Erzurum Haber

Siyasetin nabzı daha hızlı atacak

Siyasetin nabzı daha hızlı atacak
758 Kez
09 Nisan 2015 - 11:18

Erzurum/zirve2000 Erzurum’da siyasetin nabzı Cuma günü daha da artacak. AK Parti, adaylarına Cuma günü hava alanında karşılama yapacak ve şehir turu attıracak. Cuma namazını Erzurum’da kılacak olan adaylar, daha sonra parti binasında seçmenlerini selamlayacak.
Erzurum’da 2002’de 4 profesör, 2007’de 3 profesör, 1 doçent, 2011’de 1 profesör, bir doktoru aday gösteren AK Parti, 2015’te akademisyenlere yer vermedi. Listede 4’üncü sırada yer alan gazeteci İbrahim Aydemir, sabır ve sadakatli çalışmasının ödülünü alırken, 132 aday adayının en genci olan Zafer Tarikdaroğlu siyasete iyi bir başlangıç yaptı.
MHP’de ise Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk’ün Mersin’den aday gösterilmesinden sonra Prof. Dr. Kamil Aydın’a TBMM yolu göründü. Partisinin her göreve çağırdığı vakit ‘hayır’ demeyen Aydın, Erzurum’dan TBMM’ye gidecek isimlerin arasında yer alıyor. MHP’de merak edilen bir konu ise Iğdır’da Sinan Ogan’dan sonra nasıl bir sonuç alınacağı.
Salih Tekin / ERZURUM-PUSULA- ÖZEL
Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilen aday listelerinde AK Parti, bir ilke imza attı. 2002 seçimlerinde Erzurum’da milletvekili listesine 4 profesörü alan AK Parti, 2007 seçimlerinde 3 profesör ve 1 doçenti TBMM’ye taşıdı. 2011 seçimlerinde 1 profesör ve bir doktoru milletvekili olarak TBMM’ye götüren AK Parti, 2015 listesinde akademisyenlere şans vermedi. Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde görev yapan çok sayıda Profesör AK Parti listelerinde yer alamadı.
Akdağ’a 3 dönem arası
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yaparken 2002 seçimlerine AK Parti saflarından katılan Prof. Dr. Recep Akdağ, Erzurum Milletvekili olarak 10 yılı aşkın süre Sağlık Bakanlığı görevinde bulundu. Erzurum’un en uzun süre kabinede kalan ismi olan Akdağ, 2015 seçimlerine 3 dönem kuralı sebebiyle aday olamadı.
Sürpriz liste
Ahmet Davutoğlu liderliğindeki AK Parti, 2015 seçimleri için 132 aday adayının bulunduğu Erzurum’da sürpriz bir liste hazırladı. 7 Nisan akşamına kadar adeta ‘liste toto’nun oynandığı Erzurum’da açıklanan isimler bazı kesimleri şaşırttı. Özellikle yeniden aday edilmeyen Fazilet Dağcı Çığlık’ın yerine Erzurum’dan çok sayıda kadın aday adayından birini tercih etmeyen genel merkez, İstanbul’dan aday adaylığı müracaatında bulunan Zehra Taşkesenlioğlu’nu 3’üncü sıra milletvekili adayı olarak belirledi.
Sabrın sonu Aydemir
Erzurum listesinin dördüncü sırasında yer alan gazeteci İbrahim Aydemir, sabrın ve çalışmanın ödülünü aldı. AK Parti’nin kurulmasından sonra bu partinin saflarına katılan gazeteci İbrahim Aydemir, 2002 seçimlerinde aday adayı oldu. Temayül oylamalarında birinci çıkmasına rağmen aday edilmeyen Aydemir, küsmedi, partisine olan sadakatiyle çalışmasını sürdürdü. 2007’de yeniden aday adayı olan ancak listelerde yer bulamayan Aydemir, sabırlı çalışmasını devam ettirmenin ödülünü 2011’de AK Parti listesine 6’ıncı sıradan girerek aldı. Seçim sonrası TBMM’ye gidemeyen Aydemir, AK Parti’ye olan sadakati, genel merkez ve tabanla olan güçlü bağları sonucu bu kez dördüncü sıradan aday gösterildi.
Tarikdaroğlu siftah yaptı
AK Parti’nin gençlik kolları başkanlığını yaparken Sağlık Bakanlığı’nda görev alan Zafer Tarikdaroğlu, bu seçimin en genç aday adaylarından biri. Birbirinden önemli ismi geride bırakarak AK Parti listesine 6’ıncı sıradan giren Tarikdaroğlu, siyasi geleceğine iyi bir başlangıç yaptı.
3’üncü dönemi göremediler
AK Parti’nin açıkladığı liste bir gerçeği daha ortaya koydu. Parti’de 3 dönem aralıksız görev yapan tek isim Recep Akdağ oldu. Hemen her seçimde listesini büyük ölçüde yenileyen AK Parti’de Muzaffer Gülyurt, Muhyettin Aksak ve Fazilet Dağcı Çığlık sadece 2 dönem TBMM’ye gitmeyi başardı. 2002’den sonra ikinci dönem şansı bulan tek isim ise Adnan Yılmaz oldu.
Küçükler ve Kılıç da yok
Erzurum’da 2 dönem büyükşehir belediye başkanlığı yaptıktan sonra milletvekili aday adayı olan Ahmet Küçükler de listede kendisine yer bulamadı. Partinin uzun süre il başkanlığını yapan ve görevden alınan Murat Kılıç da milletvekili aday listesine giremedi.
AK Parti sil baştan
Erzurum’da bir milletvekiliyle yoluna devam eden AK Parti Doğu Anadolu Bölgesi’nde de adeta listelerini yeniledi. Ardahan, Bitlis ve Van’da bir milletvekiline devam diyen AK Parti, milletvekili aday listelerinde mevcut isimlere şans vermedi. AK Parti ve Başbakan Davutoğlu, yeni isimlerle 7 Haziran’da seçmenden oy isteyecek.
MHP, Aydın dedi
Erzurum’da kemikleşmiş bir oy oranı bulunan Milliyetçi Hareket Partisi, birinci sırayı Prof. Dr. Kamil Aydın’a verdi. 2009’da büyükşehir belediye başkanı adayı olduktan sonra, 2011’de Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk’ün ardından ikinci sıradan milletvekili adayı olan Aydın, 2014 seçimlerinde de yine büyükşehir adayı olarak seçim yarışına girdi. Erzurum’da gözler 2015 seçimleri için açıklanacak listedeydi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir sürprize imza atarak genel başkan yardımcısı Oktay Öztürk’ü Mersin’e çekti ve Erzurum’da birinci sırayı partisinin göreve çağırdığı her seçim ‘hayır’ demeden koşa koşa gelen Aydın’a verdi. Bu tercih, partililer arasında memnunlukla karşılandı.
MHP Erzurum listesinde ikinci ve üçüncü sıraları eski il başkanlarına teslim etti. Eski İl Başkanı Ertürk Çimen’in ikinci sırayı aldığı listede yine eski il başkanı Zekai Kaya üçüncü oldu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.