Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Sevda Güneş’ten bomba bir yazı daha

Sevda Güneş’ten bomba bir yazı daha
02 Kasım 2012 - 16:25

PUSULA Gazetesi Genel Koordinatörü ve Başyazarı Sevda Güneş

yine bomba etkisi yapacak bir yazı kaleme aldı. Güneş bu kez

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’yi

eleştirdi. İşte o yazı:

‘Belediye Başkanı’na kim dur diyecek?’

”Ülkemizde ne yazık ki Avrupai anlamda kayak merkezi yok. Kimseye laf atmıyorum, kimsede kusura bakmasın” Bu sözler bana değil, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’ye ait.

Türkiye’de ilk kez Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla açılan 6’sı uluslararası olmak üzere 50 firmanın katıldığı Kış Turizm Fuarı’nda Sayın Özhaseki bir kez daha kış turizminde iddialı olan Erzurum’a atıfta bulunmuş.

Demek istemiş ki; sizin dünya çapında pistlerinizin olması hiç önemli değil. Bırakın tek kayak merkezini iki ayrı kayak merkezine sahip olup, hala birkaç otelle kış turizmi yapmanız amatörlük.

Bakın bize, daha turizm yatırımları bitmeden reklam çalışmalarına başladık demiş Sayın Özhaseki ve sözlerini şöyle sürdürmüş: “Erciyes’e 275 milyon Euro’luk yatırım yaptık. Kayak pistlerimizde günde 35 bin kişi kayacak, 6 bin turist konaklayacak. Erciyes’i Orta Doğu ve Balkanların en önemli kayak merkezi yapacağız.”

Erciyes’in böyle bir atılım yapacak olması, bizi de son derece memnun eder. Anadolu’nun topyekûn kalkınması Türkiye’nin hayrınadır. Benim itirazım Sayın Belediye Başkanı’nın konuşma tarzınadır.

Kalkıp “Türkiye’de Avrupai anlamda kayak merkezi yok” derseniz birisi de çıkar Dünya’nın en uzun doğal pistlerine sahip Palandöken’i size hatırlatır. Belli ki Sayın Özhaseki’yi yanlış bilgilendirmişler.

Her defasında Erzurum’a çatan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu tutumunu anlamakta zorlanıyorum. Hatırlıyorum 2011 Üniversitelerarası Dünya Kış Oyunları öncesinde de yine saçma bir çıkış yapmış, “Erzurum bu oyunların hazırlığını tamamlayamayacak. FISU, oyunları Kayseri’ye versin” demişti. Geçtiğimiz günlerde yine haddini aşan bir konuşma yapmış “Palandöken’e otel yapmak için hiç bir firma gitmiyor. Tüm talepler Erciyes’e geliyor” demişti.

Allah aşkına Sayın Başkan, senin Erzurum ile Palandöken ile ne zorun var. Bu beyefendiye kimse bir cevap vermeyecek mi? Erzurumlu mevkidaşları ne yapıyor? Neden her açıklamanın ardından sus pus oluyorlar?

Belediye Başkanı bu talihsiz açıklamayı yaparken, Erzurumlu olan Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık’ta oradaymış. Başkanın konuşmasını uzun uzun alkışlamış. Belediye Başkanı’nı bilgilendirme zahmetinde bulunmamış. “Sizin beklediğiniz turist sayısı kadar Palandöken’e sporcu gidiyor” diyememiş.

Elbette Özer Bey’e bölgecilik yapın demiyoruz. Federasyon için Palandöken isim olarak ne ise Erciyes’te odur. Ancak Sayın Ayık’ın her platformda ve basının karşısında Palandöken ile Konaklı’nın uluslararası düzeyde bir kayak merkezi olduğunu açıklamasını, ardından Kayseri’de yalan yanlış bu açıklamaya alkış tutmasını anlayamıyorum.

Ya bize Palandöken’i yutturuyorlar ya da iki ayda bir çıkıp Erzurum’a laf atan Mehmet Özhaseki’ye Erciyes’i yutturuyorlar.

“Konuşana değil konuşturana bak” lafından yola çıkarsak birazda çuvaldızı kendimize batıralım. Kış turizmi ve kış sporlarında bu kadar iddialı olan bir ilin, turizm adına hiçbir şey yapmaması, asıl düşünülmesi gereken konudur.

Atalarımız ne güzel demiş “Ağzı açığın malını gözü açıklar yer”

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.