Erzurum Haber

Tarihi eserleri inceledi…

Tarihi eserleri inceledi…
497 Kez
18 Mayıs 2015 - 18:04

Erzurum/zirve2000 Hafta içinde yapılan KUDAKA Yönetim Kurulu Toplantısı için Erzurum’da bulunan Erzincan ve Bayburt Valilerimiz ile Belediye Başkanlarıyla birlikte Uzun Ahmet Tabyalarını gezen Vali Altıparmak, gezi dönüşü bölgede bulunan Taş Ocağı İşletmesinin tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle çalışmalarının sonlandırılması emrini verdi.
Tarihte 93 harbi olarak bilinen Osmanlı – Rus Savaşı ve öncesinde çok büyük muharebelerin yaşandığı tabyalarla çevrili bölgenin koruma altına alınacağını belirten Vali Altıparmak “O gün buralarda yaşananlar tarihimizin belki de dönüm noktası olmuştur. Ben her zaman buranın 2. Çanakkale olduğunu söylüyorum. Ecdadımızın bize bıraktığı bu değerlere saygı göstermek, onları korumak zorundayız. Bu işletmemizin çalışmalarını durdururken bunları göz önünde bulundurmak zorundaydık” şeklinde konuştu.
Tarihi eserlerimizin yağmalanıp talan edilmesinin kabul edilir bir durum olamayacağını belirten Vali Altıparmak “bizler emanet edilen bu değerleri bizden sonrakilere de miras bırakmakla sorumluyuz. Şunu kesinlikle belirtmek isterim ki, tarihi eserlerimize her ne sebeple olursa olsun zarar verenler, yağmalamaya kalkanlar en ağır cezalarla cezalandırılacaktır. Tarihi ve kültürel değerlerimize kimsenin zarar vermesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.