Erzurum Haber

Sevda Güneş gündemi sarstı…

Sevda Güneş gündemi sarstı…
449 Kez
05 Nisan 2013 - 19:31

Erzurum’un yılan hikayesine dönen bir yatırımıdır Kuzgun Barajı… Biz yazmaktan bıktık. Devlet bu yatırıma ilişkin feryatları bir türlü duymak istemedi. Erzurum milletvekillerinin konunun takipçisi olmasını beklerken öyle bir şey çalındı ki kulağımıza bu kadar da değildir dedirtti.

Konu şöyle gelişiyor; iddia odur ki, Erzurum milletvekillerinden biri İspir’de HES çalışması yapan firmanın sahibini alıp DSİ Genel Müdürü’nün yanına gidiyor. Diyor ki, “Eğer Kuzgun Barajı’nda bu yıl çalışma başlatıp kapsamı genişletirseniz bu arkadaş iş yapamayacak ve zarar edecek. Lütfen Kuzgun Barajı bu kadarla kalsın. Hiç değilse firma, yatırımlarının bedelini kurtarabilsin.”

DSİ Genel Müdürü, o sayın vekile nasıl bir cevap verdi bilinmez. Ama milletin vekili nasıl olur da o kadar halkın kaderiyle oynar. Sırf bir kişi kazansın diye böyle hareketin içine nasıl girer? Anlamak mümkün değil. Ümit ederim ki bu bir spekülasyondur ve Erzurum milletvekillerinden hiçbiri bu görüşmeyi gerçekleştirmemiştir.

Zira o firma sahibinin elinden tutup ‘Koskoca yatırımı durdurun’ diye DSİ Genel Müdürü’ne siyasi baskı yapan bu milletvekili sadece aldığı oylara değil, kendi öz şehrine de ihanet etmiş olur. DSİ Genel Müdürlüğü bu vekili ne kadar dikkate alacak bilemeyiz. Ama malum milletvekilinin firmayla bir bağlantısı olduğu ihtimali ortaya çıkıyor. Öyle ya bütün halkın hakkını bir kişinin gasp etmesine niye müsaade etsin ki… O malum milletvekili o yürekliliği gösterip çıkıp o kişi benim açıklamasını yapar mı? Sanmam ama diğer milletvekilleri zan altında kalmak istemiyorlarsa bu vekilin kim olduğunu kamuoyuna açıklamaları gerekir. Bu öyle yenilecek ya da yutulacak bir konu asla değildir. Kamuoyunun vicdanında derin yaralar açar. Seçilen ve seçilecek olan tüm siyasilere olan güveni yerle bir eder. Bu nedenle suçlu ayağa kalkmalı, kimseyi zan altında bırakmamalıdır. Hatta başka bir ülkede olsa o milletvekilinin istifa etmesi istenir. Ama burası Türkiye her şey çabuk unutulur. Öyle garip şeyler bu ülkede olmaz.

Olaya neresinden bakarsak bakalım asla bir iyi niyet ortaya çıkmıyor. Bir siyasetçi nasıl olurda kentine gelecek olan yatırımı engeller akıl almıyor. Ancak buna benzer bir olayda Doğru Yol Partisi’nin iktidarında yaşanmıştı. DYP Erzurum Milletvekili İsmail Köse’nin bakan olacağı haberini alan aynı partili Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Ali Ünal, iki otobüs taraftar toplayıp Ankara’ya gitmiş, “İsmail Köse’yi bakan olarak istemiyoruz” protestosunu gerçekleştirmişti. Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel bu gösteri karşısında “Erzurumlular böyledir. Onlar yatırım falan istemez onlar için tayin işleri yeterlidir” demişti.

Hayır efendim iki üç tane kendi hesabını güden genel başkanlarının referansıyla seçilen siyasilerin saçma hareketlerini koca bir kente mal edemezsiniz. Bunun hesabını bu şehir sorar.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.