Erzurum Haber

TSK MEHMETÇİK VAKFI VE BİZE DÜŞEN

TSK MEHMETÇİK VAKFI VE BİZE DÜŞEN
933 Kez
30 Haziran 2015 - 11:44

Ülkemizin ve milletimizin güvenliği için canlarını hiçe sayarak görev yapan erbaş ve erlerimizden şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybedenlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlamak amacıyla 17 Mayıs 1982 tarihinde kurulmuş bir vakıf Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı.

Daha önce yayınlanmış olan “Mehmetçik Vakfı ve Toplumsal Yükümlülüğümüz” başlıklı makalemde; Mehmetçik Vakfı’nın görevlerinden ve yaptığı yardımlardan bahsetmiştim. Verdiğim rakamlar bir önceki yıl yayınlanan rakamlardı, bu nedenle güncelleyerek tekrar bilgilerinize sunma ihtiyacı duydum.

Vakıf; kurulduğu güden bu yana bilimsel gelişmeleri takip etmek suretiyle etkin bağış, yardım, yatırım ve tanıtım projeleri ile kendini sürekli geliştirerek;
tsk
Türk Silahlı Kuvvetlerinde vatani görevini yerine getirirken; şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınlarına, gazi ve engelli Mehmetçikler ile çocuklarına sağlamakta olduğu sosyal ve ekonomik desteği artırarak yükseltmek,

TSK Mehmetçik Vakfına bağışta bulunanlar ile kendilerine yardım edilen Mehmetçik ve aileleri arasındaki sevgi ve güven duygularını sosyal destek faaliyetleri ile güçlendirerek, yüce Türk ulusunun takdirine layık örnek bir yardım kuruluşu olma yolunda hizmetlerini sürdürmektedir.

Vakıf tarafından yapılan yardımlar her geçen yıl artarak devam ediyor. 2012 yılında yapılan yardımların tutarı 55.661.527,48 TL, 2013 yılında 57.140.955,20 TL ve 2014 yılında 60.947.348,20 TL.
Vakıf; kurulduğu 1982 yılından bu yana 43.749 erbaş ve ere, bugünkü değeriyle yaklaşık olarak toplam 473.145.477,48 TL yardım yapmıştır. Ortalama aylık yardım tutarı 5.800.000,00 TL.
Yapılan yardımların ayrıntılarına ve daha detaylı mali bilgilere vakfın internet sitesinden (http://www.mehmetcik.org.tr) ulaşılabilmektedir.
tsk1
Kısaca ifade edersek, Mehmetçik Vakfı; Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaptığı vatan hizmeti esnasında, şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere, toplumsal olarak sahip çıkmak ve destek olmak gibi önemli bir yükümlülüğümüzü toplum adına yerine getirerek; ülke düzeyinde sosyal adaletin, toplumsal barışın ve ulusal birliğin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır.
tsk2
Vatandaş olarak bize düşen ise; böylesine ulvi bir görevi, bizim adımıza yerine getiren Mehmetçik Vakfı’nın faaliyetlerine destek olmak.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.