Erzurum Haber

Sürücü daha fazla can kaybını önledi

Sürücü daha fazla can kaybını önledi
414 Kez
01 Mayıs 2013 - 18:42

Cihat İNCESU / ERZURUM

Erzurum’un Tortum ilçesindeki Aksupakı bölgesi yine bir faciaya sahne oldu. Son yıllarda meydana gelen kazalarda 16 kişiye mezar olan Aksukapı kana bulandı. Ardahan’dan İstanbul’a gitmek üzere yola çıkan yolcu otobüsünde bulunan  3 kişi hayatını kaybederken 5’i ağır 21 kişi yaralandı.

Kaza, dün saat 13.45 sıralarında Erzurum – Tortum karayolu Aksukapı mevki Oltu kavşağı yol ayrımında meydana geldi. Engin Koç idaresindeki 34 PPH 01 plakalı Ardahan’da bir firmaya ait yolcu otobüsü, iddiaya göre, aracın freninin patlaması üzerine sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu önce orta bariyerlere ardından da yolun kenarına uçarak devrildi.
Savaş alanına dönen yolda otobüs sürücüsü Engin Koç, Ensar Kayasu ve Pembe Küçük hayatını kaybetti. Kazada 5’i ağır 21 yolcu ise yaralandı. Yaralılar çok sayıda ambulans ve ambulans helikopterle hastanelere kaldırıldı.  

Sürücü daha fazla can kaybını önledi

Aksukapı mevkiini kana bulayan kazada ölümlerin fazla olmasını sürücünün önlediği ortaya çıktı. Rampadan inerken freni şişen otobüsün dereye uçacağını gören sürücü Engin Koç’un yaptığı manevrayla otobüsü yan yatırdığı ileri sürüldü. Görgü tanıkları otobüsün yan yatmak yerine dereye uçması halinde ölü sayısının daha fazla olacağını bildirdi.

Tedbir alınmıyor

Meydana gelen kazalar sebebiyle adı ölüm kapıya çıkan ‘Aksukapı bölgesinde 17 kilometrelik rampa çözüm bekliyor. Kaza sonrası olay yerine gelen bölgedeki köylerde yaşayanlar yıllardan beri uğraşmalarına rağmen facialara yol açan karayoluna önlem alınmadığını ileri sürdü. Aksukapı Muhtarı Abdullah Çelik, bölgede hemen her gün kaza yaşandığını söyledi. Ölüm yoluna iyileştirme yapılması için Karayolları Bölge Müdürlüğü ve il özel idaresine başvuruda bulunduklarını ancak bugüne kadar bir sonuç alamadıklarını söyledi 

Sık sık kazaların yaşandığı bu yol için Aksukapı Muhtarı Abdullah Çelik başta Erzurum Karayolları il müdürlüğü ve il özel idaresine başvuruda bulunduklarını ve yolun 7 km alanında iyileştirme yapılmasını istediklerini belirtti. Muhtar Çelik “ bu yolda her gece bir kaza oluyor. Yol çok dik ve virajlı .Şoförlerin çoğu trafik kurallarına uymuyor. Fazla hız yapınca frenler şişiyor. Virajı alamayınca kaza kaçınılmaz oluyor. Artık bu trajediye bir son verilsin. Daha fazla insan hayatını kaybetmesin” dedi. 

Öte yandan, yolcu yakınları her yıl yaşanan ölümlü trafik kazaları nedeniyle adı ‘ölüm yolu’na çıkan Erzurum – Tortum karayoluna gösterilmeyen ilgisizliğe tepki gösterdi. Geçen yıl ve önceki yıl onlarca insanın hayatını kaybettiği yola karşı yetkililerin duyarsız kaldıklarını öne süren vatandaşlar, “Bu yolda hep canlar gidiyor. Adı ölüm yolu bir tedbir, düzen alan yok. Rampa uzun, viraj çok, araçların frenleri dayanamayarak patlıyor. Bu yolda kazalar kaçınılmaz” dedi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TEKKE Mİ SAĞLAM MI?

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.