Erzurum Haber

Şehrin kirli su içmesi söz konusu değil

Şehrin kirli su içmesi söz konusu değil
662 Kez
09 Şubat 2013 - 14:59

Erzurum’un içme suyunu arıtan tesisi sizler için gezdik. Genel Müdür Remzi Ertek, Palandöken Baraj Gölü’nden gelen suyun temizlenme aşamalarıyla ilgili bilgi verirken, “Böyle bir arıtmanın bulunduğu şehrin kirli su içmesi söz konusu bile olamaz” iddiasında bulundu.

PUSULA / ERZURUM

Yıllardan beri içme suyu ihtiyacını kuyulardan karşılayan Erzurum’un bu ihtiyacını gidermek için milyon dolarlar harcanarak Çat ilçesinde Palandöken Barajı inşa edildi. Kilometrelerce boru döşenerek Erzurum’a getirilen suyun arıtılması için Yıldızkent semtinde yaklaşık 30 milyon liraya arıtma tesisi kuruldu. İçme suyunun arıtılmasını sağlayan tesisle ilgili geçtiğimiz yıllarda çokca tartışma yaşandı. Suyun renginden, kokusuna kadar bir çok konuda tartışılır hale gelen arıtma tesisine son olarak ozonlama sistemi de ilave edildi. İçme suyuyla ilgili tartışmalarda gündemden düşmeyen Arıtma Tesisi’nin kapıları PUSULA’ya açıldı.

2008 yılından beri Palandöken Baraj gölünden içme suyunu karşılayan Erzurum’da o yıllardan beri suyun kirli olduğu iddia edildi. Her seferinde raporlarla suyun temiz olduğunda ısrar eden Eski Genel Müdürü Remzi Ertek ile birlikte arıtma tesisini gezdik.

Palandöken Baraj Gölü’nden borular yardımı ile Erzurum’un Yıldızkent semtindeki Su arıtma tesisine getirilen içme suyu öncelikle özel havuzlarda dinlenmeye tabi tutuluyor. Bir süre dinlenen su daha sonra battaniyeleme havuzuna alınıyor. Burada içindeki yabancı maddeleri havuzun dibine çöktükten sonra su daha sonra yer altından geçip başka bir havuza aktarılıyor. Kimyasallarla yıkanan su daha sonra ozonlamaya tabi tutuluyor. Ozonlama ile tamamen arınan suya gaz klor katılarak içme suyu olarak depolara gönderiliyor.

Tamamen dijital sistemle çalışan arıtma tesislerinde ozonlama  adı verilen bu sistem, Türkiye’de sayılı illerde bulunuyor, bunlardan biride Erzurum.Sistemin 30 milyon liraya mal olduğunu açıklayan Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi  Genel Müdürü Remzi Ertek şunları anlattı. “ Erzurum şebeke suyu iddia ediyorum Türkiye’nin bir çok ilinden temiz. İnsanların para verip aldıkları özel sular tamamen sağlıksız. Çat barajı çevresinde bulunan tüm köyler kaldırıldı. Derelerin geçtiği köylerde dere kenarlarına  duvarlar yapılıp suyun köy ile ilişiği kesildi. Çat barajından arıtma tesislerimize gelen suyun kalitesi bile Dünya sağlık örgütünün ön gördüğü değerlere yakın ancak biz bununla da yetinmiyoruz. 2010 yılında devreye soktuğumuz ozonlama sistemi dünya standlarına sahip bir sistem. Böyle bir arıtmanın bulunduğu şehrin kirli su içmesi söz konusu bile olamaz”. Dedi Ertek konuşmasını şöyle sürdürdü “ Arıtma tesisimizin kapıları herkese açık vatandaşlarımız gelip gezebilirler.Biz sürekli duyuru yapıyoruz. Apartmanlarda bulunan su tanklarının bir çoğu kirli sık sık temizlenmiyor. Biz bu tanklarında ücretsiz temizliyoruz. Alo 185 arayan vatandaşın ayağına gidip su numunelerini alıyoruz. Eğer tank kirli ise ekiplerimiz ücretsiz temizlik yapıyor” diye konuştu

İçme suyu arıtma tesislerinde güvenlikte en üst sevide her havuzun başında en az iki kamera buluyor. Tüm kameralar yönetim binasında kayıt altına alınıyor. Mikrobiyoliji, su analizi laboratuar bulunduğu bina ise tamamen özel bir alanda kurulmuş ve kapının şifresini yalnızca orada çalışan uzmanlar biliyor. Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylı olan tesisler aynı zamanda Türktak tarafından da akretide edilmiş.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.