Erzurum Haber

Terbiyesizlik…

Terbiyesizlik…
557 Kez
25 Mart 2020 - 21:30

Dünya’yı kasıp kavuran Korona virüs insan psikolojisinde derin yaralar açarken aslında beraberinde bize çok şey öğretti.

Hiç ölmeyecekmişiz gibi yaşadığımız şu Dünya’nın ne kadar boş ve yalan olduğunu hatırlattı.

İsrafın hat sayfada olduğunu, tasarruf etmenin yolunu gösterdi.

Otel gibi kullandığımız evlerimizin aslında ne kadar değerli olduğunu ortaya koydu. Öylesine dağılmıştık ki aynı evde yaşayıp ama iki lafın belini kıramadığımız anlardan bizi kurtarıp, aile olduğumuzu hatırlattı.

Belki de ilk kez telefon yoluyla bile olsa herkesin herkesten haberinin olmasını sağladı.

Tüm kesimler için farklı derslerin ortaya çıktığı Korona salgını, bana aslında mahşeri hatırlattı. Ananın evladından, evladın babadan kaçacağı o günün provasını gösterdi bize.

Gözle dahi görünmeyen küçük bir virüsün burnundan kıl aldırmayan, ‘bu Dünya benim için dönüyor’ havasında olanlara ölüm var dedirtti.

***

Her musibet bir derstir aslında. Bu salgın elbette bir yerde duracak. Ancak bıraktığı ekonomik çöküntü öyle kolay atlatılacak gibi durmuyor.

Siz bakmayın öyle İtalya’nın, Fransa’nın peş peşe açıkladıkları ekonomik paketlere, muhteşem teşviklerle donatıldığına. Korona fırtınasının ardından Dünya’da bir çok lider ekonomik gerekçelerle koltuklarından olacaklar.

Cezaevlerine bayram getirdi

AK Parti ve MHP’nin birlikte hazırladığı Yargı Reformu, cezaevlerinde virüsün yayılması tehlikesine karşın öne alındı. TBMM’ye sunulacak olan paket yasalaştığında, 10 binlerce kişinin cezaevlerinden tahliyesinin önü açılacak. İki yıla yakın bir süredir konuşulan paket, Korana virüs sayesinde öne alınınca cezaevlerinde ki mahkûmlar bayram etti.

Ne ara bu kadar saygısız olduk?

Korona virüsten en fazla yaşlıların etkilendiğini ve istatistiki ölüm oranlarını dikkate alan İçişleri Bakanlığı, 65 yaş üstü büyüklerimizin sokağa çıkmasını sınırlandırmıştı. Karar emeklilerin maaş gününe denk gelince yaşlılarımız mecbur bankanın yolunu tuttu.

Ne yapsın, evde kalınca ne yiyip ne içecek? Vefa Sosyal Destek Gurubu ve belediyeler devreye girdi ama bu sistemi yaşlılarımızın anında anlayıp gereğini yapmaları da beklenemezdi.

Yaşlılarımız korku içinde çıktığı o sokakta taciz edilip, itilip kakıldılar. Yetmedi cümle âleme maskara edildiler. Sosyal medyada telefonu eline alan cahil cühela, sokaklarda 65 yaş üstü vatandaş avına çıktı.

Büyük bir iş başarmış gibi sokaklarda gördükleri yaşlılar ile dalga geçip kayıt yapan bu sorumsuzlar, sonra bu kayıtları sosyal medya hesaplarından paylaşarak ne kadar tıklandıklarını kontrol ettiler. Tıklanma oranı yükselince de zevkten kendilerinden geçtiler.

Allah aşkına bu terbiyesizlere pirim vermeyin, o görüntüleri izlemeyin ve paylaşmayın. Düşünün ki bu yapılanlar sizin ailenizin büyüğüne dedenize, babanıza yapıldı, hala güler miydiniz?

Hadi anaya, babaya, ataya saygıyı unuttunuz o halde bari musibetin yağmur gibi yağdığı günlerde şu hadisi hatırlayın;

“Eğer beli bükülmüş yaşlılar, takva sahibi gençler, süt emen çocuklar, yayılan hayvanlar olmasaydı, belalar sel gibi üstünüze dökülecekti.”

Çok değil istediğimiz azıcık yaşananlardan ders alınması.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.