Erzurum Haber

Seçmenin verdiği mesaj

Seçmenin verdiği mesaj
358 Kez
26 Haziran 2018 - 11:33

24 Haziran seçim sonuçlarını Erzurum açısından çok ama çok iyi analiz etmek lazım. Seçmenin sandıktan çıkan mesajını iyi okumak gerekiyor…

Sonuç AK Parti açısından son derece düşündürücüdür. Cumhurbaşkanlığında Recep Tayyip Erdoğan’a ‘evet’ diyen seçmen, Meclis seçimlerinde AK Parti’ye ‘bu senin son şansın’ mesajını vermiştir.

En son yapılan seçimlerin sonuçlarına göre ciddi oy kaybına uğrayan ve bir milletvekili kaybeden AK Parti’nin, Erzurum adına galiba biraz oturup düşünmesi gerekir.

Her ne kadar sandıkların açılmasının ardından kutlama yapsalar da bu kutlamayı tek hak eden Cumhurbaşkanı olmuştur. Zira her zaman olduğu gibi seçim startını Erzurum’dan veren Recep Tayyip Erdoğan, gereken desteği almış ama AK Parti kan kaybetmiştir.

Kendi işini bırakıp İYİ Parti’nin meydanlarda ki katılımın çetelesini tutan teşkilat, beğenmediği partiye bir vekil kaptırmış, tehlikeyi zerrece hissedememiştir.

Erzurumlular ‘listeye değil genel başkana oy verir’ tezi de bu seçimlerde sandıkta hezimete uğramıştır. Zira Erzurumlu seçmen çeşitli nedenlerle tepkili olduğu AK Parti’ye ‘çantada keklik değiliz’ demiştir.

Kırsalda oyunu koruyan AK Parti merkezde erimiş, genç oylar AK Parti’ye kaydırılamamıştır. Kısacası seçmen; yerel idarecilerden memnuniyetsizliğine, teşkilatların kendini beğenmişliğine, milliyetçi oylara ipotek koyanlara, hassasiyetler göz ardı edilerek yapılan listelere ve en önemlisi ‘biz her he yaparsak yapalım Erzurum bizim kalemiz’ diyenlere derinden gelen bir mesaj vermiştir.

Önümüzde yerel seçimler var. Eğer kendinize çeki düzen vermezseniz, dayatma bir aday çıkarırsanız, Tayyip Erdoğan’a yakışan bir teşkilatlanma yoluna gitmezseniz, ‘bu sizin iyi günleriniz’ demiştir.

İster bu mesajı doğru okursunuz isterseniz hala aynı açıdan bakıp kutlamalara 2019’a kadar devam edersiniz karar sizin. Hesap ortada, 1 Kasım 2015’de alınan oy % 68.1, 24 Haziran’da alınan toplam oy % 54.81.

MHP’ye Ödül
Milliyetçi Hareket Partisi açısından sandıktan çıkan irade olumludur ancak MHP’nin de bu sonuçlarından çıkarması gereken bir ders elbette vardır. Sonuç itibariyle ciddi bir operasyon yemiştir. Türkiye genelinde ciddi bir oy kaybına uğraması bekleniyordu ama olmadı. MHP sandıktan tüm yaralarına, darbelerine rağmen sağ çıkmayı başarmıştır. Erzurum’da MHP’ye kan kaybına uğramadı dersek hata yaparız. MHP’liler de tıpkı AK Partililer gibi İYİ Parti’ye geçişkenlik gösteren oyları hesap edememiştir. Onlara göre tabanda ki kayma zaten 1 Kasım seçimlerinde gerçekleşmişti. Oysa bunun böyle olmadığı sandıkta anlaşıldı. MHP İYİ Parti’ye Erzurum’da hatırı sayılır bir seçmen kitlesi hediye etti. Onlardan boşalan oyları ise AK Parti’den aldı. Çünkü seçmen 15 Temmuz sonrası Devlet Bahçeli’nin ülke için yaptıklarını gördü ve onu sandıkta ödüllendirdi. Kimse kerameti kendinde görmemeli zira bu oyların ciddi bir kısmı emanettir. MHP sandıktan çıkan sonucu zafer sarhoşluğu yaşamadan iyi analiz etmelidir.

Seçimin sürprizi İyi Parti
Şüphe yok ki bu seçimin tek kazananı hiç hesapta olmayan İYİ Parti oldu. Hiç kimse ittifak bile olsa Erzurum’da İYİ Parti’nin bir aday çıkaracağını tahmin etmiyordu. Çünkü seçmen çok suskundu. Partiler ‘seçmen yorgun üst üstte seçim yaşadı, suskunluğun nedeni budur’ teşhisi koydu. Bunun böyle olmadığı 24 Haziran’da ortaya çıktı. Hiç kimse tanımıyor denen Naci Cinisli daha ilk seçiminde Milletvekili oldu ve Ankara’nın yolunu tuttu. Seçimin Erzurum’da kazananı İYİ Parti oldu ama asla onlarda unutmamalıdır ki bu oylar Milli İttifakın emanet oylarıdır, saman alevidir. Kalıcı olup olmayacakları bu saatten sonra partinin ülke adına, şehir adına neler yapacağına bağlıdır. Erzurumlu seçmen muhalefet görevini İYİ Parti’ye vermiştir, gereğini de bekleyecektir.

