Erzurum Haber

Sprey boya kutusu patladı

Sprey boya kutusu patladı
997 Kez
17 Mayıs 2019 - 15:45

Erzurum/zirve2000 Erzurum’un Aziziye ilçesine bağlı Söğütlü Mahallesi’nde dedesini ziyarete giden 11 yaşındaki Tayfun Aydın’ın, arkadaşlarıyla oyun oynarken yaktıkları ateşe atılan sprey boya kutusunun patlaması sonucu yüzünde yanıklar meydana geldi.

Manolya BULUT-PUSULA
İki kardeşi ve annesiyle birlikte Erzurum Yoncalık Mahallesi’nde oturan Tayfun Aydın, talihsiz bir olay yaşadı. Kardeşiyle birlikte dedesini ziyarete giden Tayfun, arkadaşlarıyla oynarken, yakılan ateşe attıkları sprey boya kutusunun patlaması ile yüzünde birinci ve ikinci derece yanıklar oluştu. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Yanık Tedavi Ünitesi’nde tedavi altına alınan talihsiz çocuk, taburcu olacağı günü bekliyor.

Akranlarını uyardı
Erzurum’un Aziziye ilçesine bağlı Söğütlü Mahallesi’nde oynamak için oldukça tehlikeli bir yol seçen birkaç arkadaş, 11 yaşındaki Tayfun Aydın’ın yüzünde kalıcı hasar bıraktı. Etraftan topladıkları çalı çırpıyı yakan çocuklar ses çıkarmak için sprey kutusunu ateşin içerisine attı. Sprey kutusu o sırada yere eğilen Tayfun’un yüzüne patladı. Tayfun olayı şöyle anlattı; “Bisiklet sürüyordum. Kardeşimin yanına gittim. Onlar da oyun oynuyorlardı. Ben de eğildim yerden çubuk almaya bir anda yüzüme patladı. Ben bilmiyordum onu oraya attıklarını. Çocuklar oynamak, ses çıkarmak için öyle bir şey yapmışlar. Çocuklar böyle şeylerle oynamasınlar.”

Bakkallar gizli satıyorlar
Oynamak için bu tarz yollara başvuran çocukların sayısı maalesef azalmıyor. Ramazan ayında sözde gelenek haline gelen maytap ve torpil gibi patlayıcı maddelerle oynayan çocuklardan biri olduğunu da söyleyen Tayfun Aydın, bakkalların bu maddeleri çocuklara gizli sattıklarını söyledi. Aydın, “Ben de maytaplarla oynuyorum. Bakkallardan satın alıyoruz. Aslında zararlı yasak bir şey olduğunu biliyoruz. Annem uyardı da beni. Dinlemediğim için pişmanım. Bakkallar bize gizliden veriyorlar. Biz isteyince gizli bir yerden çıkarıp veriyor. Fiyatları 1 TL” dedi.

Denetim ve cezalar artsın
Denetimlerin ve cezaların artmasını talep eden anne Hatice Aydın (32), “Olay sırasında ben yoktum. Küçük oğlumla beraber dedesindeydi. Köye gittikten iki saat sonra haber geldi. Çocuklar ateş yakmışlar Tayfun da yanlarına gitmiş. O sırada ateşin içine sprey boya atmışlar. Daha sıkı denetim yapılsın. Olan annelere oluyor. Acıyı çeken biziz. Babası yok. Tayfun 5 yaşındayken babasını iş kazasında kaybettik. Altı yıldır babasız büyüyoruz. Bu hale gelmesi çok üzücü. Cezalar daha yüksek olsun ki satmasınlar. Kendi çocuklarına da olabilir. Bir çocuğun elinde sprey boyanın elinde ne işi var? Maytabın ne işi var?” diye konuştu.

Ramazan’da sayı artıyor
Talihsiz çocukla ilk ilgilenen Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümünde Araştırma Görevlisi Ömer Parıldar, Ramazan ayında çocuk hasta sayısının arttığını ve ebeveynlerin daha dikkatli davranmasını istedi. Parıldar, “Bir hafta önce acile geldi. Bu tür durumlarda direkt yatırıyoruz zaten. Elinde de minimal yanıklar var. Yüzündeki birinci ve ikinci derece yanık. İki günde bir pansumanı oluyor. Serumla damar yolundan tedavi alıyor. Bir hafta içerisinde taburcu edilir diye umuyoruz. Sonra takibi de poliklinikte devam edecek. İz kalmama garantisi yok. Çocuk olduğu için daha şanslı. Ramazan ayında sadece yanık vakalarında değil parmak kopma gibi vakalarda da çocuk hasta sayısında artış oluyor. Erişkinler orucun derdiyle ya uyuyorlar ya yemekle ilgileniyorlar. O sırada çocuklar yalnız kalıyor. Şakanın, oyunun dozunu ayarlayamıyorlar” ifadelerini kullandı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.