Erzurum Haber - 24 Nisan 2019, Çarşamba

Sevda Güneş’e projelerini anlattı

24 Mart 2014, 11:16
Sevda Güneş’e projelerini anlattı

Seçimlerde artık son viraja girildi. Aylardır sahada seçmenin ayağına giden siyasi partilerin adayları projelerini anlattı, seçmenden destek istedi. Onlar seçmeni, seçmen onları dinledi. Kimi Kuzey de, kimi Güney de sınav verdi. Artık sandığa sayılı günler kaldı. Bu sürede neler yaşandı, seçmen adaylardan ne talep etti, onlar neler vaat etti. AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen ile seçim propaganda dönemini, projelerini konuşmak için gecenin geç saatlerinde biraya geldik. Mehmet Sekmen,  Şükrüpaşa semtinde bulunan merkez seçim ofisinde bizi kabul etti. Yorgunluğu her halinden belli oluyordu. Zaman mevhumunun olmadığı biz gazeteciler için haberin gece ya da gündüz olmasının bir önemi de yoktu. Bir günün bitmesine dakikalar kala biz sorduk Mehmet Sekmen cevap verdi.

Sizinle en son yine bir röportaj için biraya gelmiştik. O günlerde siz şehre yeni gelmiştiniz. Aradan yaklaşık 2 ay gibi bir süre geçti. Nasıl, Erzurum’u yeterince tanıyabildiniz mi?

(Gülümsüyor)  Ben Erzurumluyum, evet belki burada yaşamadım ama yabancı değilim kendi memleketime. Her yıl mutlaka gelirdim, ancak tabi ki mahalle mahalle bilemem. Ben iki ayda bırakın Erzurum’u ilçelerin mahallelerini, köyleri, hatta mezraları gezdim. Artık bu kentin hangi sokağında ne var, eksiği ne, sorunu ne biliyorum. Ölçü bu şehirde yaşamak değil, ölçü halkla bir arada olmak ve burada yaşayan insanların dertlerini bilip çareler aramaktır. Bana ithal dediler. Hatta beni Karadenizli yaptılar, evlere bu konuda yayınlar dağıttılar. Ben bunların hiçbirini dikkate almadım. Ben ilk kez bu kentten aday oldum. Sizi temin ederim ki, şehrime hiçbir zaman siyasi geleceğim için bakmadım. Bir gün bu şehirden aday olurum, şunu yapayım, bunu yapayım demedim.  Fakat benim rakiplerimin bu ikinci, üçüncü denemesi. İddia ediyorum, bunlar hala bu kenttin acil sorunlarını bilmiyor. Demek ki bu şehirde yaşamak sorunu çözmüyor.

Seçmenle buluştunuz, genel talebi nedir seçmenin, sizden ne bekliyorlar?

Elbette bölgesine, ilçesine, mahallesine göre istekler ve sorunlar değişiyor. Ama tüm halkın isteği değişmek ve dönüşmek. Yani kalkınmak istiyor vatandaş. Çiftçi, besici, esnaf, işadamı her kesim ürünü para etsin istiyor. Göç dursun, istihdam yaratılsın istiyor. Aş istiyor, yol istiyor, su istiyor. Adaylığımın kesinleşmesinin hemen ardından geldim ve o günden beri yollardayım. Asla İstanbul’da oturup bu il için proje hazırlamadım. Gidip bizzat kendim gezip, sorunları yerinde görüp, fizibilite yapıp öyle projelendirdim. Biz bu işi ilk kez yapmayacağız. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. İki dönem belediye başkanlığı, bir dönem parlamenterlik yapmış biriyim. Proje nasıl yapılır, kaynak nasıl bulunur bilen biriyim. Seçmen benim dilimden, ben seçmenin dilinden anlıyorum. Biz rutin belediyecilik görevlerimizin yanında birde bu kentin kalkınması için çalışmalar yapacağız. Erzurum Türkiye’nin canlı hayvan deposu ama maalesef bu konuda tek adım ileri gitmemiş. Besici üçe almış, bire satmış hayvanını, bu konudaki teşviklerden haberi yok. Süt inekçiliği ile besi hayvancılığı aynı yöntemle yapılıyor. Şimdiden söz veriyorum, her ilçeye belediye olarak veterinerler atayacağız ve halk ücretsiz bu hizmetten yararlanacak. Veterinerlerimiz besicilerimizi aydınlatacak ve doğru sistemi gösterecek. Erzurum da mutlaka bir hayvan borsası oluşturacağız. Tüm iller bu borsadan yararlanacak.

