Erzurum Haber - 02 Haziran 2020, Salı

Tanrıver: Kalkınma İçin İhracat Şart

7 Ekim 2019, 10:49
Tanrıver: Kalkınma İçin İhracat Şart

Erzurum/zirve2000 Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB), Iğdır’da İhracat Şampiyonları Ödül Töreni gerçekleştirdi. En çok ihracat yapan 25 firmanın ödüllendirildiği törende konuşan DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, kalkınma için ihracatın şart olduğunu söyledi.

Doğu’nun serhat şehir Iğdır’da düzenlenen törende, İhracat şampiyonu firmalara ödülleri verildi. Düzenlenen törene Iğdır Valisi Enver Ünlü, Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, iş adamları ve kurum yöneticileri katıldı.

Hedef 2 milyar doları aşmak
DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, açılış konuşmasında birliklerinde 5 bin üyenin aktif ihracat yaptığını ve 2020 yılındaki ihracat hedeflerinin 2
milyar doların üstüne çıkmak olduğunu belirtti.

Tanrıver, “ Geçen yıl birliğimizin ihracatı 1 milyar 800 milyon dolardı, bu seneki hedefimiz 2 milyar doların üzerine çıkmak. Bölge illerimizin kalkınması açısından ihracatın çok önemli bir yeri vardır. Özellikle imalat olmadan ihracat olamaz. Artık üretirsek, başarabilirsek ihracat yapabiliriz. Dünyanın hiçbir yerinde 400 kilometre kare çerçevesinde 5 tane ülkeye sınır 7 tane sınır kapısı olan bir birlik yoktur. Biz bunun faydasını görmek için uğraşıyoruz” dedi.
Her türlü zorluğa karşın yatırıma, üretmeye ve istihdam oluşturmaya devam edeceklerini belirten DAİB Başkanı Tanrıver, “ Yapmış oldukları ihracatla, ülkemize kazandırdıkları dövizle bizleri gururlandıran ihracatçı üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Türkiye büyüyecek ve gelişecekse; yatırım, üretim ve istihdam sağlanacaksa, bütün bunlar siz değerli üyelerimizin çabalarıyla olacaktır” ifadelerini kullandı.

Programda konuşan Iğdır Valisi Enver Ünlü ise, “Türkiye’nin en doğusunda üç ülkeye sınır olan ve güneşi ilk selamlayan şehrin sakinleri olarak bizler daha fazla üretip daha fazla çalışarak, ihracat rakamlarımızı daha yukarıya taşımayı hedeflemeliyiz. Bu manada inşallah ülkemizin 21. yüzyılda, Aziz Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesi üzerine taşımaya hep birlikte çalışarak gayret göstereceğimize yürekten inanıyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Vali Enver Ünlü, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver ve protokol üyeleri tarafından Iğdır’da 2018 yılında en fazla ihracat yapan ilk 25 firmaya ödülleri verildi.

Tanrıver: Kalkınma İçin İhracat Şart Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*