Erzurum Haber

Sevda Güneş vaatleri hatırlattı

Sevda Güneş vaatleri hatırlattı
604 Kez
07 Nisan 2014 - 11:48

Uzun süren propaganda döneminin ardından seçimler yapıldı ve artık yeni belediye başkanları görevlerine başladı. Erzurum da gelenek değişmedi, yine iktidar partisi anakent olmak üzere merkez ilçelerde tulum çıkardı. AK Parti on yılın ardından bir beş yıl için Erzurumlulardan vize aldı. İki belediye başkanı ikinci kez görevlerine devam ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan AK Parti’nin yenilenen yüzleri olarak seçimden galip çıktı. Mazbatalar alındı ve yeni başkanlar koltuklarına oturdu. İstedim ki bu hafta hangi belediye başkanı ne vaatte bulundu, bu dönem neler yapacaklar onlara bir göz atalım. Daha önce bu sayfada hepsini konuk ettik, biz sizler adına sorduk, onlar yanıtladı. İşte o vaatler.

Erzurum’u tecrübe ile marka kent yapacağız

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen;

36 proje ile seçmenin karşısına çıktı.

Adaylığının açıklanmasının ardından kolları sıvayan Mehmet Sekmen, propaganda döneminde en fazla seçmenle irtibat kuran başkan oldu. 30 Mart seçimlerinde ilk kez ilçe ve köylerin de Büyükşehir Belediye Başkanı için oy kullanacak olmasından dolayı Sekmen ve ekibi, gece gündüz demeden her ilçe ve ilçeye bağlı köylere gitti. Yapacağı projeleri tek tek anlattı. İlk etapta 36 proje ortaya koyan çiçeği burnunda başkan, bu projeleri kaç yılda tamamlayacağına dair asla bir tarih vermedi. “Erzurum’u tecrübe ile marka kent yapacağım” diyen Sekmen’in proje başlıkları şunlardı:

Erzurum’un su sorunu son bulacak. Daha temiz bir su için öncelikle 763 km’lik şehir şebeke hattı değişecek. Kuyu suları yeniden gözden geçirilecek, eğer bir engel yoksa kaynak suları şehir şebekesine bağlanacak. Şehrin yeni imar planları acil olarak çıkarılacak. Rahat ve modern ulaşım için mastır palanları yapılacak. Hava kirliliği sorunu çözülecek. Kentsel dönüşüm hızla tamamlanacak. Tarihi eserler ve çevresi en kısa sürede şekillendirilip turizme kazandırılacak. Kış turizmde hem iç, hem dış pazar için tanıtımlar yapılacak. Sadece kışın değil, 4 mevsim turizm yapılması için projeler hazırlanacak. Meslek edindirme kursları açılacak, sokak çocukları için her ilçede rehabilite merkezleri oluşturulacak. Şehirde hayvancılık başta olmak üzere tarım kalkındırılacak. Her ilçeye ücretsiz veteriner hizmeti verilecek, ulusal ve uluslararası toplantı ve fuarların yapılabilmesi için özel bir fuar alanı inşa edilecek. Bilgi evleri kuracak, yabancı dil başta olmak üzere çeşitli kurslar, çocuk kulübü ve etüt sınıfları kurulacak. Sosyal tesisler ve Şefkat Konağı yapılacak, bölgeden gelen hasta yakınları bu evlerde kalacak. Camilerde gül bahçeleri oluşturulacak. Şehit yakınları ve gaziler için sosyal tesisler yaptırılacak. Şehrin en büyük sorunlarından biri olan park sorunu kısa zamanda çözülüp akıllı parlar yapılacak. Kadın koordinasyon merkezi kurulacak. Kapalı ve açık yüzme havuzları inşa edilecek. Gençler için spor tesisleri, yaşlı ve emekliler için huzurlu yaşam merkezleri, üstün zekalı çocukların tespiti ve desteklenmesi için özel projeler geliştirilecek. İlçelere her gün hizmet verebilecek çağdaş pazar yerleri kurulacak ve her ilçeye çocuk kreşleri inşa edilecek. Ve 30 yıldır devam eden tapu sorunu kademeli olarak çözüme kavuşacak.

