Erzurum Haber

Telafisi güç veya imkânsız zararlara yol açar

Telafisi güç veya imkânsız zararlara yol açar
545 Kez
02 Ağustos 2013 - 11:32

ETÜ, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını sitesindeki açıklamayla değerlendirdi

Kampüs inşaatı için bugüne kadar 72 milyon lira para harcandığı belirtilen açıklamada, “Kararın, Erzurum Teknik Üniversitesi ve Erzurum için telafisi güç veya imkânsız zararlara yol açması kaçınılmazdır” denildi.

HABER MERKEZİ

Danıştay 10’uncu Dairesi’nin kampüs inşaatıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ), internet sitesinden bir açıklama yaptı. Kampüs alanı olarak belirlenen arazi tahsisiyle ilgili gelişmelerin madde madde sıralandığı açıklamada, bugüne kadar 72 milyon lira para harcandığı belirtilerek, Erzurum Teknik Üniversitesi ve Erzurum için telafisi güç veya imkânsız zararlara yol açacağı bildirildi.

ETÜ, resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, yaşanan süreç değerlendirildi. Erzurum Teknik Üniversitesi’ne kampüs alanı olarak tahsis edilen arazi ile ilgili TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezi (Ankara) tarafından Erzurum 1. İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davanın 23Kasım 2012 tarihinde esastan reddedildiğinin hatırlatıldığı açıklamada şunlara yer verildi:

“TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezi (Ankara) tarafından Danıştay’a itiraz edilmiş, Danıştay 10. Dairesi davalı idareler olan Maliye Bakanlığı ve Erzurum Valiliği’nden dava konusuna ilişkin bilgi ve belgelerin istenmesinden sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına 2 Temmuz 2013 tarihinde oy çokluğu ile karar vermiştir.”

Üniversiteye kampüs alanının belirlenmesi için oluşturulan 8 kişilik Kurulun, 15 Nisan 2011 tarihinde almış olduğu karar ile arazi tahsis edildiğinin vurgulandığı açıklamada, sonrasında yaşanan gelişmeler şöyle sıralandı:

“Erzurum Teknik Üniversitesi kampüs alanı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Planlama ve İmar Genel Müdürlüğü tarafından 28.12.1981 tarihinde onanan Erzurum ve Yakın çevresi 1/25.000 Ölçekli İmar Planlarında “Üniversite Alanı” olarak belirtilmiştir. Bu alan, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Nazım İmar Planında “tarım alanı” değil, “eğitim tesislerinin yanı sıra kentsel ve bölgesel kültür merkezleri, sağlık tesisleri ve kongre merkezlerinin” yer alabileceği bir alan olarak belirtilmiştir.

Ayrıca söz konusu arazinin üniversite yapılaşması için imara açık olduğu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yeni İmar Planı’nda da belirtilmiştir.

Bu arazinin Erzurum TeknikÜniversitesi’ne kampüs alanı olarak tahsis edilmesinden sonra 2012-2023 yılları arasında üniversitemizin yapılaşma planlamasını içeren Gelişim Raporu ve bu rapora istinaden Kampüs Master Planı hazırlanmış ve Kalkınma Bakanlığı’nca onaylanmıştır.”

72 milyon lira harcandı

Kampüs alanının tahsisinden sonra, eğitim-öğretim faaliyetlerine bir an önce başlayabilmek için, arazi jeolojik etüt, mimari projeler, yüksek gerilim hatlarının deplase edilmesi ve bina yapımları için yaklaşık olarak 72 Milyon TL harcandığı bildirilen açıklamada; “Bu çalışmalar neticesinde 2013-2014 Eğitim-Öğretim döneminde 1100 öğrencimizle, kampüs alanımızda yapımı tamamlanan Eğitim Binamızda, 4 Fakülte bünyesinde 7 Bölümde eğitime devam edilecektir. 2013 yılı itibariyle, İktisadi veİdari Bilimler Fakülte binası yapım işi başlamış, Rektörlük binasının ihalesi tamamlanmıştır. Mühendislik ve Mimarlık Fakülte binasının ise Mimari projesi tamamlanmış olup ihale aşamasına gelinmiştir. Dolayısıyla bu kararın, Erzurum Teknik Üniversitesi ve Erzurum için telafisi güç veya imkânsız zararlara yol açması kaçınılmazdır. “

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.