Erzurum Haber

“ Transferi teknik heyet yapmalı”

“ Transferi teknik heyet yapmalı”
390 Kez
02 Haziran 2013 - 21:49

ASA Genel Koordinatörü Özcan Şimşek, Erzurum Büyükşehir Belediyespor’un başarılı olması gereken kriterleri sıraladı. Şimşek, takımın Onursal Başkanı Ahmet Küçükler’in de yalnız bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Bu sezon play-off şansını gol averajıyla kaybederek ligi 6. sırada tamamlayan Erzurum Büyükşehir Belediyespor’a değinen Anadolu Spor Akademisi(ASA)’nin Genel Koordinatörü Özcan Şimşek, geçmişe bakmadan geleceğin planlarının yapılmasını gerektiğini söyledi. Hiçbir şeyin imkansız olmadığını belirten Şimşek, takımın üst liglere çıkması için daimi birlik ve beraberliğin olması gerektiğini ifade etti.  Artık şehrin tek profesyonel futbol takımı olan Büyükşehir Belediyespor’u herkesin sahiplenmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu; “ Erzurumlunun, Erzurum Büyükşehir Belediyespor’a  koyduğu süper lig hedefi öncelikle geçmişe sünger çekip Erzurum Büyükşehir Belediyespor’u sahiplenmesi ile başlar. Erzurum Büyükşehir Belediyespor’un sadece Belediyenin kulübü değil Erzurum’un süper ligde tek temsilcisi olduğunu, bu yolda Büyükşehir Belediyespor’un Onursal Başkanı olan Sayın Ahmet Küçükler’i Erzurum halkının bu anlamlı yarışta yalnız bırakamaması gerekir.”

Yükü sadece Küçükler’e bırakmamak gerekir

ASA Genel Koordinatörü Şimşek, geçmişte Erzurumspor’a sıkıştığı her ortamda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’in destek verdiğini belirterek, bugün maddi anlamda bütün yükü Belediye Başkanına ya da 21 kişilik yönetime bırakılmaması gerektiğini söyledi. Şimşek, “Geçmişte Erzurumspor’da yaşanan maddi problemlerden dolayı maça çıkamama, antrenman boykotu, transfer yasağı gibi hoş olmayan durumların kötü izlerini silen Erzurum Büyükşehir Belediyespor’un onursal Başkanı Ahmet Küçükler’in bu desteği hak ettiğini düşünenlerdenim. Futbolda, sokaktaki simitçiden tutunuz da fabrikatöre kadar her kesimin gücünü yanınızda hissetmeniz gerekir ki başarı gelsin, çünkü futbolda saha içi ve dışı organizasyonu ile kolektiftir yardımlaşma olmadan başarı biraz hayalcilik olur. Sonuçta futbol bir gösteri oyunudur. Bu gösterinin en önemli öğesi de taraftardır. Taraftar kulüp ilişkilerini iyi tutarsanız taraftarda kulübünü sahiplenir buda taraftar desteği olarak geri döner. Ya da kulübünüzü dünya kulüplerinde örnekleri olan şirketleştirme modeli ile şirketleştirip, şirketin en büyük hissedarlarını da halkın güvenini kazanmış şahıs yada şirketlerin oluşturduğu bir konsorsiyumla oluşturulabilirse, kulüp maddi ve manevi anlamada güçlü olur. Bu sezon Erzurum Büyükşehir Belediyespor’un taraftar desteğini hissettiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Futbolda başarının ilkeler ve doğru insanlarla olacağını savunan Özcan Şimşek, “Futbolun içinde aktif birisi olarak biliyorum ki başarılar inançla, heyecanla, doğru stratejilerle, ilkelerle, hedeflerle ve doğru insanlarla kazanılır. Bir de futbolun ana ilkelerinde ‘3T’ kuralını iyi bilmek gerekir; Tespit, Teşhis, Tedaviyi doğru uygulanmalıdır” dedi.