Beş yılda şehrin görüntüsü tamamen değişecek 

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut (2. Dönem): 

Yaptıklarım yapacaklarımın teminatı

Ali Korkut’un bu ikinci dönemi olacak. Geçtiğimiz 5 yıl içinde Yakutiye Medresesi’nin önünü açarak şehre bir kent meydanı hediye eden Ali Korkut, rutin belediyeciliğin yanı sıra Üç Kümbetler Cazibe Projesi ve kentsel dönüşümün mimarı oldu. Bu çalışmalarla ikinci kez seçmenden onay alan Ali Korkut, hem yaptıkları hem de yapacağı yeni projelerle halkın önüne çıktı. ‘Halkın gönlüne girmeyi başardık’ diyen Korkut’un vaatleri şu projelerden oluştu:

Erzurum’u gerçek şehir kimliğine kavuşturacağız. Üç Kümbetler Projesi’ni tamamlayıp halkın hizmetine sunacağız. Aynı kapsamda görev alanımızda ne kadar gizli kalmış tarihi yapı varsa bunları gün yüzüne çıracağız. Devasa projelerin yanı sıra, şehrin görüntüsünü değiştirecek projelerle var olacağız. Biraz daha görselliğe önem veren çalışmalara imza atacağız. Dağ Mahallesi, Gaziler ve Şehitler Mahallesi’nde kentsel dönüşüme gideceğiz. Yıkımın yanı sıra yapıma da başlayacağız. Hatta Erzurum Oto Sanayi Sitesi’ni başka bir yere nakledeceğiz. Bu bölgeler için öyle sıradan evler yapmayacağız. Villalar, gökdelenler olacak. Hatta yarışmalı projeler yapacağız. Sosyal belediyecilik anlayışımızı beş adım daha öteye götürmeyi planlıyoruz. Gürcükapı bölgesi için özel bir proje hazırladık. Bu bölgede meydan yapacağız. Gürcükapı’nın paralelinde bulunan yeraltı çarşısı tamamen kalkacak. Trafik sorunu giderilecek. Ve oradaki kademeli binalar için giydirme cepheler yapılacak. Önümüzdeki günlerde bu bölgenin görsel projelerini halkımıza sunacağız. Sadece Gürcükapı değil semtin devamındaki ara sokaklara da müdahale edilecek. Hasan-i Basri’de uygulayacağımız kentsel dönüşüm projesi Erzurum’da örnek olacak. Erzurum’u bu 5 yılda tamamen değiştirip dönüştüreceğiz

Tapu sorunu bitecek

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar (2. Dönem)

Hizmete devam, tapu sorunu bitecek

İkinci kez rakiplerine oranla oldukça iyi oyla göreve gelen Orhan Bulutlar, ilçesine tapu müjdesi vererek seçim kampanyasına başladı. ‘Yıllardır kangren haline gelmiş tapu ve iskan sorununu Büyükşehir Belediye Başkanı ile çözeceğim’ diyen Orhan Bulutlar, bu dönem için hiç de yabana atılmayacak projelerle seçmenin karşısına çıktı. Bulutlar, seçmenine ‘yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisi’ dedi ve projelerini şöyle sıraladı:

Öncelikle ilçemize yaraşır bir belediye hizmet binası yapacağız. Kentsel dönüşümü tamamlayacağız. Üç Küme Evler, Palandöken Mahallesi ve Telsizler de kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz. Bazı bölgelerde besicilik yapan vatandaşlar var. Onlar için daha önce belirlenen bir bölgede 50 büyükbaş hayvan kapasiteli olmak üzere çiftlikler oluşturacağız. Kent ormanımızda yeniden bir çalışma yapıp, mesire alanı olarak halkın hizmetine sunacağız. Biz belediye olarak spora hep önem verdik. Birçok branşta sayısız başarılı sporcuya sahibiz. Kayak merkezinde özel olarak kızak pisti inşa edeceğiz. Şuan kültür merkezinde 22 dalda, bine yakın kursiyer var. Bu rakam % 90 hanımlardan oluşuyor. Bu alanda da çalışmalarımız devam edecek. Yeşil alan konusunda çalışmalar yine aynı hızla devam edecek. Benim ilçe halkıma sözüm var. İçinde tüm ihtiyaçlarını barındıran nikah salonları yapacağım. Parası olanda, olmayanda bu salonlarda gönül rahatlığı ile nikah töreni yapacak. Bunlar yapmak istediklerimiz ama belediyecilikte şöyle bir kuralda vardır. Bazı projeler birden ortaya çıkar. Halkımız yeni sürpriz yatırımlara hazırlıklı olsun.

