Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Sulama kanallarını temizliyorlar

Sulama kanallarını temizliyorlar
12 Nisan 2013 - 10:45

Erzurum’un Oltu İlçesine bağlı Güzelsu köylüleri ilkbaharın gelmesiyle birlikte sulama kanallarında temizlik çalışmalarına başladı. Her yıl imece usulü köyün arazisinin suyunu sağlayan sulama kanallarının temizliğini yaptıklarını belirten Güzelsu Köyü Muhtarı Metin Önal, Oltu Kaymakamlığınca yaptırılan sulama kanallarının yapımını üstlenen müteahhit tarafından usulünce yapılmadığını öne sürerek yaşadıkları sıkıntıya dikkat çekti.
Müteahhit tarafından projesine uygun şekilde yapılmadığını öne sürdüğü sulama kanallarının bir bölümünü kendi imkânlarıyla yeniden yapmaya çalıştıklarını dile getiren Muhtar Önal, “Bütçemiz doğrultusunda yapabildiğimiz kadarını yapacağız. Geriye kalan kısmı içinde yine Kaymakamlığımızdan yardım bekliyoruz.” diye konuştu.
Her ilkbahar mevsiminde mevcut sulama kanallarını köylüleriyle birlikte imece usulü ellerinde kazma ve küreklerle temizlediklerini aktaran Önal, kanallar sayesinde yaklaşık 500 dönüm arazilerinin sulandığını söyledi.
Güzelsu Köyü sakinlerinden Muhlis Öztürk ise her yıl dolan sulama kanallarını temizlemek için para toplayarak iş makinası kiraladıklarını belirtirken “Bazı yıllarda iş makinası kiralayacak imkânımız olmadığından elimizde kazma-kürek kanalları temizlemeye çalışıyoruz. Baştan sağma yapıldığı için çoğu zaman kanala su çıkmıyor. Her yıl aynı rezaleti yaşıyoruz. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Bizim bu durumumuza bir çözüm bulsunlar.” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.