Erzurum Haber - 06 Haziran 2020, Cumartesi

THY bu işi çözemeyecek!

4 Temmuz 2019, 11:35

Şehrin kemikleşmiş birçok sorununa bir de ulaşım eklendi. Türk Hava Yolları öyle bir fiyat tarifesi ortaya koydu ki inanılır gibi değil. 90’lı yıllarda yalnızca zenginlerin binebildiği uçak, yeniden lükse girdi.

Vatandaşın en temel haklarından olan havayolu ulaşımı, altın fiyatlarıyla yarışır hale geldi. Domates, biber, patlıcan fiyatlarının tavan yaptığı ülkede elbette uçak bilet fiyatlarına da zam gelecekti, buna hazırlıklıydık. Fakat bu öyle bir zam ki hepsine rahmet okuttu. Bir anda yüzde 200-300 zam ile karşılaşan Erzurumlu neye uğradığını şaşırdı. Erzurum’dan Paris’e hatta Kudüs’e uçmak Ankara’ya uçmaktan daha ucuz.

Bütçesini zorlayarak denk getirdiği bileti almaya teşebbüs eden vatandaşın bu kez de seferlerin azlığından dolayı hevesleri kursağında kalıyor.

***

Aylardır bu sorun yazılıp çiziliyor. İşin tuhaf yanı yetkililerin de konuya vakıf ve muzdarip olmaları.

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, sosyal medya hesabından Erzurum’daki bilet fiyatları ve sefer sayısının artırılması konusunda yaşanan problemleri THY Genel Müdürü ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Avcı ile görüştüğünü yazdı. Altınok, görüşmeye ilişkin her hangi bir gelişme, sonuç bildirmeyerek “konunun yakın takipçisiyim” mesajını paylaştı.

Bilet fiyatlarının pahalılığından dolayı kendisinin de mağdur olduğunu ifade eden Erzurum Valisi Okay Memiş ise “Maaşımın en az üçte biri uçak biletlerine gidiyor, iki oğlum ve eşim ayda en az iki defa Ankara’ya gidip geliyorlar. İndirimli olmasına rağmen önceden aldığımız halde 200-250 liradan aşağı bilet bulamıyoruz. Gümüşhane Valiliğim sırasında bu kadar para katiyen ödemiyordum. Ya biz haram yemiyoruz. Maaşımızdan başka hiçbir gelirimiz yok. Gerçekten kabul edilemez bir durum” açıklamasını yaptı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise sorunun askerlik kanununun değişmesinin ardından yaşanan erken terhislerden kaynaklanabileceğini ifade ederek, “Yatırım yapmak için gelmek isteyenler var ama bilet yok, gelemiyorlar. Bunun sebebi erken terhisler ya da Antalya uçuşlarına verilen ağırlık olabilir” fikrini ortaya attı.

Şahsen Sayın Sekmen’in tezine katılmıyorum. Bu sorun yeni yaşanmıyor, geçtiğimiz yıllarda da aynı problem karşımıza çıkıyordu. Diğer yandan sorun erken terhislerden kaynaklansaydı Erzurum’da olmayan bilet Trabzon’da da bulunamazdı. Terhisler ülkenin her ilinde var, şehrimize has bir uygulama değil.

***

Koca şehir siyasetçisiyle, bürokratıyla, vatandaşı ile bu sorunun sebep ve çözümüne kafa yoruyor. THY’den tek satırlık cevap yok.

Bilet fiyatlarının eskiye dönmesi ya da ciddi anlamda aşağı çekilmesi şimdilik zor görünüyor. Çünkü konuya dahil olan hiç kimse bu durumun neden yaşandığını anlayamıyor.

Bunun sebebi Türk Hava Yolları’nın son yıllarda zarar ettiği iddiaları olabilir mi?

Ya da hangara çekilen uçaklar nedeni ile sefer sayıları azaltılmış olabilir mi?

Bu nedenden dolayı THY ağzını bıçak açmıyor olabilir mi?

***

Anladık, THY bu sorunu akşamdan sabaha çözemeyecek. Bari iller arasında fiyat eşitliği sağlansın. Aynı mesafedeki her il için fiyat tarifesi oluşturularak aradaki uçurum kapatılsın. Bizde diyelim ki Erzurum’da da aynı Van’da da, Trabzon’da da aynı Samsun’da da…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*