Aziziye şehrin cazibe noktası olacak 

Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan: 

Aziziye cazibe merkezi olacak

Aday olarak ismi açıklandığında herkeste şaşkınlık yaratan, ‘kim bu’ diye dillerde ismi dolaşan Muhammet Cevdet Orhan, belediye başkanları arasında en genç olanı. İlçesi iki ayrı bölümden oluşuyor. Her ne kadar belediye ve ilçenin adı Aziziye olsa da, bir yanda Dadaşkent, diğer yanda Ilıca var. Her iki kesimdeki vatandaşta, kendilerine bugüne kadar hizmet gelmediğinden yakındılar. Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, her iki bölge için ayır projelerle seçmenin karşısına çıktı. İşte o projeler:

25 ayrı proje hayata geçecek. Hem Dadaşkent’te hem de Ilıca’da yapılacak çok iş var. Kaplıcalar sadece ilçemiz için değil, Erzurum için büyük bir şans, büyük bir gelir kapısı. Önce kaplıcaları yerli ve yabancı turistlerin kullanabilecekleri hale getireceğiz. O bölgedeki konaklama kapasitesini artıracağız. Mevcut kaplıcaların yanı sıra yenileri açılacak. Ve Maden Teknik Arama Enstitüsü ile yaptığımız görüşmede yeni sondaj çalışmalarının yapıldığı müjdesini buradan verebilirim. Ilıca’da açık ve kapalı termal agua parklar yapılacak. 73 köyümüz için Ilıca’da semt garajı inşa edilecek. Belediyemize bağlı olarak ‘beyaz masalar’ oluşturulacak ve vatandaş sorununu, sıkıntısını bu masalara bildirecek. Kent bilgi sistemi kurulacak. Biliyorsunuz ben yazılım üzerine uzmanım. Bu kent bilgi sistemi üzerinde ilçede yaşayan herkes internet üzerinde vergisini, atık su bedelini hiç dışarı çıkmadan, sıra beklemeden halledebilecek. Aynı anda belediyemizin ilçe içerisinde nerede ne çalışma yaptığını evinden görebilecek. Çocuk ve gençlik meclisleri kurulacak. Modern imar planını devreye sokacağız. Evlerinde bilgisayarı yahut interneti olmayanlar için bilgi evleri oluşturacağız. AZMEK, yani Aziziye Meslek Eğitim Kursları düzenleyeceğiz. Bunu rastgele değil, aksine iş dünyasının ihtiyacını göz önünde bulundurarak yapacağız. Çünkü, bölgemizde kalifiye elaman sıkıntısı had safhada. İŞKUR ile ortaklaşa bu kursları tertip edeceğiz. Ve yine ilçemizde bir kent ormanı oluşturmayı hedefliyoruz. İlçemize modern bir kent meydanı hediye edeceğiz. Kültür merkezi olmaz ise olmazımız olacak. Biliyorsunuz, Organize Sanayi Bölgesi bizim ilçemiz sınırları dâhilinde. İş dünyasından yardımlar alıp sosyal belediyecilik anlayışımız ile harmanlayıp, gıda bankası kurmayı planlıyoruz. Bunu içinde her şey olan bir market gibi düşünün, gelir seviyesi düşük olan vatandaşlarımıza kart verip bu marketlere yönlendireceğiz. Amerika’yı bir kez daha keşfetmeye gerek yok. Bunlar artık yaşam için olması gerekenler. Bizim kaynağımızda belli yapacaklarımızda. İlave olarak her köye ve birçok mahalleye taziye evi, muhtar ve köy odaları inşa edeceğiz. Modern semt pazarı kuracağız. Bunda çok kararlıyız. Yine ilçemizde hobi bahçeleri yapacağız. Malum ilçemizde çok sayıda orta yaşlı ve emekli vatandaşımız var. Bu hobi bahçelerini onlar için yapıp 50 yaş üstündeki insanların yaralanması sağlayacağız. Hanımlar için üç katlı sosyal tesis yapacağız, içinde hamam, sauna, fitness, beceri kursları ve restoranlar olacak. Ilıca’ya yeni emniyet, sağlık ocağı ve postane binaları yapılması için girişimlerde bulunacağız.

İşte başkanlar adayken bu vaatlerde bulundu. Adaylar anlattı, seçmen dinledi. Projeleri beğenende oldu, eleştirende ama sandıktan AK Parti yüzde 60 oranında oyla çıktı. Yani şehrin yarısından fazlası, bu projelere, adaylara ‘tamam’ dedi. ‘Durmak yok yola devam’ sloganı ile yola çıkan AK Partili belediye başkanları için çalışmalar başladı. Şimdi seçmen sustu, başkanların uygulamaya sokacağı projeler konuşacak. Beş yıl çok uzun zaman gibi görünse de, sayılı gün çabuk geçer. Seçilen başkanları bir kez daha tebrik ediyor, bugünden itibaren vatandaş adına kendilerini ve yapacaklarını yakinen takip edeceğimizi bilmelerini istiyorum.

Yaptığınız her güzel işte yanınızda, yaptığınız her eksik ve kamu yararına olmayan işlerde karşınızda olacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaya değil ölüm yolu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖNLEM ALIN ÖNLEM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FABRİKADA ÖLÜ BULUNDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AKGÜN’E SON GÖREV
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’U YASA BOĞDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVLENENİN VAY HALİNE!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAŞKA ERZURUMSPOR YOK

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.