Erzurum Haber

Tarih ortaya çıkıyor

Tarih ortaya çıkıyor
594 Kez
14 Temmuz 2013 - 14:40

Küçükler, “Projeyle Erzurum Kalesi, Üç Kümbetler ve Saat Kulesi’yle tarih ortaya çıkacak” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, kentin tarihi dokusunu ortaya çıkaracak kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı. Kale etrafının açılması projesinde bölgede ev ve işyeri bulunan vatandaşlarla anlaştıklarını belirten Başkan Küçükler, bölgede yıkımın başladığını bildirdi. Ramazan Bayramı sonrası kale etrafında geniş çaplı yıkımların başlayacağını belirten Başkan Küçükler, “Yapılan çalışma sonunda Erzurum’un bir tarih şehri olduğunu göreceğiz. Kalesiyle, Üç Kümbetleriyle, Saat Kulesiyle kentin tarihi ortaya çıkmış olacak” dedi.

Eski evleri satın alıyoruz

Kentin tarihini ortaya çıkaracak çalışmaya eski evleri restore ederek devam edeceklerini belirten Başkan Küçükler, Müceldili Konağından sonra restoresi tamamlanan Habip Baba konağını da açılışa hazırladıklarını bildirdi. Konağın Erzurum kültürünü yansıtacak şekilde dizayn edileceğini belirten Küçükler, Kümbet Sokakta bulunan Erzurum evlerini kentin kültürünü temsil edecek şekilde restore yapacaklarını bildirdi. Kentteki bütün eski Erzurum evlerini satın alıp restore edeceklerini anlatan Küçükler, tarihi yapıları vatandaşların hizmetine sunacaklarını söyledi.

Heryere kentsel dönüşüm gerekiyor

Erzurum’da devam eden kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili de bilgi veren Başkan Küçükler, göreve geldikten sonra kolaycılığa kaçmadıklarını ifade etti. Uydu kentler oluşturmak yerine şehir içinde çalışma yapmayı tercih ettiklerini anlatan Küçükler, “Erzurum’un neresine el atarsanız atın kentsel dönüşüme tabi olması gerekiyor. Göreve geldiğimizden beri kolaycılığa kaçmadık. Uydu kentlere gitmedik. Şehrin içine yöneldik. Mühem, elhem çalışması yaptık. Öncelikli çözülmesi gerekenler vardı. Kentsel dönüşüme ağırlık verdik. Kentte çalışmaları 4 etap üzerinden yürüttük. Bazı yerlerde belediye imkanları, imar iskanlar ve terminalde olduğu gibi müteahhit eliyle, TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 4 etaplı bir çalışma sürdürüyoruz. Öyle bir çalışma ki öyle bir iki yılda bitecek bir şey değil. Eski hayvan pazarının olduğu yerde kentsel dönüşüm sürüyor. Veyisefendi Mahallesi kalkıyor. Şehitler’de Gazanbarlar Camii alanında da çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

Sosyal konutlar rahatlatacak

Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşümle birlikte yaptıkları sosyal konutların aileleri rahatlatacağını vurgulayan Küçükler, Hasani Basri’deki sosyal konutların tamamlandığını, Şehitler Mahallesi’ndeki konutlarda da son aşamaya gelindiğini bildirdi. Bayramdan sonra oradaki gece kondu sahiplerine dogalgaz sistemli, mantolaması olan evleri teslim edeceklerini belirten Küçükler, şehirdeki bütün kesimlere yönelik konut çalışmalarını gerçekleştireceklerini ifade etti.

Projeleri biz çiziyoruz

TOKİ tarafından Erzurum’da yapılan ve mimari özelliği olmayan binalarla ilgili eleştirileri hatırlatan Başkan Küçükler, yeni kentsel dönüşüm alanlarında projeyi kendilerinin çizeceğini söyledi. TOKİ’nin ilk yaptığı konutların hızlı bir şekilde tamamlandığına dikkat çeken Küçükler, “Artık biz de eski usulü kabul etmiyoruz. Eski hayvan pazarında TOKİ’yle yapacağımız projeleri biz kendimiz çizdik” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.