Erzurum Haber - 26 Nisan 2019, Cuma

‘Türkçe anlamadınız’ pankartı dikkat çekti

1 Mart 2014, 19:25
‘Türkçe anlamadınız’ pankartı dikkat çekti

Hocalı katliamının 22’nci yıldönümünde tepkisiz kalmayan Erzurum,  katledilen masum insanlar için yürüyerek ‘Karabağ Türk’tür Türk kalacak’ sloganları attı. ‘Türkçe anlamadınız’ pankartına Ermenice yazılar yazan grup dikkatleri üzerine çekti.

Mihriban Yeşim KÖSEOĞLU/ERZURUM

Erzurum Hocalı katliamının yıl dönümünde sokağa döküldü. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin Hocalı kasabasında Rusların desteklediği Ermeni askerlerin 26 Şubat 1992 tarihinde gerçekleştirdiği katliamda öldürülen 106’sı kadın, 83’ü çocuk toplam 613 hocalı şehidi dün bir kez daha anıldı.  Hocalı katliamının yıl dönümünde, Erzurum’da düzenlenen yürüyüşe özellikle gençler büyük bir ilgi gösterdi. Vatandaşların da cadde ve yol kenarlarından alkışlarla destek verdiği yürüyüşte katılımcılar, Ermenistan’a tepki gösterdi.  Ötüken Dergisi Erzurum Temsilciliği tarafından düzenlenen “Hocalı Katliamına Lanet Yürüyüşü” Bosna Hersek Caddesinden başlayarak, İstasyon Meydanına kadar devam etti. Yürüyüş boyunca ‘Erzurum uyuma Hocalıya sahip çık’, ‘Milletin meclisi soykırımı tanısın’ sloganları atan gurup ‘Türk’e kefen biçenin ölümü korkunç olur’ pankartları açtılar.

‘Türkçe anlamadınız’ pankartı dikkat çekti

Özellikle Ermenice yazılan pankart dikkat çekti. Pankartta ‘Türkçe anlamadınız. Ya Karabağ ya ölüm ya Karabağ’dan çıkın ya da Erivan’ı alırız’ yazısı yürüyüşe damga vurdu.  Yürüyüşün ardından İstasyon Meydanında polis kontrolünden geçerek miting alanına alınan gruplar, basın açıklaması yaptı.  Çağdaş dünyanın gözleri önünde yapılan 21. Yüzyılın en büyük soykırımı Hocalı katliamının 22’nci yıl dönümünde, yapılan katliamın Azerbaycan ve Türk dünyası için kara bir leke olduğunu belirten Ötüken Dergisi Erzurum Temsilciliği üyesi Mücahit Karaduman, Hocalıyı, Doğu Türkistan’ı, Kerkük’ü, Güneydoğuyu, Suriye’yi ve Azerbaycan’ı unutmadıklarını söyledi.  Karaduman, “Bir vahşetti yaşananlar, bir zulüm. Ne ortaçağda nede çok uzağımızdaydı. Yakın bir tarihte ve insanlığın gözleri önünde yaşanmıştı o kara gece, insanlığın o yüzkarası. Arkasına Rus desteği alan Ermeni ordusu, dağlık Karabağ’ı işgal ederek Hocalıda yaşayan çoğu silahsız kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce insanı vahşice yok etti o gece. İnsanların derilerini soyarak, hamile kadınların karnını yararak, çocukların cesetleriyle oyun oynayarak, yüzlerce insan, o gece hunharca öldürüldü. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek işkence yöntemleri bu insanların üzerinde denendi. Hiçbir suçları yoktu. Sadece Türk olmalarıydı, gözü dönmüş katiller tarafından hunharca katledilmelerinin tek sebebi. Evet, bütün günahları Türk olmaktı. Şairinde dediği gibi bir gerçeği unutuyorlar: onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak. Hâlbuki biz sussak tarih susmayacak, tarih sussa, hakikat susmayacak. Onlar sanıyorlar ki, bizden kurtulsalar mesele kalmayacak. Hâlbuki bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar, vicdan azabından kurtulsalar tarihin azabından kurtulamayacaklar, tarihin azabından kurtulsalar Tanrı’nın gazabından kurtulamayacaklar” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*