Erzurum Haber - 24 Nisan 2019, Çarşamba

TBMM gündemine geldi

7 Mart 2014, 10:48
TBMM gündemine geldi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk, Enerji Bakanı Yıldız ile Maliye Bakanı Şimşek’e icraları sordu, Erzurum İl Genel Meclisi Aras EDAŞ’ı insaflı olmaya çağırdı

TBMM gündemine geldi

Erzurum’da elektrik borçları yüzünden icralık olan 27 bin abonenin durumu TBMM ve İl Genel Meclisi’nin gündemine geldi. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız  ile Maliye Bakanı  Mehmet Şimşek tarafından cevaplandırılmak üzere yazılı soru önergesi verdi. Öztürk, “Erzurum’un hemen hemen tamamını icraya veren anapara ile birlikte faizleri isteyen alacaklı Enerji İşletmesini hangi firma almıştır?” diye sordu.

Meclis rapor hazırladı

İcralar, kapanmak için gün sayan İl Genel Meclisi’nde de ele alındı. Sanayi,Ticaret ve Esnaf Komisyonu, Şubat ayı oturumunda incelemeye başladığı icralarla ilgili rapor hazırladı. Dün mecliste okunan raporda Aras EDAŞ firmasına uyarılar yeraldı. Komisyon üyesi Yusuf kılıç, abonelerin icra, avukatlık ücreti gibi ödemelerle zor durumda bırakıldığını bildirdi. İlgili kurumu uyarmalarına rağmen devam edileceği cevabı aldıklarını belirten Kılıç, daha büyük yaralara yol açmadan insan ve vicdanı zorlayan duruma dur denmesini istedi.

Meclis Aras EDAŞ’ı uyardı

Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM

Erzurum İl Genel Meclisi’nden Aras EDAŞ’a uyarı. Erzurum’da 27 bin 786 abonenin icralık olduğunu belirten İl Genel Meclisi, “İnsaf ve vicdanı zorlayan bu durumun daha büyük yaralara yol açmaması için yetkililerin bir an önce bu duruma dur demeleri gerekmektedir” dedi.

İl Genel Meclisi’nin dördüncü oturumunda Şubat ayı toplantısında Sanayi Ticaret ve Esnaf Komisyonu’na havale edilen Erzurum ve ilçelerinde Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. ‘ye elektrik faturalarını ödeyen vatandaşların yaşadıkları sıkıntılar hakkında hazırlanan rapor okundu. Komisyon adına raporu okuyan Yusuf Kılıç, “Erzurum genelinde komisyonumuzca yapılan incelemeler sonucu elektrik borçları ile ilgili olarak yaptığımız çalışmalar neticesinde ilimiz ve ilçelerinde 27 bin 876 abonenin elektrik borçlarından dolayı icralık olduğu, ortalama olarak bir aboneye 350 lira ile başlayıp daha çok büyük meblağa çıkan avukatlık borçları, ödenen faturalara yansıtılarak, bu borçların daha çok köylerde yaşayan vatandaşlarımıza ait olduğu bilgilerine ulaşılmıştır. Bu borçların insanlara faiz ve icradan kaynaklanan avukatlık borçlarından dolayı çok ciddi sıkıntılara yol açtığı yaptığımız çalışmalar neticesinde diğer bölgelerde benzer firmaların kendi abonelerini üzmeden, yıpratmadan farklı yöntemler ile çözdükleri aşikârdır. Örneğin, Güneydoğu’da faaliyet gösteren Dicle Elektrik Dağıtım Firması’nın avukatlık masrafları veya icradan kaynaklanan masrafları almadıkları gibi biriken borçların faizlerini de almadan anaparayı yatıran her abonenin bu sıkıntıdan kurtardıkları gibi borçların tahsilinde çok ciddi başarılar elde ettikleri yaptığımız araştırmalar neticesinde anlaşılmıştır” dedi.

Uygulamadan vazgeçmediler

Yetkilerin oluşan duruma bir an önce müdahale edilmesi gerektiğini belirten Yusuf Kılıç, firma yetkilileri ile uzlaşamadıklarını belirtti. Kılıç, “Bölgemizde faaliyet gösteren dağıtım şirketinin aynı yolu izleyerek halkı rahatlatmaları çok büyük bir acili yet arz etmektedir. Yine yaptığımız çalışmalar neticesinde icraya verilen her abonenin uyarı bilgisi ulaşmadan icra takibi başlaması da ayrı bir sorun olarak görülmektedir. Abonelerin muhatap alınmayarak fahiş oranlarda ödemeler yapılması halk içerisinde büyük tepkilere yol açmaktadır. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi elzemdir. Bütçesi kıt olan kırsal kesimlerde bu aylar göz önüne alındığında vatandaşın elindeki ekmek parasını bu firmanın avukatlık ücretleri ve faizine ödemektedir. İnsaf ve vicdan zorlayan bu durumun daha büyük yaralar yol açmaması için yetkililerin bir an önce bu duruma dur demeleri gerekmektedir. Bu gibi konuları yetkililerle yaptığımız görüşmelerde Erzurum genelindeki abonelerinden diğer bölgelerde yapılan uygulamaların kendi ilimizde uygulanması konusunda böyle bir kararın alınması hem firmanın hem de vatandaşın mağduriyetlerini sona erdireceği firmadan aldığımız cevap ise böyle bir uygulamaya kesinlikle geçilmeyeceğini kararlılıkla bu işe devam edeceği tarafımıza söylenmiştir.  Ortada var olan bu mağduriyetin bir üst aşamaya yani icralar karşılığında oluşacak olumsuz şartların önüne geçebilinmesi ve uzlaşı sağlanabilmesi her iki tarafında memnun olabileceği bir durumun ortaya konulması sağlanmalıdır” diye konuştu.

