Erzurum Haber

Teşvik treni kaçtı

Teşvik treni kaçtı
446 Kez
04 Ocak 2014 - 18:32

Erzurum basını aylardır 2013 yılı sonuna kadar tamamlansın uyarılarına rağmen

2. OSB teşvik dışında kaldı

Salih TEKİN / ERZURUM

Erzurum’da kurulması çalışmaları süren 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB), 2013 yılı sonuna kadar tamamlanamadığı için teşvik paketinden yararlanamayacak. Vali Ahmet Altıparmak, 2. OSB’nin teşvik kapsamı dışında kaldığını belirtirken, Erzurum’un bazı ilçelerinde maden yatırımları için çalışma yapıldığı bilgisini verdi.

Erzurum’da 1975 yılında faaliyete başlayan 1. OSB tüm parselleri dolunca 2. OSB için çalışma başlatıldı. Erzurum’a 5 kilometre mesafedeki Güney Taşsırtı mevkiinde 216 hektarlık alana kurulması planlanan 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluş protokolü 2001 yılında hazırlandı. 2005 yılında jeolojik ve jeoteknik raporları tamamlanarak onaylattırılan OSB’nin 2010 yılında da müteşebbis heyeti ve yönetim kurulu oluşturuldu. İmar planına esas olacak jeolojik ve jeoteknik raporların 11 Mayıs 2005 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’ne gönderildi.  21 Mayıs 2010 tarihinde müteşebbis heyet ve yönetim kurulunun oluşturulan OSB’de müteşebbis heyet ilk etapta 216 hektarlık alanın 50 hektarı için altyapı projeleri ihale şartnamesi hazırlayıp basın ilan yoluyla ihaleye çıktı. İhale süreci 8 ay olan OSB’de alt yapı projeleri bittiği takdirde üst yapı projelerinin yapımına geçilmesi hedefleniyordu. 2013 sonu itibarıyla yapım işini bitirmeyi hedefleyen müteşebbis heyet başarılı olamadı.

 

Yatırımcılar 2.OSB’yi bekliyordu
Erzurumluların olduğu gibi il dışındaki yatırımcılarının da tamamlanmasını beklediği 2. OSB’nin yüzde 55’i sanayi alanlarından, yüzde 16’lık bölümü ise sağlık koruma bandından oluşuyordu. OSB’nin yüzde 2’lik dilimi eğitim, yüzde 3’lük dilimi hizmet ve destek alanının içeriyordu. Bölgede Sağlık, Sosyal, Dini ve Eğitim tesis alanları bulunacaktı. 2.2 bin metrekare alanın otopark olarak ayrıldığı bölgede Arıtma tesisi, ticaret alanı, teknik alt yapı alanı da yer alacaktı.

Teşvik treni kaçtı

Hükümetin yeni OSB’lerin teşvikten yararlanabilmeleri için 2013 yılı sonuna kadar tamamlanmasını şart koşması sebebiyle Erzurum 2. OSB teşvik dışında kaldı. Konuyla ilgili soruları cevaplandıran Vali Ahmet Altıparmak, OSB’nin 2013 yılı sonuna yetişmediği için teşvik dışında kaldığını bildirdi. Altıparmak, sanayi sektörüne destek olacak bölgenin yapımı için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Medya uyarmıştı

Erzurum’da kurulacak olan 2. OSB’nin teşvikten yararlanabilmesi için Erzurum medyası bir süreden beri yetkilileri uyarıyordu. OSB’nin 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması konusunda çalışmaların hızlandırılmasını isteyen medyadaki yayınlara ilgililer, “Merak etmeyin 2013 sonuna kadar tamamlayacağız” cevapları veriyordu.

Altıparmak’tan sevindirici haber

2. OSB’nin teşvik kapsamı dışında kaldığı haberini veren Vali Altıparmak, bazı ilçelerde maden yatırımları yapılacağının haberini de verdi. Altıparmak, özellikle Narman ve Oltu ilçelerinde önemli firmaların madencilik alanında yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.