Erzurum Haber

SOM füzesinin menzili 200 kilometre

SOM füzesinin menzili 200 kilometre
437 Kez
13 Eylül 2012 - 10:13

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 200 kilometre menzili olan SOM füzesinin testlerinin tamamlandığını, bu füzenin TSK’nın envanterine girdiğini söyledi.

Şimdi 500 kilometre menzilli füze yapma imkanlarının olduğunu belirten Ergün, TÜBİTAK’ta 2 bin 500 mühendisin savunma sanayi ile ilgili konularda Ar-Ge çalışması yaptığını da açıkladı.  SOM füzesinin uçaktan, karadan ve denizden atış imkanına sahip olduğunu anlatan Ergün, “Hedefi, GPS ile uydudan ve yer haritası ile buluyor. Testleri yapıldı. A’dan Z’ye Tübitak’ın geliştirdiği bir proje. SOM seri üretim safhasına geldi. Türkiye’nin bu tür alanlarda Ar-Ge ve üretim potansiyeli var” dedi.

İhale Kanunu değişecek

Ergün, yerli girişimciye yüzde 15’lik fiyat avantajının bazı ürünlerde ihale şartnamesine doğrudan konulabileceği, teknolojik ürünlerde ise konulma zorunluluğu getirildiğini de aktardı. “Yerli istekli” tabirinin ithalata yol açtığına değinen Ergün, “Kanunda yerli istekli lehine avantaj vardı. Adı Ali ve Ayşe olduğu için avantaj alıyordu ancak bizim ihtiyacımızı ithal ürünlerle karşılayabiliyordu. Adamın adı Hans olsun istersen. Ben sizin ihtiyacınızı Türkiye’de üretilen ürünlerle karşılayacağım demeli” bilgisini verdi.

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.