Projeleriniz neler?

Biz Erzurum’un neye ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bakın, göreve gelir gelmez yapacağımız işleri hemen sıralayabilirim. Erzurum’la ilgili projelerimizi üç aşamaya ayırdık. Bunlardan ilki belediye hizmetleri. Bu hizmetler zaten yasa gereği yapmamız gereken hizmetler. İkincisi ise sosyal, kültürel ve sanatsal hizmetler. Bunlara ağırlık vererek şehrimizi ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtıp, ön plana çıkaracağız. Üçüncü olara,k şehrimizin kalkınmasına yönelik olarak destekleyeceğimiz çalışmalar, danışmanlık hizmetleri vereceğimiz kalkınma projeleridir. Bu projelerin bir kısmı kamu, bir kısmını ise özel sektörler tarafından gerçekleştirilecek projelerdir. Belediyecilik hizmetleri içerisinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan 5 binlik, 25 binlik ve 100 binlik plan çalışmaları devam edecek ve tamamlanacak. 100 binlik plan çalışmasını bölgesel bazda düşünüyoruz. Çevremizdeki vilayetleri içine alacak bu çalışmada, gerek Doğu’nun ve gerekse Erzurum’un cazibe merkezi olması için neler yapılabilir, bunlar belirlenecek. Zaman zaman çevre illerle bir araya gelinip bu çalışma ve kalkınma hamlesine birlikte devam edilecektir. Şu anda binlik çalışma planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından devam ettiriliyor.

Arkasında yine belediyemizin başlattığı kentsel dönüşüme ağırlık verilecektir. Şehirlerde insanlar gibi doğar, olgunlaşır ve yaşlanır. Şehrimizin başta doğusu olmak üzere kentsel dönüşüme devam edilecektir. Yerlerine rekreasyon alanları, sosyal donatıları başta olmak üzere yine insanlarımızın yaşantılarını sürdürebilecekleri konutlar olacak.

Erzurum’da birde tapu sorunu var, yıllardır kemikleşmiş bir sorun. Binlerce vatandaşı ilgilendiren bir problem, bunu nasıl aşacaksınız?

Hanımefendi bu sorun tam otuz yıldır var. O bize ithal diyenlere sormak lazım, siz bu kente yaşıyorsunuz. Defalarca aday oldunuz, niye bu konuda tek laf etmediniz. Sizinde partiniz bu kette iktidar oldu, niye çözemediniz. Bu olay bizim gelir gelmez ele alacağımız konudur. Belki hepsini tek seferde çözemeyiz ama kararlıyız, bu işi çözeceğiz. Vatandaşımız rahat olsun.

Turizm için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Turizm bizim için olmazsa olmazlardan. Palandöken de yeni sezonu mutlaka görkemli bir törenle açacağız. Bunun adı kış festivali olur, sezon açılışı olur, önemli değil. En az bine yakın turisti sezon için kayak merkezimize davet edeceğiz. Kayak merkezindeki yatak kapasitesini artırmak için elimizden geleni yapacağız. Kayak merkezlerimiz ve kış sporları merkezlerimizin tek elden yönetilmesi için çalışmaları kısa zamanda tamamlayacağız. Konunun özü şudur ki; Palandöken ile şehir barışacak. Erzurum kış ayında karnaval havasına dönüşecek. Ramazan eğlenceleri ile bölge illerindeki vatandaşlarımızın kentimize gelmesini sağlayacağız. Sürekli konserler, fuarlar düzenleyip sosyal hayatın canlanması için çaba harcayacağız. Geniş kapsamlı bir kent konseyi oluşturulacak ve konseyin tavsiyeleri ve yaptırımları bizim için belirleyici olacak.

İçme suyu için ne yapılacak?

