Erzurum Haber

Sevda Güneş’ten Muhammet Sunar röportajı

Sevda Güneş’ten Muhammet Sunar röportajı
620 Kez
21 Mart 2019 - 14:00

Erzurum/zirve2000 31 Mart’ta yapılacak mahalli seçimlerin belki de en renkli geçeceği ilçelerden biri Palandöken. Rakiplerine göre açık ara önde olduğunu söyleyen AK Parti Palandöken Belediye Başkan Adayı Muhammet Sunar ile ilçeye hakim bir tepeden bakarak projelerini konuştuk. Yapacaklarını tek tek sıralayan Sunar, “ilçeye huzuru hakim kılacağım. Çatışan değil, çalışan belediye geliyor” dedi. Pazarcısından kadınına herkes için heybesinde bir proje barındıran başkan adayı, hayalindeki ilçeyi anlattı.

RÖPORTAJ:SEVDA GÜNEŞ-PUSULA GAZETESİ
İsminiz açıklanır açıklanmaz hemen sahaya indiniz? Sahada neler gördünüz, seçmenin beklentileri neler?
İsmimiz açıklanır açıklanmaz ayağımızın tozuyla seçmenin kapısını çaldık. Çaldığımız her kapıdan, tuttuğumuz her elden sevgi gördük, muhabbet gördük, ilgi gördük. Ama bu ilginin temelinde AK Parti olduğunu biliyoruz. Halkımız bugüne kadar AK Parti’nin yaptığı hizmetlerin tamamından son derece memnun. Buda bizi ziyadesiyle mutlu etti. Vatandaşımız memnuniyetini belli ederken bu hizmetlerin artarak devam edeceğinin tek adresinin AK Parti olduğunun da bilincinde. Ve şunu bize net hissettiriyor; Hizmetin en iyisini AK Parti yaptı, yine en iyiyi AK Parti yapar.
muhammet sunar
Yani Erzurum 17 yıllık İktidardan memnun mu?
Bence öyle, saha bunu açık ve net ortaya koyuyor. Hem de kahir ekseriyetle böyle, ezici çoğunluk memnun. Şahsıma gösterilen teveccühten de çok memnunum. Süreç içinde AK Parti seçmeni yaşananları iyi takip ediyor. Biz sessiz çoğunlukların sesiyiz. Sesin çıkma anı yaklaştıkça saflarını daha sıklaştırıyor. Ve şu günlerde seçmenin AK Parti’den yana sesleri son derece gür çıkıyor. Biz bunu duyuyor, görüyoruz.

Sizin aday olduğunuz ilçede belki de Erzurum’da bir ilk yaşanıyor. Rakibiniz bir bayan, bu sizi seçim çalışmalarında etkiliyor mu?
(Gülümsüyor) Evet biraz öyle oldu. Öncelikle hanım arkadaşıma başarılar dilerim. Zorlu bir aday olarak kendisini görmüyorum. Bunu hanım aday için değil tüm adaylar için söylüyorum. Anketler bizi açık ara önde hatta kat be kat üzerinde gösteriyor. Sahada biz bunu kendi gözlerimizle de görüyoruz. Kaldı ki benim üslubum nezaket üzerinedir. Bu hep böyleydi, siyasette de böyle oldu. Rakiplerime karşı hiç kırıcı bir dil kullanmadım. Hanım aday için de bu durum geçerli.

muhammet sunar

muhammet sunar


Yapı olarak zaten naif birimiyim diyorsunuz?
Evet, gülümsemeyi ve tatlı dili seven, kullanan biriyim. Ama gerektiği yerde de sert yaparım. Zira ben Çırçırlıyım, haksızlığa tahammül etmem. Kimi zaman muhataplarımız bir takım argümanlarla ortaya çıkıyorlar, bekliyorlar ki sizde onlara teslim olasınız. Oysa bilmelidirler ki AK Parti’nin üslubunda da yapısında da teslimiyet yoktur. Zinhar benim de partim gibi yapımda teslimiyet yoktur. Biz ne kadar kırıcı dil kullanmasak ta rakip olan muhataplarımızın halkımıza karşı tavrı çok kırıcı. Kaş yapayım diye göz çıkarıyorlar, bizde siyasetin bize verdiği ölçüde onlara gereken cevabı veriyoruz.
muhammet sunar

