanesinde 15 kişi çalıştıklarını bildiren baş eczacı Banu Taylan Akın, daha önce ilaçların elle hazırlandığını çok yoğun çalışıldığı için bunun hataya açık olduğunu bildirdi. Yaklaşık 2 milyon liraya mal olan Mekatronik İlaç Yönetim Sistemiyle artık risk altında çalışmadıklarını anlatan Banu Taylan Akın, ilaçların aktif stok yönetimini gerçekleştirmeye başladıklarını söyledi. Üniversite hastanelerinin bir çoğunun stoğu düzgün yönetemedikleri için mali açıdan zor durumda olduklarını dikkati çeken Akın şunları söyledi:

“30 milyon liralık bütçemiz var. Böyle büyük bir bütçeyi ‘bakkal dükkanı’ hesabıyla yönetemezsiniz. Avrupa bu sistemleri kullanıyor. Biz de 2 aydır kullanıyoruz. Yaklaşık 3 yıl boyunca kurgusu, ihalesi, kurulumu zaman aldı. tablet paketleme ve robotik olmak üzere iki ayrı sistem var. Biz çatı yazılımıyla bu cihazları birleştirdik. Bunların hepsini bir çatı yazılımında topluyoruz ve hareketlerini görüyoruz. Son kullanma tarihi yakın olanı önce tüketmeye yönelik programlıyor. Orada insan insiyatifini ortadan kaldırıyor. Personel gidip istediği ilacı veya yanlış ilacı verme durumunda olmadığı için onu veremiyor. Riskler bertaraf edilmiş durumda. Ayrıca verdiğimiz tabletleri fotoğraflıyoruz. Adli bir vaka ya da iftira karşısında kanıtı elimizde var. Karekodlarını bile tututuyoruz. Hizmeti en üst standartlarda veriyoruz. Hollanda’da laleleri bile robotlarla veriyor. Ayrıca bu sistem anlık kontol edilebilir ve şeffaf.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*