Erzurum Haber

Tabyalara 300 araç kaldırıldı

Tabyalara 300 araç kaldırıldı
402 Kez
23 Mayıs 2013 - 11:18

Nurullah PALA-Recai UYGUR/ERZURUM

Türk kadınının sembolü olan Nene Hatun, 5 bin kişinin katıldığı bir törenle mezarı başında anıldı. Tarihinde ilk kez bu kadar kalabalığa tanıklık eden Aziziye Taybalarında şehitler için dualar okundu.  Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 93 Harbine sahne olan Aziziye Tabyaları’nda düzenlenen, ‘Gençler Nene Hatun’u Kabri Başında Anıyor’ programına Vali Yardımcısı Özgür Aslan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Abdulkadir Mahmutoğlu,  Daire Başkanı Rahmi Aksoy, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili Şinasi Polat, şube müdürleri Memduh Ceyhan, Bülent Tilkidöğen, Yakutiye İlçe Müdürü Suat Yılmaz, Palandöken İlçe Müdürü Köksal Kaçmaz, daire müdürleri ve yaşlısından gencine çoğu kadın olmak üzere yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Tabyalara 300 araç kaldırıldı

Yaklaşık 300 araçla şehrin doğusunda, Kars yolu üzerindeki askeri kışlanın yanında bulunan tabyalara ellerinde Türk Bayrakları ile çıkanlar din görevlilerinin okuduğu Kuran’ı Kerim ve dualara ‘amin’ dediler. Bilim adamlarının Nene Hatun ve Tabyalarda hakkında anlattıklarını dikkatle dinleyen kalabalık, daha sonra Türk kadınının sembolü olan Nene Natun’u mezarı başında andı.
Bir çoğunun ilk kez çıktığı Tabyaları büyük bir heyecan içinde gezen vatandaşlar, duygulu anlar yaşadı. Nene Hatun’un yavrusunu beşiğinde bırakıp eline aldığı baltası ile çıktığı tabyalarda Ruslara karşı büyük bir mücadele vermesini hatırlatan kadınlar, “Hepimizin yüreğinde Nene Hatunluk vardır. Vatanımıza göz dikenler erkeklerden önce kahraman Türk kadınını karşısında bulur. Atalarımız bu toprakları kanlarını vererek koruduğu gibi bizlerde seve seve kanımızı veririz” dediler
Mahmutoğlu: kahramanları hak ettikleri gibi anmalıyız
1867-1872 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Aziziye Tabyaları’nın 1877- 1878 Osmanlı-Rus Savaşı’na (93 Harbi) sahne olduğunu hatırlatan Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Abdulkadir Mahmutoğlu ise şunları söyledi:
“Bu yıl Anadolu sathında anılması gerekenleri hak ettikleri gibi anmak için buradayız. Bakanlık olarak böyle bir çalışma başlattık. Bu yıl Ocak ayında Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Allahuekber dağlarında başladık. Çanakkale’de devam ettik. Bugün de Nene Hatun için Aziziye Tabyalarındayız. Buradan Malazgirt’e gidip Dumlubaba Kocatepe ile devem edeceğiz. Amacımız yeni nesillere tarihimizi ve kültürümüzü görerek aktarabilmek. Çünkü anlatmayınca ve anılmayınca, gözden ırak olan gönülden de ırak olur misali unutuluyor. Bizi bu değerlerimizi unutturmayacağız. 81 vilayetimizde nerede bir anılması gereken bizzat ve tarihe mal olmuş kişi varsa orada olacağız. Erzurum deyince akla gelen çok isim var. Burada çok insan yetişmiş. Son dönemlerde ise akla gelen Nene Hatun var. 5 bin kişi ile burada kendisini andık. Erzurum halkı da sadakatini göstermek üzere buraya geldi. Bu sayı önümüzdeki yıl 10 bin hatta 20 bini bulacaktır. 75 milyona Nene Hatun’u anlatmamız gerek. Cesareti ile hem kadınlara hem de erkeklere örnek olmuştur. Ayrıca burada Nene Hatun’u anlatan 5 bin kitap dağıttık.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.