Erzurum Haber - 03 Temmuz 2020, Cuma

Şehitlerin kemikleri sızlıyor

23 Ağustos 2019, 16:30

Erzurum/zirve2000 Erzurum 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin halini görenler gözlerine inanamıyor. Abidenin bulunduğu alan resmen harap olunmuş ve bakımsızlıktan çöplüğe dönmüş. Vatandaşlar tepkilerini dile getirirken,” Açıldığı günden sonra bir daha kimse ilgilenmemiş. Yazıklar olsun”dediler.

15 Temmuz 2016 yılında yapılan hain darbe girişiminde tüm Türkiye’de olduğu gibi Erzurum’da yüzbinler sokaklarda günlerce nöbet tutmuş tepki göstermişti. Bu tepkilerin anısına Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Havuzbaşı Kent Meydanı’na bir 15 Temmuz Şehitler Abidesi yaptırıldı. Abide 15 Temmuz 2017 yılında da görkemli bir törenle açıldı.

Üzerin 250 şehit ve 2193 gazinin isminin yazılı bulunduğu Erzurum 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin son halini görenler ise gözlerine inanamıyor. Abidenin bulunduğu alan adeta çöplerle dolu. Abideyi süsleyen altın varaklı şeritler sökülmüş ve yerlere saçılmış. Çiçek saksıları ise kurumuş ve çürümüş. Uzun zamandan beri temizlenmediği, bakımı yapılmadığı, yetkili ve sorumlu kimselerin uğramadığı abide adeta kaderine terk edilmiş. Kentin göbeğinde, her gün binlerce insanın, yerli ve yabancı turistin geçtiği Havuzbaşı Kent Meydanı’nda bulunan Erzurum 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin bu hali Erzurum’a hiç yakışmıyor.

Erzurum 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin halini gören vatandaşlar ise yetkilileri sert bir dille kınadılar. Vatandaşlar,” Belli ki açıldığı günden bu güne kadar hiçbir sorumlu buraya gelmemiş. Açılışında gövde gösterisi yaparak vatan sevgilerini göstermeye çalışan yetkililerin bunu gösteriş için yaptıkları anlaşılıyor. Erzurum’a hizmeti kendilerinin getirdiğini ileri sürenleri kınıyoruz. Daha 2 sene evvel yapılan bu önemli yapıta sahip çıkamayanlar, bakımını, onarımını yapamayanlar, memleket ve ülke sevgisinden bahsetmesinler. Bu bir utanç vesikasıdır. Yazıklar olsun.”dediler.
erzurum 15 temmuz abidesi (1)

erzurum 15 temmuz abidesi (2)

erzurum 15 temmuz abidesi (3)

erzurum 15 temmuz abidesi (4)

erzurum 15 temmuz abidesi (5)

erzurum 15 temmuz abidesi (6)

erzurum 15 temmuz abidesi (7)

erzurum 15 temmuz abidesi (8)

erzurum 15 temmuz abidesi (9)

erzurum 15 temmuz abidesi (10)

erzurum 15 temmuz abidesi (11)

erzurum 15 temmuz abidesi 12

Şehitlerin kemikleri sızlıyor Galerisine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*