Erzurum Haber

SPORDA KADININ YERİ

SPORDA KADININ YERİ
293 Kez
15 Ağustos 2018 - 11:15

Cumhuriyetin ilanından sonra kadının yeri her alanda sağlamlaştı ve kadın erkek eşitliği sağlanmaya çalışıldı. Her alanda olduğu gibi sporda da kadın yerini alıyor.

Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar geçen sürede çok başarılı kadın sporcularımızın yetiştiğini, güzel dereceler yaptığını, ülkemize büyük başarılar getirdiklerini biliyoruz.

Ülkemizde yasal sınırlama, yasak olmamasına rağmen kadınların spor yapmaları, spor kurumların da görev ve faaliyetlerde yer almaları oldukça zor. Çünkü; Toplum kadını sadece evde çocuk bakan, yemek yapan veya öğretmenlik yapan, yapması gereken kişiler olarak görüyor.

Kadınlar engelleniyor, spor yapan kadınlar yadırganıyor. Sadece kadın oldukları için… Bir ülkenin gelişmişliği kadına verdiği değer ile ortaya çıkar. Değer vermek de onu desteklemekle, takdir etmekle, öncü olmakla olur.

Bugün dövüş sporlarında kadınlar çok başarılı. Türkiye’de ve yurt dışında büyük dereceler yapıyorlar. İstiklal Marşımızı okutuyorlar. Kendilerini savunabiliyorlar, bütün bunları yaparken de okuyorlar, evde yemek yapıyorlar.

Spor yapmaları kadın olduklarını unuttukları anlamına gelmiyor. Spor hem fiziksel, hem ruhsal, hem ahlaki açıdan güzel şeyler kazandırıyor. Kötü alışkanlıklardan uzak tutuyor, mücadeleci olmayı öğretiyor, azmi öğretiyor, kazanmayı öğretiyor.

Kadın sporcuları yadırgamak değil, takdir etmek düşüyor burada herkese. Özellikle doğuda kadın sporcu olmak zor. İmkanlar, insanların yadırgaması, daha bir çok şey… Burada kadın sporcularımıza düşen şey; azimli ve hırslı olmaları, asla pes etmemeleri. Çünkü, tüm zorlu yolların arkasın da çiçekli yollar vardır.

Kadınlar okusun, çalışsın, spor yapsın. Kendini korusun. Mücadeleci olsun. Kendi ayakları üzerinde dursun, asla pes etmesin.

Sizlere engel olmak isteyen insanları başarınızla ezin geçin. Bugün biz kadın sporcuları yadırgayan, engel olmaya çalışan gerici zihniyetler, bir gün bizleri ayakta alkışlayacak.

Spora her geçen gün bir kişi daha eklenecek. Bunlar çocuk, ev hanımı, öğrenci, çalışan, engelli kardeşlerimiz, tesettürlü kadınlar olacak.

İnsanlar kötü alışkanlıkları değil sporu ve başarıyı arkadaş edinecek…

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.