Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Sonsuzluk

Sonsuzluk
Halime BİNGÖL
Halime BİNGÖL( info@zirve2001.com )
389 Kez
18 Ağustos 2021 - 19:31

Sonsuzluk, süreklilik arz eden, sonu olmayan anlamlarını içeriyor…

İnancımıza göre varlığını sonsuza dek devam ettirecek olan sadece Allah’tır.

Allah hem ezeli hem de ebedidir. Öncesi ve sonrası yoktur, olmayacaktır. Allah dışında bildiğimiz her şeyin bir başlangıcı (doğumu, gelişimi ve ölümü) vardır.  Allah her zaman var olmuştur ve onun dışındaki her şey, onun yaratması sonucunda oluşmuştur. Şöyle bir düşündüğümüzde yaratılan canlılar içinde  biz insanların sonsuz olma durumu çok da iyi değil. Çünkü Sonsuz bir ömür sürme imkanımız olsaydı belki de yaşamımız bundan daha farklı olacaktı. Aldığımız nefesin anlamı kalmayacaktı, özel anlarımız olmayacak, elimizdekileri hoyratça kullanıp içimizde hınç varmış gibi zamanı tüketecektik.

Sonsuzluk Allah’a mahsus bir kavram ve işleyişinin yakıştığı en güzel ifade şeklidir. Yerin üstünde olan herkes fanidir. İnancımız gereği fani dünyadan ebedi aleme göç ettiğimizde sonsuzluğu tam manasıyla yaşayacağız. Böylesine kötü , kirli, narsistliğin nefsimize hükmettiği , zalimlerin uğrak yeri olduğu, ebedi alemi unutturan , cümbüşüyle insanın  başını döndüren bir dünyada sonsuz yaşamaktansa, ölüp cennette sonsuzluğa ulaşmak daha mantıklı ve daha cezb edici olacaktır.

Sonsuzluk işaretinin sembolüne de değinerek yazımı sonlandıracağım. Madde aleminde sonsuzluğu şekil ile bütünleştirip gözle görülür hale getirmişler. Sonsuzluk sembolünün, takı modasında ve dövme sanatında gittikçe popülerliği artmakta olup; sevgiyi ifade etmenin en etkili yollarından biri olarak sıklıkla tercih edildiğini görmekteyiz. Matematik ve fizikte kullanılan sonsuzluk, sınırsız bir şeyi ifade eden bir kavramdır. İngilizce sonsuzluk kelimesi, Latince sınırsızlık kelimesinden gelmektedir.

Sonsuzluğun güzel ve özel anlamı geçmişten bu yana anlaşılmış olup günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Dini anlamda 8 sayısı, inisiyasyonun sayısıdır. Ayrıca, ruhsal bakımdan mutluluk ve cenneti simgeleyen diriliş ve yenilenme ile ilişkilidir. Bunun dışında sonsuzluk sembolü, İlk bakışta “sekiz” rakamını hatırlatan sonsuzluk sembolünün birçok manevi anlamı bulunur. Bunları kısaca özetlemek gerekirse; manevi büyümeyi ifade eden önemli bir anlam içermektedir. Sonsuzluğu simgeleyen bu sembol, kişiler için başka bir farkındalık sergilemektedir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.