Erzurum Haber

Türk Chopper Motor Kulübü üyeleri Erzurum’da

Türk Chopper Motor Kulübü üyeleri Erzurum’da
930 Kez
14 Haziran 2019 - 19:38

Erzurum/zirve2000 İzmir’de 12 yıl önce kurulan Türk Chopper Motor Kulübü üyeleri 19 Mayıs’ta Samsun’dan başladıkları geleneksel büyük sürüşün 7’incisinde Erzurum ulaştılar.

Manolya BULUT-PUSULA
Türk Chopper Motor Kulübü üyeleri son 7 yıldır her sene büyük sürüş adıyla gerçekleştirdikleri gezilerinde bu kez Erzurum’da da mola verdiler. 19 Mayıs’ta Samsun’dan yola çıkan sürücüler uzun yıllardır Ermenistan ordusunun işgali altında bulunan daha sonra Azerbaycan’a geçen Çocuk Mercanlı Köyü’ne destek ziyaretinde bulundular. Ardından Tiflis üzerinden Türkiye’ye giriş yapan motorsiklet tutkunları Erzurum’a gelerek tarihi yerleri gezdiler. Kulübün kurucu başkanı Ali Rıza Uygur, “Azerbaycan’a akıncı ruhuyla gittik. Serhat şehrimiz Erzurum’a da Kuvay-i Milliye ruhuyla geldik. Bu ruhla Erzurumlu hemşerilerimle kucaklaşıyorum” dedi.

Ataların izinden
Türk Chopper Motor Kulübü Kurucu Başkanı Ali Rıza Uygur Türklerin atlarla gittiği bölgelere motorlarla gitmeyi hedeflediklerini belirterek, “Erzurumlu hemşerilerime selamlarımı iletiyorum. Ben de Erzurum doğumluyum. Burada olmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyuyoruz. Türk Chopper Motor Kulübü bu yurdun evlatlarının kurduğu, dünyanın 7 büyük kulübünden biridir. Avrupa’nın 1’inci kulübüdür. Kırk ilde kuruluşunu tamamlamıştır. Azerbaycan’a akıncı ruhuyla gittik. Serhat şehrimiz Erzurum’a da Kuvay-i Milliye ruhuyla geldik. Bu ruhla Erzurumlu hemşehrilerimle kucaklaşıyorum. Kırk vilayetten toplanan arkadaş Samsun’da 19 Mayısta toplandı. Oradan sürüşe başladık. Gürcistan Batum kapısından giriş yaptık. Oradan Tiflis, oradan da Azerbaycan Bakü’ye gittik. Orada devlet bizi çok iyi ağırladı. Çocuk Mercanlı denen o bölgeye gittik. Ziyarette bulunduk. Dönüşe geçtik. Tiflis üzerinden Ardahan’a oradan da Erzurum’a kavuşmuş olduk. Atalarımızın at üzerinde gittiği toprakların hepsine gitmek amacımız. Viyana’nın önüne de gittik. Arnavutluk’a kadar motorlarla gittik. Bu vatan evlatları olarak atla gidilen yerlere şimdi motorla gidiyoruz. Kurayla 30-40 arasında motorcu kardeşimizi seçeriz her sene. Toplam 6bin kilometre yapmış olacağız” diye konuştu.

13 gündür yollardalar
Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, İzmir ve İstanbul gibi illerden yaklaşık 20 üyenin bulunduğu gezide yer alan polis memuru Servet Vatan ise şunları söyledi; “Bu sürüşe katılmak gerektiğini düşündüm. Doğmuş olduğum, çocukluğumun geçmiş olduğu bu meydanda olmaktan da ayrıca gurur duyuyorum. 13 gündür yollardayız. Herkesin evine varması 16 günü bulacak sanırım. Herkes evine ulaşınca sürüşün bitmiş olduğu ilan edilecek. Atalarımızın gittiği yerlere biz de demir atlarımızla gidiyoruz. Burada halktan gördüğümüz ilgiye, yakınlığa da ayrıca teşekkür ediyorum. Misafirperverliği, dostluğu gösterdiler.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.