muhammet sunar


Dün bu ilçenin sakiniydiniz, bugün ilçeye adaysınız. Size göre ilçenin acil çözülmesi gereken sorunu ne?
Bir kere ilçede bir vizyon sorunu var. Benim öncelikli olarak gördüğüm budur. Evvel emirde bir vizyon koyacağız ortaya. Palandöken ilçesi adını Palandöken Dağından alıyor. Palandöken Dağının kayak merkezi olması nedeniyle ünü dünyaya yayılmış durumda, iyi bir marka. Bunu yer yerde söylüyorum; bize düşen bu markadan bir pay alıp paydaş olmaktır. Kış turizminden de kış sporlarından da bir gelir elde etmeli. İlçe sınırlarımızda hem Palandöken hem de Konaklı Kayak Merkezi var. İlçemizin bu merkezlerden efektif olarak yararlanması için çalışmalar yapacağız. Vizyonumuzu bu merkezler üzerine oturtacağız. Kış turizm merkezini hak ettiği yere getirmek bizim vecibemizdir ve bundan doğacak gelire, ortak olmakta hakkımızdır. Elde edilecek gelir ile de ilçenin kalkınmasını sağlamaktır. Ayrıca acil olarak kış mevsiminden çıkıyoruz sokaklar, yollar şuan kötü önce bunları halledeceğiz.