CHP kayboldu
Bu seçimlerin kaybedeni Erzurum’da CHP’e olmuştur. Her ne kadar listeler açıklandığında Naci Turan ismi Erzurum’da kabul görse de sandıkta beklenen sıçramayı yapamamıştır. Yer yer CHP oyları HDP’ye ve İYİ Parti’ye geçişkenlik göstermiştir. En kemik oy denilen bazı zümrelerin oyları CHP yerine HDP’ye kaymıştır. Ve CHP İttifak ortağından bile az oy aldığı için vekilliği İYİ Parti’ye Armağan etmiştir.

HDP’nin nefesi yetmedi
Seçim propaganda döneminde belki de sahada en fazla konuşulan parti HDP oldu. Kulislerde ‘eğer HDP barajı aşarsa Erzurum’dan kesin bir vekil götürür’ fikri hakimdi. Sandıklar açıldıkça herkes gözlerini HDP’ye çevirdi. Ancak HDP Türkiye barajını aşmasına rağmen Erzurum il barajında kaldı. En fazla oy aldığı 7 Haziran’a ve daha sonra 1 Kasım seçimlerine göre oy kaybeden HDP, Erzurum’ da başarılı olamadı ve vekil çıkaramadı. 7 Haziran seçimlerinde % 17.84 alan parti, 1 Kasım seçimlerinde ciddi bir oy kaybına uğradı ve oy oranı % 12.2 ye geriledi, 24 Haziran da ise % 11. 9’da kaldı. Ancak hala Erzurum’da hatırı sayılır bir seçmen kitlesi olduğunu hatırlattı. Tüm argümanları sonuna kadar kullanarak seçim kampanyasını yürüten HDP’nin nefesi milletvekili çıkarmaya yetmedi.

Seçmenin mesajı!
AK Parti: Cumhurbaşkanına desteğim tam ama AK Parti ile sorunlarım var. Uyarımı yaptım. Gereken yapılmazsa gerekeni yaparım.

MHP : Sayın Devlet Bahçeli’nin duruşunu ödüllendirdim.

CHP : Kendini çok yorma, sağ seçmen sola oy vermez.

İYİ Parti : Bu oylar emanet, çünkü tepki olarak seni tercih ettim.

HDP: PKK ile arana mesafe koymaz, bana hep ayrılıkçı dil kullanarak gelirsen o ayrımı ben yaparım.

Seçim propagandasında kazanan

Hiç şüphe yok ki seçim arifesinde Erzurum’da en renkli parti Milliyetçi Hareket Partisi’ydi. Erzurum Adem Yürdigül diye genç bir siyasetçi ile tanıştı. Bu genç aday listenin dibi gibiydi ama listenin biri gibi çalıştı. Yanına aldığı eşiyle Erzurum sokaklarında fırtınalar estirdi. Milliyetçi Hareket Partisi’ne renk getirdi. Eşi sayesinde kadınların sempatisini kazandı. Gitmedik yer çaldık kapı bırakmadı. Seçim propagandası nasıl yapılır herkese gösterdi. Bana göre seçimin kazananı Adem Yurdigül’dür

En babacan Akpınar oldu

MHP denince akla gelen ilk isimdir. Bu seçimlerde onu sahalarda milletvekili adayı olarak gördük. Yürüttüğü seçim çalışmalarındaki uzlaştırıcı, birleştirici tavırları ile takdir topladı. Bana göre en babacan aday Şimşek Akpınar odu.

Seçimin ortada olmayanları

Şehir merkezi açısından baktığımda en ortada olmayan parti AK Partiydi. Tüm eforunu ilçe ve kırsala verdi. Şehirde seçmenin nabzını tutamadı. Afişleri bol kendileri yoktu. Seçmeni havaya sokamadı. Kampanya yaparken çok amatörce işlere imza attı.

İYİ Parti liste öncesi iyi bir çıkış yaptı ama sonra bu hız kayboldu. Tek yaptığı şey doğru bir yere yani Cumhuriyet Caddesi’ne seçim ofisi kurmaktı. Sessiz seçmeni sessizce kaptı.

CHP’nin adı da kendi de bu seçim kampanyasında yoktu. Tanıtım adına hiçbir şey yapmadı. Sandıktan da sürpriz çıkmadı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.