Bakın bu konuda bazı açıklamalarım oldu. Çünkü vatandaş sürekli bu konu ile bana geldi. İçme suyunu analiz ettirdik, herkes rahat etsin suyumuz temiz, bir sıkıntı yok. Ancak daha önce Erzurumlu kuyu suyu içtiği için baraj suyuna alışamamış, arada bayağı tat farkı var.  Birincisi bu tadı normale çevirmek için çalışacağız. İkincisi şehir şebekesi tamamen değişecek. Yaptığımız tespitlerde 763 km’lik bir alanda su şebekesi yenilenecek. Bununla birlikte kanalizasyon, yağmur suyu kanalına da dikkat edeceğiz ve bir daha kazılmamasına önem göstereceğiz. Bu çalışmaları yaparken yer altına alınmayan elektrik ve telefon hatlarını yer altına alacağız. Belediyemiz tarafından arıtma tesisimiz başlatılmıştır. Çevre sağlık ve çevre yeşilliğine önem verilecek, arıtma tesisimiz hızla bitirilecek ve atık su arıtma tesisimizde çeşitli şekilde değerlendirilecektir. Yaz ve kış yeşil kalabilen ağaçlarla şehrimizin yeşil kalması sağlanacak. Gençlere ve çocuklara eğitim verecek, oyun oynayabilecekleri sosyal ve sanatsal alanlarda onlara yardımcı olacak ‘bilgi evleri’ projelerimiz arasındadır. Erzurum’da hayvanat bahçesini toplumun hizmetine sunacağız. Birçok şehrimizde olmayan kuş cenneti bölgemizde var, burası da elden geçirilecek ve toplumumuzun hizmetine sunulacaktır.

İstihdama yönelik neler yapacaksınız?

İşte burası çok önemli. Şehirde işsizliğe bağlı göç var. Önce istihdam sağlanmalı daha sonra istihdama bağlı olarak göç engellenmelidir. Bu konuda ciddi altyapıları olan çalışmalar yaptık. Et ve et ürünlerinin işleneceği entegre tesislerinin yanı sıra tekstil fabrikası kurulacak,  iç çamaşırı üretimi yapılacak. Önce hanımlar bir eğitimden geçirilecek ve daha sonra bu fabrikada görev alacak. Organize Sanayi Bölgesi’nde belediyemize ait bu tarz işletmeler kurulacak. Sayıları belki bir tane, belki üç tane olacak ama mutlaka olacak. Bakın Erzurum yeraltı kaynakları açısında zengin bir il. Kaya gazı rezervleri var. Bundan yararlanıp enerji santralleri kuracağız. Enerji konusunda doğalgaz içinde projeler yaptık. Bunları da hayata geçirmek için bakanlıklarla, Ankara ile yoğun trafiğimiz olacak. Erzurum’u ayağa kaldırmak için elimizden gelenin fazlasını yapmaya kararlıyız.

Sizi sık sık Güney ilçelerinde görüyoruz, bazen vekillerle, bazen partinin önde gelen isimleri ile. Nedir Güney ilçelerinde son durum?

Bir sorunu çözmek için iyi analiz etmek lazım. Biz Güney ilçelerini biraz ihmal etmişiz. Yatırım, çalışma anlamında değilse bile, temsil noktasında olmuş. Şu an Güney ilçelerimizin temsilcisi yok, genelde bu konuda merkeze ağırlık vermişiz. İlin genelinde AK Parti’nin hizmetlerinden herkes çok memnun, ama iyi bir çalışma ne yazık ki yapılmamış. Bakın İstanbul’da yarıdan fazlası bize muhalif ama burası öyle mi? Halkın çoğunluğu partimizin çalışmalarını da, fikrini de beğeniyor. Ben ne Güney de, nede Kuzey de partim adına bir sıkıntı görmüyorum. Bu seçimlerde Erzurum partimizin ülke genelinde birinci olduğu illerden olacak. Geçen seçimlerdeki oy oranı zaten ortada. Ben sizin aracılığınızla şu sözü de vermiş olayım. Hangi bölge, hangi ilçe olursa olsun yeteri kadar temsilci çıkaramazsa ben o bölgeden bir ismi danışmanım olarak atayacağım. Sadece merkezin değil tüm ilçe, köy, mezranın başkanı olacağız.

Yaklaşık iki saat süren görüşmemizde Mehmet Sekmen sorulan her soruda kentin değişmesinden, gelişmesinden bahsetti. Ara ara ithal söylemlerine sert çıktı, zaman zaman siyasi rakiplerinin kendi projelerini kopya ettiklerinden bahsetti. O sandıktan kim çıkar, sonuç ne olur bilinmez ama hepimizin istediği daha temiz, daha güzel bir şehir. Mehmet Bey’e bu söyleşi için teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*