Palandöken ilçesinde son derece çağa uygun modern yapılaşmanın yanı sıra ömrünü tamamlamış yapılarınız da var. Burada bir kentsel dönüşüm planınız olacak mı? Ayrıca deprem riski olan bölgeniz var mı?
Evet, ilçemizde makro planda en önemli sorunlardan biri de imar problemi. Epey eskimiş yapı stokumuz var. Özellikle Yenişehir bölgesi kurulurken bir kooperatifleşme yapılmış, o gün yapılan evler döneme uygun en iyi evlerdi. Ama bugün itibari ile artık ihtiyaca cevap vermeyen hatta tehlike arz eden binalar oldu. Palandöken’de her daim son derece modern, çağın gereksinimlerine uygun konforlu binalar yapıldı. Hala yapımı devam ediyor, şehircilik açısından bu önemli. Bunun yanı sıra eski mahallelerimiz de var, buradaki binalar çok eskidi, hemen dönüştürmek lazım. Ben kentsel dönüşüm olayına biraz mesafeliyim. Türkiye’de bu iş biraz yasaların gücü ile ilerledi. İnsanların rızası dışında gelişti. İnsanlar yaşadıkları yerlerle gönül bağı kuruyorlar. Sonra siz buradan çıkın deyince o bağ koptu sanılıyor ve sorun çıkıyor. Sonuç çok iyi olsa bile rıza ortadan kalkıyor. İnsana rağmen hizmet, siyaset olmuyor. Mutlak ikna edilmeli ve rızası aranmalı. Ortak bir akıl ile bu iş yapılmalı. Biz buna ciddi kafa yoracağız. Kamunun özel sektörün içinde bulunacağı bir konsorsiyum kuracağız inşallah. Halkın rızasının olmadığı hiçbir iş yapmayacağız.
muhammet sunar
Bir dönem çok modaydı ama hala geçerliliğini koruyor. İlçeniz için çığlın bir projeniz var mı?
(Kahkaha atıyor) Sevda Hanım ben biraz çılgın projelere mesafeli biriyim. Bizde bir laf vardır, ‘salavat imana bağlıdır’ diye. Neticede Palandöken Belediyesi bir alt belediyedir. İlçe belediyesidir, bütçesi kısıtlıdır. Bunları iyi bilmek gerekir, bu bütçeyi de doğru kullanmak gerekir. Çok fantastik olmadan ilçe gerçeklerine göre hareket etmek gerekir. Çılgın değil ama gerekli olan bir projem var. İlçemizin bir kent meydanında ihtiyacı var. Erzurum merkezden teşekkül bir şehir değildir. Buralar dışında da mekânlara ihtiyaç var. İlçenin kimliğini ortaya koyacak olan bu kent meydanını birinci ve ikinci marketlerin birleşiminde düşünüyoruz. Burada insanlar hem sosyalleşiyor hem ticaret yapıyor. Bu bölgeden hafif raylı sistem de geçecek. Yavuz Sultan Bulvarını alta alıp, iki bölümü birleştirip içinde ticaret merkezleri, çocuk oyun alanları, kafeler, restoranlar, pastane bistrolar, tiyatro ve cep sinemalarının olduğu ve daha birçok özel bölümün bulanacağı bir kent meydanı yapacağız. Alt kısmını otopark olarak düşünüyoruz. Oturan bir belediye başkanı olmayacağım. Bu projem için yurt içi ve yurt dışından kaynak bulacağım. Oradaki esnafa yük getirmeyeceğim. Tüm bunları yaparken hem kiracının hem de mal sahibinin hakkını da koruyacağım. Büyükşehir Belediyesi bu projeye sıcak bakıyor. Çatışan değil, çalışan bir belediye olacağız.
muhammet sunar
Seçmenin karşısına hangi projelerle çıkıyorsunuz?
Palandöken ilçemiz Erzurum’un en nezih ilçesi, ben böyle görüyorum. Bugüne kadar iyi hizmetler almış ama bayrak yarışında bayrağı daha yukarı götürmek esastır. Ben kısaca birkaç proje başlığı vereyim. Köy evleri projem var. Malum ilçenin bir kısmında hala hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız var. Şehre yakın mahallelerden bahsediyorum. Üç küme evler, Abdurrahman Gazi, Maksut Efendi gibi buralarda bazı evleri ıslah edip köy evleri sayesinde orada üretilen ürünleri ekonomiye dönüştürülmesine yardımcı olacağız. Kızak alanları oluşturacağız, sadece çocuklara değil, büyükler ve hanımların kızak yapacağı mekanlar olacak. Semt pazarları ıslak edilecek. Mobil karton üniteler koyup çevre kirliliğinin önüne geçeceğiz. Tüketici için mobil üniteler koyacağız. Açık pazarlar devam edecek. Ben kapalı pazarların tercih edildiğini düşünmüyorum. İlçede yapılacak her iş için halkın onayını alacağım. İlçede dar yolları genişletme çalışması yapılacak. Bazı yollar var ki tek şerit, buralar mutlaka genişletilecek. Yeşil alanlara ağırlık vereceğim. Park ve bahçeler oluşturulacak, hanımların zaman geçireceği mekanlar yapacağız. İlçemizde bulunan AVM’yi daha işler hala getireceğiz.

31 Mart akşamı partiniz ve kendi adınıza nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?
Bizler yaklaşık iki aydan buyana sahadayız. Bir kere çok vizyonel bir il teşkilatımız, kadın kollarımız, ilçe teşkilatlarımızla gitmediğimiz yer, çalmadığımız kapı, sıkmadığımız el kalmadı. Beni bu göreve layık gören parti yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Halk ile iç içe olmak, gönül birlikteliği sağlamak müthiş bir şey, izahı yok bu duygunun. Sahada vatandaşımız her şeyin farkında. Son dönemde Ezana ve Fatiha Suresine yapılan saygısızlık, bölücü söylemler halkımızı derinden yaralamıştır. AK Parti öyle bir sonuçla seçimi alacak ki; Bunların hevesleri kursaklarında kalacak. Bir daha sahaya çıkmaya cesaret edemeyecekler. Sizler de bu sonuca şahit olacaksınız. Biz tüm gücümüzü halktan alıyoruz. O halk hala bizimle, bizde onlarlayız.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.