Erzurum Haber

‘Top yolu yürüyüşü’

‘Top yolu yürüyüşü’
340 Kez
02 Temmuz 2013 - 11:43

SARIKAMIŞ Harekatı sırasında Allahuekber Dağları’nda 1914 yılı Aralık ayında donarak şehit düşen Mehmetçikleri anmak için bu yıl ilk kez yaz mevsiminde düzenlenen ‘Top yolu yürüyüşü’, Erzurum’dan başladı.

Osmanlı-Rus savaşı sırasında Allahuekber Dağları’nı aşmak isterken kara kışa yenik düşen binlerce Mehmetçik için bugün öğle saatlerinde merkez Yakutiye İlçesi’ndeki ‘Erzurum’un Kahraman Çocukları’ rölyefi önünde tören düzenlendi. Anma törenine Vali yardımcısı Özgür Arslan, Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof.Dr. Bingür Sönmez, AKUT üyeleri, İstanbul ve Ankara’dan gelen dernek üyeleri ile öğrenciler katıldı. Erzurum Lisesi’nden bir grup öğrenci sırtlarında yiyecek çuvallarları ile Nebi Hanlara yürüyüşü canlandırdı. Ellerinde Türk bayraklarıyla rölyef önünde hatıra fotoğrafı çektiren katılımcılar, Erzurum’un Köprüköy ilçesine giderek buradaki şehitlik anıtını ziyaret etti. Grupta bulunan, daha sonra geceyi geçirecekleri Narman İlçesi’ne gitti. Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı ünlü kalp cerrahı Prof.Dr. Bingür Sönmez, şöyle dedi:

“22 Aralık 1914 tarihinde 29’uncu tümenin Çimenli- Bardız arasını 2.5-3 günde cebri yürüyüşle tamamlayan kahramanların gittiği yolu dağlarda yatarak 5 günde tamamlayacağız. Şehitliklerin yerlerini tespit edeceğiz. Yanımızda harita mühendislerimiz var. Onlar GPS ile şehitliklerin yerlerini tespit edip topoğraf haritayla tam olarak belirleyecek. Bulunan yerler Genelkurmay Başkanlığı’na rapor edilecek. Arşivlerden 1914 yılından beri ziyaret edilmeyen şehitliklerin yerleri belirlenmiş olacak. Yol üzerinde inanılmaz çok şehitlik var. Onları sadece köylüler biliyor. Onların tekrar ihya edilmesini sağlayacağız. Ruhlarını şad edeceğiz. Tüm şehitlerin ruhu şad olsun. Şehide hizmet ibadettir.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.