Erzurum Haber

Taşkesenli sert çıktı

Taşkesenli sert çıktı
413 Kez
06 Mart 2013 - 9:58

Mecliste Şov krizi

Erzurum İl Genel Meclisi mart ayının ikinci oturumunda İl Özel İdare Genel Sekreteri Ednan Yazıcı’yı konuk etti. 2012 yılı faaliyet raporunu sunmak üzere kürsüye çıkan Genel Sekreteri Ednan Yazıcı, “Tüm paramızı hizmete harcayacağız” dedi. Toplantı sırasında İl Genel Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil ve Meclis Üyesi Yavuz Karabudak arasında yaşanan “şov” diyaloğu ise oturuma damgasını vurdu.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Erzurum İl Genel Meclisi’nde dün yapılan ikinci oturumun gündeminde ‘İl Özel İdaresi 2012 yılı Faaliyet Raporunun görüşülüp karara bağlanması’ vardı. Konuyla ilgili olarak Meclis salonunda hazır bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ednan Yazıcı, 2012 faaliyet raporunu anlattı. Geçtiğimiz yıl yapılan çalışmalardan bahseden Ednan Yazıcı, gelen taleplerin çoğuna karşılık verdiklerini aktardı.

Yazıcı, “ Bize gelen hemen her talebe kulak verdik. Yapılması gereken işlerin bir kısmını kurum olarak biz yaptık bir kısmını ise başka kurumlarla görüşerek yaptırdık. Tasarruf yoluna girmeden tüm talepleri yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu. Tarımsal hizmet projelerinin yüzde 60’ını karşılayacak bütçenin olduğunu ifade eden Yazıcı, “Yaptığımız projelerin tamamını gerçekleştirecek şuan da bütçemiz yok. Yüzde 60’ını karşılayacak paramız var. Ama biz bu projelerin tamamının yapılmasında karlıyız. Bunun için çaba harcıyoruz” diye konuştu.

Erzurum’da sadece ilçe ve köylere hizmet verilmediğini söyleyen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ednan Yazıcı, “ Kurumlar arasında yaptığımız görüşmelerde müdürlüklerimizin ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışıyoruz. Kurumumuzda İmar İnşaat Daire Başkanlığı olarak Milli Eğitim Müdürlüğüne 48 yapıya bakım, 83 yapıya onarım ve 94 derslik yaptık. Bunun gibi bir çok kurumumuzla da iş yaptık” dedi.

“Bana ve Meclise Küfür ettiler”

Genel Sekreter Ednan Yazıcı’nın sunumuyla 2012 faaliyet raporu oy birliği ile kabul edildi. Yazıcı, konuşmasını bitirdikten sonra konuşan Başkan Bülent Taşkesenligil, İl Özel İdaresi’nin yapmış olduğu hizmetlerden dolayı meclis adına teşekkür etti. Soru bölümünde söz alan üyelerin çoğu hizmetlerden çok memnun olduklarını söyleyerek Genel Sekreter’e teşekkür etti. Söz isteyen BDP’li üye Yavuz Karabudak, bölgesi olan Karaçoban’ın sorunlarını anlatmaya başladı. Karabudak, “İl Özel İdaresini Karaçoban’a çok güzel bir köprü yaptırdı. Bundan dolayı kendilerine müteşekkirim. Fakat köprüden ve birkaç küçük işten başka Özel İdare’nin varlığını biz ilçemizde göremedik. Geçenlerde bir cenazeye gidiyorduk. Yaklaşık 200 araçlık konvoy yollardan dolayı çok zor anlar yaşadı. Orada ki insanlar bana ve bu meclise küfür etti. 2013 yılında Karaçoban’a biraz daha ilgilenilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Şov Yapma”

Yavuz Karabudak’ın ilçenin sorunlarını diğer üyelerle tartışmaya başladı. Bunun üzerine Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil, “ Yavuz Bey burada konunun muhatabı sayın Genel Sekreter’dir. Lütfen soru ve taleplerinizi yetkili kişilere yapın” diye uyardı. Bunun üzerine konuşmasına devam eden ve süresini dolduran Karabudak’a, Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil, sert tepki gösterdi. Kendisini şov yapmakla suçlayan Meclis Başkanı Taşkesenligil, “ Sen o ilçenin Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne üye değimlisin. Eğer oraya hizmet götürülemiyorsa bu senin suçun. Burada şov yapma” dedi. Başkan’ın bu söylemine karşılık Karabudak, “ Nasıl olacağını öğretin o zaman” diyerek cevap verdi. Salonda bulunan bazı meclis üyeleride Yavuz Karabudak’a tepki gösterdi. Yaşanan kısa süreli gerginliği Başkan Bülent Taşkesenligil, başka bir üyeye söz hakkı vererek kapattı.

Yavuz Karabudak’ın konuşmasından sonra cevap hakkı isteyen Genel Sekreter Ednan Yazıcı, “ Yavuz Bey ilçesine hiç bir şey yapılmadığını söylüyor ama yaptıklarımız ortada. Şu an yanımda ilçe ilçe yaptıklarımıza ait bir doküman yok fakat istediği zaman kurumumuza gelerek yapılan çalışmaları alabilir” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.