Erzurum Haber

“Şüpheli kıymayı 174’e bildirin”

“Şüpheli kıymayı 174’e bildirin”
356 Kez
12 Nisan 2013 - 16:01

Erzurum Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Kenan Ejder, vatandaşları hazır kıyma konusunda uyardı. Kıymanın en kolay hile alacak ürün olduğunu söyleyen Ejder, denetim noktasında da sıkıntıların olduğunu söyledi. Ejder, “ Aldığınız kıymalarda aşırı bir ucuzluk görürseniz hemen 174’ü arayarak bildirin” dedi.

 

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Erzurum Kasaplar Esnaf Odası, bazı market ve kasaplarda kampanya adı altında satılan hazır kıymaya vatandaşın rağbet göstermemesi gerektiğini ve bu ürünlerin hileli olduğunu açıkladı.

Konu ile ilgili konuşan Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Kenan Ejder, kıymanın her hileyi kaldıran bir ürün olduğunu söyleyerek, hazır kıymadaki oyunu anlattı. Hazır kıymadan vatandaşların kesinlikle uzak durması gerektiğini söyleyen Ejder, “ Kıyma her türlü hileyi kaldırabilen bir et ürünüdür. Suyu katarsan suyu kaldırır, kelle eti katarsan kelle eti kaldırır, tavuk taşlığı katarsan tavuk taşlığı kaldırır. Yani birçok ürün ile kıyma üzerinde hileler yapılabilir. Sadece kıymada bu hileler olabiliyor. Diğer et ürünlerinde olmaz. Şimdi kampanya diye hazır kıyma yapıyorlar. Vatandaşın hazır kıyma dedikleri üründen kesinlikle uzak durması lazım. Hazır kıyma almasınlar. Biz kıymaya suyu kattığımızı da gösterdik. Hilesinin çok basit olduğunu da, anlaşılabilir bir şey olmadığını da gösterdik. Halkımız bu insanlara kanmasınlar. Bildikleri, güvendikleri yerlerden alışverişlerini yapsınlar” dedi.

Kampanyalara dikkat

Bazı market ve kasapların hazır kıymayı kampanyalı fiyat olarak normal fiyatın çok altına vermelerini eleştiren Ejder, kıymaların vatandaşın önünde hazırlanması gerektiğini söyledi. Ejder şöyle konuştu: “ Kampanya yapanlar, eti vatandaşın gözü önünde çeksin-versin buna saygı duyarız. Ama bazı market ve kasaplar kampanya diyerek 13 liraya kıyma satıyor.  Devlet 18,5 liraya zararına satış yaparken, bu insanlar 13 liraya nasıl kıyma satabilir. Devletten daha mı büyük bunlar. Bunlar her türlü hile yaparak vatandaşı kandırıyorlar.”

“Şüpheli kıymayı 174’e bildirin”

Hazır kıymayla ilgili olarak bazı marketlere ceza verilmesi için başvurduklarını ve cezaların kesildiğini söyleyen Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, devletin de denetim noktasında zaafları olduğunu söyledi. Ejder, “ Maalesef Erzurum’da denetim konusunda sıkıntılar var. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü denetimler yapıyor ama her marketi tek tek denetlemesi de çok zor. Müdürlük genelde şikayet olunca ilgileniyor. Devlet bu işi serbestleştirdi ve sahtekarın önü açıldı. Bu konuya acilen el atıp hazır kıymanın yasaklanması gerekir. Bu hususta vatandaşlarımıza da çok iş düşüyor. Her nerden eti alırsanız alın, şüphelendiğiniz bir ürün olursa hemen Alo 174’ü arayarak Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ulaşın. Şikayet hattından direk bakanlık ilgilendiği için daha etkili oluyor” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.