Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Tefecilik ve tehdit yoluyla haksız kazanç sağlıyorlardı

Tefecilik ve tehdit yoluyla haksız kazanç sağlıyorlardı
03 Nisan 2013 - 11:25

Erzurum ve Iğdır başta olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinde tefecilik ve tehdit yoluyla haksız kazanç elde ettikleri ileri sürülen kişilerin yargılandığı davada karar çıktı. Sanıklara toplam 28 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

 

Cengiz DURULAR / ERZURUM

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen tefecilik davası sonuçlandı. Sanıklara toplam 28 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Erzurum ve Iğdır başta olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinde tehdit ve tefecilik yaptıkları iddiasıyla yargılanan 11 sanıkla alakalı karar çıktı. Karar duruşmasına sanıklardan M.S.İ, Ş. Ö, A.Ö, A.Ö, F.Ö, F.A, B.U, A. Ö, M.R.İ, V.B ve D.Ö. katılmadı. Müştekiler ve avukatların hazır bulunduğu davada, sanıkların avukatları söz alarak müvekkillerinin üzerlerine atılı suçları kabul etmediklerini bildirdi. Mahkeme heyeti 6 celse devam eden davayla ilgili kararını verdi. Buna göre M.S.İ. tefecilik ve tehdit suçundan 6 yıl 3 ay hapis ve 100 bin lira para cezası, A. Ö. 6 yıl 3 ay hapis ve 100 bin lira para cezası ve Ş.Ö.’ye de 9 yıl 7 ay hapis ve 80 bin lira para cezası verildi. Mahkeme heyeti, Ş.Ö.’nün kaçma şüphesine karşın hakkında yakalama kararının çıkarılıp tutuklanmasına karar verdi. Davada yargılanan diğer kişilerle birlikte sanıklara toplam 28 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

“Karara itiraz edeceğiz”

Kars Kağızman Ticaret Odası Başkanı Nurullah Karaca, mahkemenin kararına itiraz edeceklerini söyledi. Karaca, “Mahkemenin verdiği kararı yetersiz buluyorum. Bunların almış olduğu cezayı ben az buluyorum. Bunlar şuan Türkiye’de 50’ye yakın istasyonu ele geçirmişler. Biz Ticaret Odası olarak buna itiraz ediyoruz. Bize sahip çıkılsın” dedi.

…………………

 

Rusya’nın Tyumen-Uvat şehrinde 09-21 Mart 2013 tarihleri arasında yapılan Dünya İşitme Engelliler Kayak Kros Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü olan Ömer Altunkaynak ödülde almadı, iltifatta.
Oltu ilçe merkezi Karabekir Mahallesinde ikamet eden işitme engelli 26 yaşındaki Ömer Altunkaynak bu başarısından yakınlarının haricinde kimsenin haberdar olmamasının üzüntüsünü yaşıyor. Şampiyonaya katılması konusunda en büyük destekçisinin eşi ve işyerindeki arkadaşları olduğunu işaret diliyle anlatan Altunkaynak, patronuna da desteğinden ötürü teşekkür etti.
Altunkaynak, Erzurum Özel Eğitim Meslek Lisesi Mobilya Dekorasyon Bölümünü bitirdikten sonra Oltu’da bir mobilya imalatçısında 6 yıldır çalışıp bir yandan da şampiyonaya hazırlandı.
Rusya’da yapılan şampiyonada dünya üçüncülüğü kürsüsüne çıkan Ömer Altunkaynak, yarışma sonrası kendisine vaat edilen ödülleri bir türlü alamadı.
Mobilya imalathanesinde birlikte çalıştığı arkadaşlarının kendisinden bir hayli memnun kaldığı Ömer Altunkaynak, 7 çocuklu bir ailenin 5 erkek çocuğundan birisi olduğunu işaret anlattı.
Bir yıllık evli olan şampiyon sporcu, dünya üçüncülüğünden sonra kendisine vaad edilen ödüllerle bir ev almayı düşündüğünü ancak şuana kadar kimsenin kendisini arayıp sormadığını söyledi.
İmalathane sahibi Abdullah Altunkaynak ise Ömer’in çalışma performansı ve iş ahlakından son derece memnun olduklarını belirterek “6 yıldır bizimle birlikte çalışıyor. Bursa’da bu şampiyonaya katılmak için kampa gitme isteğini kırmayıp, gönderdik. Sağ olsun o da bizim yüzümüzü kara çıkarmayarak dünya üçüncüsü olarak bizleri gururlandırdı.” dedi.
İmalathanede birlikte çalıştıkları iş arkadaşları da el becerisi sayesinde birçok mobilya üretimi gerçekleştiren Ömer Altunkaynak’ın oldukça yetenekli olduğunu ve birlikte çalışmaktan son derece mutlu olduklarını belirttiler.
Ömer ile gerek işaret dili gerekse yazı ile anlaştıklarını dile getiren iş arkadaşları “Ömer dünya üçüncüsü olsa da, bizim gönlümüzde hep birincidir.” diye konuştular.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.