Erzurum Haber

Şap hastalığı Erzurum’u sarmış durumda

Şap hastalığı Erzurum’u sarmış durumda
723 Kez
29 Mayıs 2013 - 10:10

Hayvancılığın merkezi olan Doğu Anadolu Bölgesi’nde sorunlar her geçen gün büyüyor. İthal ot krizinden sonra ortaya çıkan şap hastalığı ve Et ve Balık Kurumu (EBK) tarafından hayvan alım fiyatlarında yapılan düşüş besicileri mağdur ediyor.

 

Emrah AKKAYA/ERZURUM

Erzurum’da ve Doğu Anadolu Bölgesinin büyük bir kısmında hayvancılık bitme noktasına geldi. Son günlerde şap hastalığından bir çok hayvanın telef olması besicileri korkutuyor. Bir çok köyde ortaya çıkan hastalıkla ilgili Erzurum hayvan pazarında ise şap hastalığı nedeniyle hiçbir önlem alınmaması da gözden kaçmıyor. Pazara vatandaşlar istedikleri gibi hayvan getirip götürebiliyor. Hiçbir denetimin yapılmadığı Pazar hastalığa da davetiye çıkarıyor.

Şap hastalığı Erzurum’u sarmış durumda

Besicilerin hayvanlarına gerekli aşıları yaptırmamsı nedeniyle Erzurum’da bir çok hayvan şap hastalığı nedeniyle telef oluyor. Yetkililer ise en kısa zamanda koruyucu aşı yapılacağını açıkladı. Erzurum Ziraat Odası Başkanı Mücahit Harmandar ise “Erzurum’da şap hastalığı hızlı bir şekilde yayılmış durumda. Buna dur demeliyiz. Besiciler zor durumda. Erzurum’un hemen hemen her köyünde ortalama 5 hayvan şap hastalığından öldü. Bu sayı her geçen gün artıyor. Yetkililer koruyucu aşı yapacaklarını açıkladılar. Fakat çok geç kalındı. Bu önlemler en başta alınmalıydı. Bu yıllara kadar böyle bir durum pek olmuyordu. Bu yıl artış göstermesinin temel sebebi devletin ücretsiz koruyucu aşı desteğini kesmesidir. Önceden devlet koruyucu aşı yapıyordu ve hastalık olmuyordu. Bu yıl bu desteği çekince köylülerde aşı yaptırmadı ve şap hastalığı yayıldı. Devletin bu desteği geri getirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Erzurum Besiciler Odası Başkanı Sebahattin Bingöl, “Et ve Balık Kurumu hayvan alım fiyatlarını aşırı bir şekilde düşürdü. Şimdi Erzurum’da yetişen çaşır otunun da kilosu 7 lira, ineğin etinin de kilosu 7 lira. Bu olacak iş değil” dedi.

Bingöl, besicilerin çok zor durumda kaldıklarını belirterek, “Et Balık Kurumu’nun yeni hayan alım fiyat  listelere baktığımda geçtiğimiz fiyat listelerine göre düşüş olduğunu fark ettim. Örneğin bir tonsun kilosu 16 liradan alınırken şimdi 14 liraya düşmüş durumda. İneklerin kilo fiyatlarıysa daha aşağılara düşmüş. İneğin kilosu 12 liradan alınırken şimdi 7 lira 50 kuruşa düşmüş durumda. Anlayacağınız mağduruz. Erzurum’un dağında yetişen çaşırın da kilosu 7 lira, ineğin kilosu da bu adalet midir? Zaten hayvanlarımızı zararına Et Balık Kurumuna satıyorduk. Şimdi fiyatlardaki bu düşüşle batacak duruma geldik.  Bunlar yetmiyormuş gibi birde şap hastalığı çıktı. Ama bizim hayvan pazarımızda şuan hiçbir tane hastalıklı hayvan yok. Bu hastalığın sebebi ise hayvanların kış ayında yeterince beslenememesidir. Çözüm diye ithal ot getirdiler oda kötü çıktı hayvan doğru düzgün yemedi. