Erzurum Haber

Şengel:Yatırım yapmayanlar büyük bir şansı kaybedecek

Şengel:Yatırım yapmayanlar büyük bir şansı kaybedecek
375 Kez
22 Nisan 2014 - 14:51

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, ”Çözüm sürecinin sağladığı barış ortamı böyle devam ettiği sürece Doğu Anadolu’ya yatırımlar yapanlar kazanacak, yatırım yapmayanlar ise büyük bir şansı kaybedecektir.” dedi.
DAİB Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerle bir arayan gelen DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, çözüm süreci boyunca Doğu Anadolu’ya yatırım yapanların kazanacağını belirtirken DAİB’in 4 yıl boyunca gerçekleşen ihracat ve faaliyetlerini açıkladı.
DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, “2014 yılı ihracatının düzgün hızlanan bir ivme ile artmasını temenni ediyor ve ilk üç ayını geride bıraktığımız bu yılın ülkemizin birliği ve beraberliğinin iyice pekiştiği, dirlik ve düzenin sarsılmaz bir yapıya kavuştuğu, bölgemizdeki iç savaşların son bulduğu, akan kanların durduğu, yaralara merhem sürüldüğü ve barış ortamının sağlandığı, bütün dünya insanlığına kardeşlik ve hayırların tamamını getiren bir yıl olmasını temenni ediyorum. Biliyorsunuz ülkemizde bir çözüm süreci dönemi yaşanmaktadır. Çözüm sürecinin sağladığı barış ortamı böyle sorunsuz bir şekilde devam ettiği sürece Doğu Anadolu’ya yatırım yapan firmalar çok şanslı olurken yaptırım yapmak için geç kalanlar büyük bir şansı kaçıracak” dedi.
DAİB olarak, 2013 yılını oldukça verimli ve yoğun bir takvimle geçirdiklerini belirten Cemal Şengel, “2013 yılı ülkemiz açısından da bir önceki yıl gibi son derece başarılı bir şekilde geçti. Türkiye’nin ihracatı 20013 yılında 151,7 milyar dolara yükseldi. Buna paralel olarak, birliğimizin yıllar içerisindeki ihracat seyrine bakacak olursak, 1987 ile 2012 yılları arasında göz kamaştırıcı bir gelişme gösterir. 1987 yılında 7 milyon dolar olan birliğimizin ihracatı, 2013 yılında 3 milyar dolara ulaşmıştır.1987 yılında sadece 6 ülkeye ihracat yaparken, 2013 yılında ihracat yapılan ülke sayısı 191 olmuştur. 1987 yılında 26 olan aktif ihracat yapan üye sayımız, 2013 yılında 3 bin 830’a yükselmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmalarda başta Ekonomi Bakanlığımız, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarlığımız ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin sağladığı katkılar sonucunda ülkemiz ihracatında yaşanan gelişmelere paralel olarak birliğimizin 2014 yılında 3 milyar dolar, Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılında ise 10 milyar doları aşan bir ihracat rakamının gerçekleşmesi hedeflenmektedir.” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.