Erzurum Haber

Sessizliğini bozdu…

Sessizliğini bozdu…
793 Kez
09 Temmuz 2015 - 16:33

Erzurum/zirve2000 İl Koordinasyon Kurulu Temmuz ayı oturumuna başkanlık eden Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, kentteki 521 projeden sadece 31’inin tamamlandığını, 157’sine ise kazma vurulmadığını öğrenince, “Ortada bir bölge hastanesi yatırımımız var. Artık ‘evlere şenlik’ diyeceğim. Şu anda Danıştay aşamasında. Ben geldim geleli 3’üncü yıldayız, yargı ayağı ile uğraşıyoruz. O müteahhit alıyor ona veriyor, öbürü alıyor ona veriyor. Yani bir türlü bir adım atamıyoruz” dedi.
Erzurum İl Koordinasyon Kurulu’nun Temmuz dönemi toplantısında konuşan Vali Ahmet Altıparmak, Haziran ayı itibariyle 521 projenin toplam bedelinin 3 milyar 500 milyon lira olduğunu açıkladı. Program yılı ödeneğinin 716 milyon lira olduğunu belirten Altıparmak, 636 milyon liralık ödeneğin 337 milyon lirasının harcandığını açıkladı. Haziran ayı itibariyle projelerin 36’sının bitirildiğini, 328 adedine devam edildiğini vurgulayan Altıparmak, 157 adet işe ise henüz başlanmadığını belirtti.
Bürokratlara işleri hızlandırmaları talimatı veren Altıparmak, “Her geciken yatırımın kamuya alternatif maliyeti inanılmaz boyutlarda. İhale mevzuatımız inşallah yeni döneme değişir. İçinden çıkılmaz bir hal aldırıyor. Ortada bir bölge hastanesi yatırımımız var. Artık ‘evlere şenlik’ diyeceğim. Şu anda Danıştay aşamasında. Ben geldim geleli 3’üncü yıldayız yargı ayağı ile uğraşıyoruz. O müteahhit alıyor ona veriyor, öbürü alıyor ona veriyor. Yani bir türlü bir adım atamıyoruz. Düşünün ki bölge hastanesi gibi devasa bir yatırımın bu ile maliyetini düşünün. Bölgeye maliyetini düşünün. Yaklaşık 13 il buradan hizmet alıyor. Üniversiteye baktığımız zaman bu rakam 15’e çıkıyor. Bu yatırıma gerçekten ihtiyaç var artı parası hazır müteahhidi bekliyor. Bunun gibi her bir inşaatı her bir kamu yatırımını önümüze almış olsak, benzer sıkıntıları onlarda da yaşıyoruz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.