Erzurum Haber

TEM, operasyon yaptı

TEM, operasyon yaptı
342 Kez
13 Nisan 2013 - 12:30

Erzurum Terörle Mücadele Şube ekiplerince düzenlenen operasyonda, “Anayasal düzeni yıkıp hilafeti getirme” planları içerisinde oldukları ileri sürülen bir yapılanma çökertildi. Erzurum, Ağrı ve Van’da yapılanan ve kendilerini cemaat üyesi olarak tanıtan Hizb-ut Tahrir terör örgütü üyelerinin Doğu Anadolu Bölgesi’nde kurdukları organizasyonda dini değerler üzerinden gençleri bünyelerine kazandırdıkları belirlendi. Eş zamanlı operasyonda aralarında öğretmen, öğrenci ve esnafın bulunduğu organizasyon etkisiz hale getirildi.

 

Cengiz DURULAR / ERZURUM

Erzurum Terörle Mücadele (TEM) Şube ekipleri, Doğu Anadolu Bölgesi’nde önemli bir operasyona imza attı. 2 yıldır bölgede konuşlanan Erzurum TEM , “Anayasal düzeni yıkıp hilafeti getirme” planları içerisinde bulunan bir yapılanmayı çökertti.

Edinilen bilgiye göre, 2 yıldır teknik ve fiziki takipte bulunan TEM polisleri, Erzurum, Ağrı ve Van’da  Hizb-ut Tahrir terör örgütünü yakından izledi. İslami değerleri, çıkarları için kullanan ve kendilerini bir cemaat olarak ilan eden örgüt üyelerinin üniversitelerdeki yapılanmaları deşifre eden Erzurum TEM, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen planlı soruşturma kapsamında düğmeye bastı. TEM’in yönettiği Hizb-ut Tahrir Operasyonu’nda şafakla birlikte Erzurum,  Ağrı ve Van’da eş zamanlı operasyon düzenlendi. Özel hareket timlerinin de katıldığı operasyonda şahısların ev ve iş yerleri arandı. Aralarında öğrenci, sınıf öğretmeni ve esnafın bulunduğu M.H.E., R.E., C.K., M.G., H.K., F.İ., İ.K. ve E.A. adlı toplam 8 kişi gözaltına alındı. Erzurum Emniyeti’nde sorguya alınan şahıslar, “Terör örgütü üyesi olmak” suçundan Erzurum Adliyesi’ne sevk edildi. Bu arada zanlıların Erzurum Emniyeti’nden çıkarken slogan attıkları gözlendi.

Üniversite yapılanması

Erzurum TEM’in yaptığı operasyonla çökertilen yapılanmanın daha çok üniversitelerde aktif olarak görev yaptığı belirlendi. Düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlar arasında örgütün Doğu Anadolu Bölgesi ve Erzurum sorumlularının bulunduğu, kentte gözaltına alınanlar arasında Atatürk Üniversitesi’nde öğrenim gören 3 öğrenci ve şehirde görev yapan 1 sınıf öğretmeninin bulunduğu belirtildi. Öte yandan Hizb-ut Tahrir terör örgütü çatısı altında Erzurum’un mütedeyyin yapısını kullanan şahısların çalışmalarına sürekli dini alet ettikleri öğrenildi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.