Erzurum Haber

Taşkesenligil açıkladı…

Taşkesenligil açıkladı…
615 Kez
07 Temmuz 2015 - 15:04

Erzurum/zirve2000 2011 yılında Dünya Üniversiteler Kış oyunları için 94 milyon lira harcanarak Erzurum’da Kiremitlik Tabyasına yaptırılan kayakla atlama kulelerinin pistinde geçen yıl meydana gelen göçükten sonra sürdürülen çalışmalar sırasında dün akşam toprak kayması meydana geldi. Toprak yığınlarının altında kalan ve çevreden yetişen diğer işçiler tarafından kurtarılarak hastaneye götürülen 2 işçinin de sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.
Erzurum’da 2011 yılında Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yaptırılan merkez palandöken ilçesinin tarihi Kiremitlik Tabyasına 94 milyon lira harcanarak yaptırılan kayakla atlama kulelerinin pistinde 15 Temmuz 2014’te göçük oluştu. Bu olaydan sonra tamamen sökülen piste 760 fore kazık dikilmesi için çalışma başlatıldı. Sürdürülen çalışmalar sırasında bu akşam saat 23.00 sıralarında toprak kayması meydana geldi. Bir iş makinesinin yanında çalışan işçiler Veli Budak ve Kutal Gönülal toprak yığınlarının altında kaldı. Çevreden yetişen diğer işçilerin yardımıyla kısmen toprak altında kalan iki işçi, kısa sürede kurtarılarak Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Bu sırada olay yerine çok sayıda AFAD 112 ve polis ekipleri gitti. Hastanede tedavi altına alınan işçilerden birinin kolunda kırık, diğerinin ise ayaklarında ezilme olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi.
Olay yerine gelerek inceleme yapan Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, “Küçük bir kaza yaşanmıştır. Pistlerde herhangi bir tehlike sözkonusu değildir. Bölgeye AFAT, 112 ve polis ekiplerinin gelmesi tedbir amaçlıdır. Çalışmalar kaldığı yerden devam edecektir. İşçilerin sağlık durumları iyi, yakında onlar da taburcu edilecektir” dedi.
“Korkulacak endişe edilecek bir şey yok” diyen Taşkesenligil, şunları kaydetti:
“Kulelerin ne göçmesi ne bir zarar görmesi söz konusu değil. Sadece dozerler yolu açarken altta çalışan işçilerin üzerine taş parçaları gelmiştir. Olay bundan ibarettir. Yetkili ağızdan bu açıklamayı yapıyoruz. Olayın seyri budur. Yanlış anlaşılmaya mahal verecek bir durum yok. Herkes rahat olsun, arkadaşlarımız da şu an hastanede tedavileri yapıldı, evlerine gidecek. İki yaralımız var. Birinin omzunda diğerinin de ayağında sıyrık var. Yol yapılırken oluyor olay. Kazıklar çakılırken, son aşamada yol yapılırken geceli gündüzlü çalışıyoruz. Dozer yolu açarken yukarıdaki küçük taşlardan yaralanma oluyor. Bunun dışında bir durum söz konusu değildir.”
Tesisin açılışı 7 Ocak 2011’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.