Erzurum Haber

Sigara en büyük etken

Sigara en büyük etken
620 Kez
06 Nisan 2014 - 16:35

Salih TEKİN / ERZURUM

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Erzurum Bölge Müdürlüğü verilerine göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde ölümlerin büyük bir bölümünün dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandığı belirlendi. İyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklanan ölümlerin ikinci sırada olduğu bölgede, insanların en fazla hayatını kaybettiği üçüncü hastalık ise solunum sistemi rahatsızlıkları oldu.

TÜİK’in ‘Ölüm Nedeni İstatistikleri- 2013’ çalışmasına göre, ölüme neden olan ilk altı hastalık grubu sırasıyla yüzde 39.8’le dolaşım sistemi hastalıkları, yüzde 21.3 ile iyi ve kötü huylu tümörler, yüzde 9.8 ile solunum sistemi hastalıkları, yüzde 5.6’yla endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar, yüzde 5.5 ile yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler, yüzde 4.1’le sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları oldu. Yüzde 13.9 da diğer hastalıklardan kaynaklandı.
Ölüme neden olan hastalıklar cinsiyet bazında incelendiğinde dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin en çok kadınlarda, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerin ise erkeklerde görüldüğü ortaya çıktı.

Dolaşım sistemi kaynaklı ölümlerin yüzde 38,8’ini iskemik kalp hastalığı oluşturdu.Dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 38,8’i iskemik kalp hastalığı, yüzde 25,2’si serebro-vasküler hastalık, yüzde 17,7’si diğer kalp hastalığı ve yüzde 12,8’i hipertansif hastalıklardan kaynaklandı.
Kanserden ölümlerin yüzde 31,3’ü gırtlak, soluk borusu, bronş ve akciğerin kötü huylu tümörü, yüzde 8,9’u midenin kötü huylu tümöründen, yüzde 8,2’si lenfaid ve hematopoetik kötü huylu tümörü, yüzde 6,9’u kolon ve yüzde 5,9’u pankreas kanserinden kaynaklandı.Ölüm nedenleri yaş grupları açısından incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarının en fazla 75-84 yaş grubunda, kanserin ise en fazla 65-74 yaş grubunda görüldüğü belirlendi

Doğu’da ölüm sebepleri

TÜİK Erzurum Bölge Müdürlüğü verilerine göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde de ölüm sebepleri arasında dolaşım sistemi hastalıkları ilk sırada yeraldı. Bölgede vefat eden 21 bin 644 kişiden 8 bin 194 kişi dolaşım sistemi rahatsızlıkları sonucu hayatını kaybettiği belirlendi. İyi ve kötü huylu tümörlerin 4 bin 439 ölümle ikinci, solunum sistemi hastalıkları 2 bin 231 ölümle üçüncü oldu. Bölgedeki ölüm sebeplerinin istatistikleri ise şöyle: İç salgı bezi, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar: 998, dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler: bin 309, sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları: 749, diğer hastalıklar ise 3 bin 724.

Malatya ve Erzurum

TÜİK verilerine göre dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklanan ölümlerde Malatya bölgede ilk sırayı aldı. 2013 yılında Malatya’da bin 488 kişi dolaşım sistemi hastalıklarından vefat ederken bölgede ikinci olan Erzurum’da ise bin 358 kişi bu hastalıktan hayatını kaybetti. Dolaşım sistemi hastalıklarında bölge illerinde ölenlerin sayısı şöyle: Ağrı: 493, Bingöl: 419, Bitlis: 373, Elazığ bin 52, Erzincan: 498, Erzurum: bin 358, Hakkari: 171, Kars: 451, Malatya: bin 488, Muş: 378, Tunceli 209, Van: 762, Ardahan: 285, Iğdır: 257.

İyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklanan ölümlerde ise Erzurum ilk sırada yeraldı. Bu kentte 849 kişi kanserden ölürken, Malatya’da kanserden ölüm vaka sayısı 665 olarak gerçekleşti. Bölge illerinde kanserden ölüm vakaları şöyle: Ağrı: 244, Bingöl: 191, Bitlis: 203, Elazığ: 555, Erzincan: 314, Erzurum: 849, Hakkari: 84, Kars: 226, Malatya: 665, Muş: 211, Tunceli: 111, Van: 516, Ardahan: 158, Iğdır: 112.

Solunum hastalıkları

Bölgede ölüm sebepleri arasında üçüncü sırada yeralan solunum hastalıkları Erzurum’da da önemli yer tutuyor. 2013’dea solunum sistemi hastalıklarından vefat edenlerin sayısı 462 olarak açıklandı. Malatya’da bu hastalıktan ölenlerin sayısı 372, Elazığ’da 239 oldu.

Erzurumluyu kalbi vuruyor

TÜİK Erzurum Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre Erzurum’da geçtiğimiz yıl 3 bin 660 kişi hayatını kaybetti. Ölümlerin en büyük sebebi dolaşım sistemi hastalıkları, ikinci sebebi ise kanser oldu. Solunum sistemi hastalıklarının üçüncü olduğu kentte iç salgı bezi, beslenme ve metabolizmaya bağlı hastalıklar, dışsal yaralanma ve zehirlenmeler, sinir sistemi ve duyu organı hastalıkları Erzurum’daki ölüm sebepleri arasında öne çıktı.

Sigara bırakılmalıdır

TÜİK’in istatistiklerini değerlendiren Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Serdar Sevimli, tüm dünyada olduğu gibi bölgemizde de kalp hastalıkları ölümlerin birinci sebebi olduğunu bildirdi. “Maalesef biz hastalık ortaya çıktıktan sonra tedavi etme noktasındayız. Oysaki hastalığı ortaya çıkmadan tedavi etmek daha kolaydır” diyen Prof. Dr. Serdar Sevimli, “Kalp hastalığının ortaya çıkmasında sahip olduğumuz risk faktörleri önemlidir. Değiştirebileceğimiz birçok risk faktörü var. Bunların en önemlisi sigaranın bırakılmasıdır. Tütün ürünlerinin tüm çeşitleri miktar gözetmeksizin kalp hastalığı riskini artırmaktadır. Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek bir diğer önlenebilir risk faktörüdür. Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları tercih etmek, sebze ve meyvelerden zengin Akdeniz tipi beslenme alışkanlığı edinmek diyetin temelini oluşturmaktadır. Bunların yanında sedanter yaşamdan uzak durmak, her gün mutlaka 1 saatlik tempolu yürüyüş yapmak tüm bu tedbirlere ilave katkı sağlayacaktır. Bireysel riskimizin azalması kalp hastalıkları yanında vücudumuzun diğer organlarında damarlardaki tıkanıklıkların neden olduğu diğer hastalıkları da azaltacaktır” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.