Erzurum Haber - 24 Nisan 2019, Çarşamba

Su bazlı buz boyası ile devleti 150 bin TL kara geçirdi

6 Mart 2014, 16:46
Su bazlı buz boyası ile devleti 150 bin TL kara geçirdi

Erzurum’un yerli markası Şahika Boya, short track yarışları için yapılan hazırlıklarda ürettiği su bazlı buz boyası ile devleti 150 bin TL kara geçirdi.
7-8-9 Mart tarihlerinde Erzurum’da yapılacak olan Dünya Geçler Short Track yarışları için hazırlıklar sürüyor. Yarışmanın yapılacağı alanda buz üzerine yapılacak boyama çalışmasında Erzurum’un yerli markası Şahika Boya’nın ARGE çalışması devleti 150 bin TL zarardan kurtardı. 1. Organize sanayi bölgesinde ki laboratuvarlarda üretilen boya sayesinde yurtdışından ithal malzeme getirilmesinin önüne geçildi.
2000 yılından beri Erzurum’da inşaat sektörü başta olmak üzere, endüstri, otomotiv, matbaa ve yapı kimyasalları alanlarında ürün ve hizmet geliştiren Şahika Boya’nın buz üzerine su bazlı boyalar ile yaptırdığı boya çalışması Macar mühendislerinde taktirini toplarken boyanın ekonomik oluşu Türkiye’de ilk olarak yorumlandı.
Teknolojik altyapıları, tesisin güçlü imkânları ve Ar-Ge altyapısı sayesinde 7 ülke ile ticaret yaptıklarını anlatan Şahika Boya ve Kimya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Soner Ardahanlı, 13 ilde de faaliyet göstere Şahika Boya’nın yeni üretimler içinde çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
AR-GE ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİLİYOR
Ata Teknokent bünyesinde yürütülen Ar-GE faaliyetleri sonucu olarak geliştirilen 8 farklı ürün ile sektörlerin ve müşterilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşıladığına dikkat çeken Ardahanlı, “Bu anlamda Doğu Anadolu bölgesinde gerçekleştirilen hidroelektrik santralleri, havalimanlarının teknik ürün gerektiren kısımları, restorasyonla ilgili çalışmalar, askeri alanda kullanılan teknik ürünler, 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları kapsamında kullanılan teknik ürünler, endüstri ve sanayi alanlarında kullanılan ürünler, yalıtım ihtiyaçları için geliştirilen farklı ürünler ile ilgili inovatif projeler gerçekleştirilmiştir” dedi.
MACARLARIN TAKTİRİNİ TOPLADI
Ardahanlı, Son olarak 7-8-9 Mart tarihleri arasında yapılacak Dünya Gençler Short Track yarışları için firmalarından mevcut buzun üzerinin boyanması, daha sonra boyanan buzun üzerine bir buz katmanı daha yapılması işi için özel bir boya yapılması istendiğini hatırlattı. Bu organizasyon için 2 gün yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen Ardahanlı, “AR-GE ekibimiz, uygun niteliklerdeki boyayı Erzurum 1.Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika Ar-Ge laboratuvarlarında geliştirmiş, “Şahika Buz Boyası” olarak kış oyunları federasyonundan akrediteli 4 kişilik Macar buz teknisyen ekibinin kullanımına sunmuştur. Laboratuvarlarımızda geliştirilen ürün kalitesi Macar ekibin takdirine konu olurken, hem de diğer ülkelerde kullandıkları ürünlere göre çok daha ekonomik olması dikkatlerini çekmiştir. Geliştirilen ürünümüzün bu vasıflarıyla “Türkiye’de bir ilk” unvanına kavuşmuştur” diye konuştu.

Yorumlar

  1. Sabri TOPDAĞI diyor ki:

    Emeği geçenleri içtenlikle kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Yorum Yaz


*