Erzurum Haber

Şaplı hayvanın insana zararı yok

Şaplı hayvanın insana zararı yok
400 Kez
30 Mayıs 2013 - 10:59

Havaların ısınmasıyla birlikte Erzurum’da görülen şap hastalığı hayvancılığı tehdit eder hale geldi. Ziraat Odası yöneticileri hastalığın sebebini aşı olarak gösterirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, yetersiz beslenme sebebiyle hayvanların bağışıklıklarının zayıfladığını ileri sürdü.

Havaların ısınmasıyla birlikte baş gösteren şap hastalığı Erzurum’da besicileri korkutuyor. Köylerde onlarca hayvanın ölümüyle sonuçlanan hastalıkla ilgili açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Mücahit Harmandar, bölgede aşılama çalışmalarına devlet desteğinin çekilmesinin en önemli etken olduğunu bildirdi. Harmandar, ücretsiz aşı uygulamasının başlatılmasını istemişti.

Konuyla ilgili Pusula’nın sorularını cevaplandıran Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş, 55 köyün karantinaya alındığını bildirdi. Bakanlığın Erzurum’da aşılama yaptırmadığını doğrulayan Erdurmuş, “Bakınlık şap aşılama kampanyasını sınır illeri ve risk gördüğü illerde yapma kararı aldı. Erzurum’da risk olmadığı için bu yıl aşılama kampanyası yapılmadı. Ancak hastalık bu yıl kendini gösterdi” dedi.

Kentte görülen şap hastalığının sebebinin aşı yapılmaması değil, yetersiz beslenme olduğunu ileri süren Erdurmuş, “Şuanda 55 köy karantina altında. Bize göre hastalığın görülmesi aşılama yapılmadığı için değil, hayvanların kışın yeteri kadar beslenememesinden kaynaklıdır. Ot ve saman krizi nedeniyle hayvanlar başka yan gıdalarla takviye edildi. Yeteri kadar beslenemeyen hayvanın hem verimi düştü, hem de bağışıklık sistemi zayıfladı. İl Müdürlüğü olarak karantina altına aldığımız köylerin bir çoğunda başarılı olduk. Hala riskli gördüğümüz köylerde aşılama çalışmamız devam etmektedir” diye konuştu. 

Şaplı hayvanın insana zararı yok.

Şap hastalığına yakalanan hayvanların kesilme durumunda insanlar açısından hiçbir riskinin bulunmadığının altına çizen Erdurmuş, “Alınacak tedbirlerden biri de hastalığa yakalanan hayvanın kesilme işlemidir. Şaplı hayvanın kesilip tüketilmesinde insan sağlığı açısından hiçbir sıkıntı yoktur. Şap hastalığı hayvandan insana geçmez ancak hayvandan hayvana geçişi mümkün ve çok hızdır”dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.