Kulüp kurumsallaşmalı

Erzurum Büyükşehir Belediyespor’un kurumsal bir hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Şimşek, “Dev kurumsal şirketlerin spor kulüplerini alarak büyük hedeflere koştuğu bu dönemde kurumsallaşma olmadan sportif başarı hedeflenirse, bu saman alevi hükmünde olacaktır. Bu yüzden plan ve program yapılırken ilk önce kurumsallaşma hedeflenmelidir. Erzurum Büyükşehir Belediyespor’un önündeki en büyük engel kurumsallaşma sorunudur. Kurumsallaşma süreci tamamlandıktan sonra sportif başarılar kendiliğinden gelecektir. Bu süreç planlanırken, konuya vakıf profesyonel yöneticiler olmalı, çözüm üretilirken ana hedef kurumsallaşma olmalı, konu ile ilgili futbolun içinden gelmiş, konusuna hâkim, profesyonel manada çözümler üretebilen, dinamik, iyi bir çalışma ekibi kurulmalıdır” diye konuştu.

“ Süper lig yolunda sağlam adımlar şart”

Takımın Süper Lig’e çıkma yolunda ki stratejilerin çok önemli olduğunu ifade eden Şimşek, bazı tavsiyelerde bulundu. Şimşek, “Avrupa da katıldığımız bazı spor yönetici seminerleri ve kurslarında aldığımız bilgiler ışığında bence Süper Lig yolunda ilk adımlar şöyle olmalı; Profesyonel bir transfer komitesi kurulmalıdır. Bu ekipte yer alanlar şehrin iklimini, sosyal yaşantısını, sorunlarını, avantajlarını çok iyi bilmesi gerekir. Bir ekibin bir kulüp ile birlikte gelecekteki hedeflere ulaşabilmesi için sadece ekibin bu işi çok iyi bilmesinin yeterli olmadığını, takımı başarıya götürecek çalışma ortamının hazırlanması için belli prensiplerin çalışmaya başlamadan önce oluşması, futbol otoriteleri tarafından saptanmış en önemli kurallardandır. Bir kulübün ekibine verdiği değer ona sunulan uygun çalışma koşullarıyla doğru orantılıdır. Ekibin değeri daha anlaşmanın başında ona verilen güvenle ortaya koyulmaktadır. Çalışmaya başlamadan, konulmayan hedefler ve ilkeler ileride doğabilecek haksız birçok sıkıntıyı da beraberinde sürüklemektedir. Hal böyle olunca hem ekip hem de kulüp bu konuda maddi ve manevi zarar görmektedir. Bu haksızlığı önlemenin yolu iki taraf açısından da profesyonel sözleşmeye mutabık kalmakla olacaktır. Bu anlaşma şartları içersinde futbolcu futbolculuğunu, teknik adam teknik adamlığını ve kulüpteki asli görevlerini çok iyi bilmeleri gerekir. Böylelikle futbol kamuoyunda ikilem yaşamayacak herkes gönül rahatlığında işini yapacaktır. Böyle nezih ve adil çalışma ortamında da başarı kaçınılmaz olacaktır” dedi.

“ Transferi teknik heyet yapmalı”

Profesyonel futbol takımlarında yönetici ve teknik heyetin her zaman uyum içerisinde olması gerektiğini savunan Şimşek, futbolcularında sorumluluk sahibi olmaları gerektiğini söyledi. Anadolu Spor Akademisi Genel Koordinatörü Özcan Şimşek şöyle konuştu; “ Bir takımda teknik direktör teknik heyeti belirleyen isim olmalıdır. Transfer işlemi de aynı şekilde teknik direktöre ve oluşturulan transfer komitesine bırakılmalıdır. Teknik heyette transfer döneminde seçici olmalıdır. Bu kuraları ideal süreçler üzerinden veri alarak koyulmalıdır. Kulüp futbolcularını sağlam karakterli yörenin kültürel, iklim ve sosyal yapısına uygun seçmeli. Transfer edilecek futbolcuyu transfer komitesinden bir ekibe en az 3–4 maçını seyir ettirmeli yada güvenirli teknik adam ve futbolcu izleme komitesi olan ekiplerden yardım alarak transfere karar vermelidir. Takımda oynayacak futbolcularında sorumluluk sahibi olmaları gerekir. Bu bağlamda yapılacak işlemler Erzurum Büyükşehir Belediyespor’u üst liglere çıkartacağına inanıyorum.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.