Erzurum Haber

Sevimli gitti mi, kaldı mı?

Sevimli gitti mi, kaldı mı?
1.037 Kez
30 Kasım 2018 - 10:04

Zaman Rahmetli Süleyman Demirel’i bir kez daha haklı çıkardı. Demirel’in meşhur “Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır’ sözü dün Erzurum’un ana gündem maddesi idi ve herkesin dilinde bu meşhur söz vardı.

Nasıl olmasın ki? Dün geceden itibaren Milliyetçi Hareket Partisi’nde müthiş bir trafik vardı. İddiaya göre MHP ve AK Parti arasında devam eden ittifak görüşmelerine Erzurum’da dahil edildi. MHP’nin Türkiye’de ilk açıkladığı Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Prof. Dr. Serdar Sevimli, Parti Genel Merkezi tarafından arandı ve istifasını ertelemesi istendi. Bu gelişmenin ardından yarın Erzurum’da yapılması planlanan MHP’nin aday tanıtım toplantısının iptal edildiğini bildirdi. Oysa Serdar Sevimli, bağlı bulunduğu kuruma istifasını çoktan göndermiş, 1 Aralık itibari ile işleme konulmasını istemişti bile.

Kıyamet bu saatten sonra koptu. Sosyal medyada haber yayılınca gün boyu şehrin gündemi MHP ve Serdar Sevimli oldu. Peki, böyle bir haber doğru muydu? Gerçekten Erzurum ittifak kapsamına alındımı ve MHP’de bu ittifak masaya yatırıldı mı?

Öncelikte ortada böyle bir ittifak gerçeği var ama çerçevesi bilinmiyor. Erzurum’un ittifak kapsamına alınması teklifi AK Parti tarafından getirildi ve MHP kurmaylarının konuyu görüşmesi istendi. MHP önce konuya şaşı baktı. Çünkü MHP Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayını çoktan kamuoyuna deklare etmiş ve şehirde Serdar Sevimli ismi taban bile bulmuştu. Bu saatten sonra adayını nasıl geri çekeceği konuşuldu. İşin içinden çıkamayan MHP kurmayları, 2014 yılı yerel seçim sonuçlarını alıp Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye konuyu götürdü. Bahçeli’den ‘çalışın’ talimatını alan MHP kurmayları, dün gün boyunca bu konu üzerine kafa yordu. Ben bu yazıyı hazırlarken henüz resmi ya da gayri resmi bir açıklama yapılmadı.

Sızan bilgilere göre; AK Parti MHP’ye “Büyükşehirde bize destek verin, bizde size oylarınızın çoğunlukta olduğu ilçeleri verelim” teklifini sundu. 2014 seçimlerinde AK Parti %58,8 MHP ise %29,7 oranında oy almış ve hiçbir ilçede koltuk kazanamamıştı.

Yerel yöneticiler kapı arkasından, “Böyle bir şey yok, ittifak görüşmeleri meclis üyeliği üzerinden yürüyor” dese de MHP’nin hiçbir açıklama yapmaması iddiaları güçlendirdi.

Olası bir ittifakta Erzurum’da ne olur derseniz bugün esen rüzgâr tepkidir. Açıklanan bir adayın başka bir parti lehine geri çekilmesi, siyasi cinayettir MHP adına. Belki aday açıklanmadan ittifak gündeme gelseydi bu kadar tepki olmazdı. Ama ortada bir aday var ve akıbeti belli değil…

Her ne kadar gün boyu MHP’de söz sahibi ve kanaat önderleri olarak kabul edilenler, yazılıp çizilenleri bir algı operasyonu olduğunu savunup, tabanın gazını almaya çalışsa da sızan bilgileri çürütecek bir gelişme yaşanmaması iddiaları güçlendirdi.

Sürecin buralara gelmesine sevinen taraf şüphesiz İYİ Parti olacak. Erzurum’da AK Parti ve MHP’den kopan seçmenin gideceği tek yer orası çünkü. Eğer birde çarpan etkisi yaparsa, İYİ Parti hiç olmadığı kadar iyi olacak.

Elbette İYİ Parti’nin sahaya çıkaracağı aday da çok önemli, hem MHP tabanından hem de AK Parti’den oy devşirecek bir isim olmalı mutlaka. Bekleyip görelim, siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır zira…

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.