Öztürk’ten elektrik borcu sorusu

MHP Milletvekili Oktay Öztürk, Erzurum’da elektrik borcundan dolayı 46.250 kişinin icraya verildiğini ve bu sayının artacağını belirterek, TBMM Başkanlığı’na iki soru önergesi verdi. Öztürk, önergesinde Başbakan Erdoğan’ın elektrik borçlarının gecikme faizlerinin silindiğini açıklamasına rağmen yapılan uygulamayı sordu.

İrfan TARAKÇIOĞLU-ERZURUM

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk,

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız  ve Maliye Bakanı  Mehmet Şimşek tarafından cevaplandırılmak üzere yazılı soru önergesi verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na iki ayrı soru önergesi veren Oktay Öztürk,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’n 25  Mayıs 2011 tarihli Nevşehir konuşmasını hatırlattı. Öztürk, Başbakan Erdoğan’ın Nevşehir’de  “ Şimdi son olarak başka bir gaf daha yaptılar. CHP Genel Başkanı her yerde çiftçinin elektrik borcunu affedeceğini söylüyor. En son çıkan yasadan da haberi yok. Hani Torba Yasa diyoruz ya. Dünyadan, Türkiye’den haberi yok, çıkan yasalardan da haberi yok. Biz çiftçimizin elektrik borcu sıkıntısını çıkardığımız son Torba Yasayla zaten çözdük. Bugüne kadar yapılmamış bir şeyi yaptık. Çiftçinin elektrik borcunun gecikme cezasını ne yaptık? Sildik. Biliyorsunuz değil mi bunu? Sildik. Gecikme cezası deyip geçmeyin, tam 1 milyar 145 milyon lira. Yani 1 katrilyon 145 trilyon. Biz bunun hepsini sildik, hepsini. Ana parayı da 5 yılda enflasyon farkı dahi uygulamadan, faiz uygulamadan belli katsayılara bağlı şekilde ödeme kolaylığı getirdik. Kooperatiflerle, çiftçilerimizle görüşerek onların ihtiyaçlarını, şartlarını göz önünde tutarak bu formülü ürettik.Ben buradan çiftçilerimize bir müjde daha veriyorum. Çiftçilerimiz borçlarını yeniden yapılandırdığında avukatlık ücreti anapara üzerinden değil, cezası eklenmiş rakam üzerinden isteniyordu bizden önce. Biz buna da yeni bir düzenleme getirdik. Artık avukatlık ücreti sadece anapara üzerinden ödenecek, bu. Böylece çiftçimizin üzerindeki bir büyük yükü daha ortadan kaldırmış bulunuyoruz. Bunun da hayırlı olmasını diliyorum.” dediğini hatırlattı.

İşte sorular

Öztürk, önergesinde;

“Erzurum İcra Dairelerinde elektrik borcunu ödeyemediği gerekçesine istinaden, çiftçi, esnaf, işçilerden oluşan  46.250 kişi icraya verilmiş midir? İcraya verileceklerin sayının 60.000 kişiyi bulacağı doğru mudur?” diye sordu.

Erzurum’da elektrik borcundan dolayı icraya verilen çifçi, işçi, esnaftan oluşan 46.250 kişi   hakkında başbakanın o günkü konuşmalarının tam tersi olarak, icraya verilenlerden, ana para ile birlikte 2000- 2001-2002 -2003 -2004 -2005-2006-2007-2008-2009-2010-2011-2012-2013 yıllarına ait olan  faizlerin tamamının istenip istenmediğine de cevap isteyen Öztürk’ün diğer bir sorusu ise şöyle: “Erzurum ilinin hemen hemen tamamını icraya veren anapara ile birlikte faizleri isteyen alacaklı Enerji İşletmesini hangi  firma almıştır? Alan bu firmanın başbakan ile akrabalık ve hısımlık bağı var mıdır?”

Milletvekili Öztürk, icraya veren firmanın avukatları olan Av. Emir Bozdağ ve Av. Ziya Çiftçi’nin  Başbakan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile akrabalığı  bulunup bulunmadığını da sordu.

Öztürk’ün önergesinde diğer iki soru ise şöyle belirtildi: “Şayet akrabalık/hısımlık bağları varsa bu bir tesadüf müdür? 25 Mayıs 2011 tarihli Nevşehir konuşmasında  “…benim çifçimi  icraya vermişler faizde alıyorlar, biz aldırmayız” diye  eleştirilerde bulunan  başbakanın Erzurum ve civarında onbinlerce aile yüzbinlerce kişinin  icra ve haciz baskısı altında inim inim inlemesinden haberi var mıdır?

Bu kişiler tarafından avukatlık ücreti anaparaya eklenen, faiz üzerinden de istenmektedir. Başbakan 2 yılda dediğini unutmuşmudur, yoksa yüzbinlerce kişiyi icraya  veren avukatlar yakınları oldukları için göz mü yumulmaktadır?”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*