Erzurum Haber - 01 Nisan 2020, Çarşamba

Tıpkısının aynısı AVM’ler ve MNG…

3 Mart 2020, 14:27

Erzurum’da nüfus ve harcama oranına göre alışveriş merkezi bolluğudur ki yaşıyoruz.

Her ne kadar ulaşımı oldukça kolay olsa da üç merkezde de şehrin üç ana ve diğer bölümlerine hitap eden alışveriş merkezlerine sahibiz.
İşin acı ve garip tarafı şudur ki üç alışveriş merkezi de ‘‘Mng, Forum Erzurum, Palerium’’ birbirlerinden hiç haberdar olmamış ki birbirlerinin aynısı. Aralarındaki rekabet şehri ilerletmek değil de kendilerini ilerletmek üzerine kurulu olduğu için mi böyle düşünmeden edemiyoruz.

Gözlemleyebildiğimiz kadarı ile gittiğimiz şehirlerde ziyaret ettiğimiz alışveriş merkezi hüviyetine sahip bu oluşumların kendilerine ait bir karakteristik özelliği var. Bu eğlenceden, giyime, markalaşmadan, kültür-sanat alanına kadar uzanıyor.

Oysaki biz de her üç alışveriş merkezi de ‘vergi levhaları İstanbul’a kayıtlı olmak üzere’ aynı markaları barındırıp aynı stratejileri izlemekten bir adım uzağa gidemiyor. Yenilik ve farklılık arayan insan üçünden birine ve sırayla mahkûm hale dönüşüyor. Geriye kalan da enerji, zaman, para kaybından ibaret. AVM kültürünün kaybolup internet üzerinden alışverişin iyice yayıldığı bu dönem ve sonrasında avm’ler ve bilhassa Erzurum alışveriş merkezleri ivedilikle kendilerine yeni marka-kazanımlar bulmak zorunda.

Burada ayrıca bir parantez MNG AVM için açmak gerekli. Büyük umutlarla açılan ve herkesin uğrak noktası haline gelen MNG beklentileri karşılayabiliyor mu? Kendileri için müşteri oranı, alışveriş karlılık payları günlük güneşlik olsa da Erzurum için ya da kendi içlerindeki esnaf için öyle mi?

Büyük umutlarla, vaatlerle kapısını açan MNG toplumun çoğu için hayal kırıklığı olmuştur.

Yeni marka ve yeni bir çehre ile karşılaşmak isteyenler karşılarında her yerde ikişer, üçer tane var olan markaları görünce memnun mu sormaları gerekli? Ayrıca bu mağazalarda satılan ürünlerin şehir dışındaki diğer alışveriş merkezlerindeki ürünlerle sezon/kalite farkı ne durumda? Eski sezon ürünler ya da beğenilmeyen moda eğilimleri (!) Erzurum’a mı yutturulmakta?

Mağazalarınızda ve anlayışınızda yenilik ne zaman olacaktır? Araba, ev vermek ile kapitalist düzenin harcamaya meyilli biz talihsizleri bir parça umutlanıp bir parça sevinsek de sizin bu karlı iştirakten başka bir atılımınız var mı?

Her şey o kadar siyah-gri de değil bu arada.
Açıldığından beri ilk defa ses getirecek bir işe imza atarak Starbucks kahve markasını –biraz da el mahkûm- Erzurum’a ve MNG’ye kazandırmak güzel olmuştur. Bir taraftan kahve, kafe tercihlerinin değişeceği diğer taraftan yeni bir yığılmanın olacağı da su götürmez gerçektir.

AVM dehası diye tanıtılan Sayın Müdür Aydoğan Süer herhalde halkın istek ve taleplerini dikkate alır da sadece AVM’nin varlığını yükseltecek yeni markaları getirmekle kalmaz şehirle de gün geçtikçe arası açılan şirketini ortak bir payda etrafında buluşturabilir.

En azından ya her şeyi AVM’de sattırmaz ya da ‘‘makul’’ bir şekilde şehrin ‘‘normal’’ esnafını da AVM’ye sokabilir.

Ha bir de internet mağazası ile birlikte fiziksel bir mağazaya sahip olan bazı sözüm ona büyük firmalarının küçük ‘V’arislerini de biraz uyarır. İnternet üzerinde ucuza sattığı ürünü hiç kimse sizin çatınız altında 3 kat pahalı almak zorunda değil.

Sevgi ve selam ile.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*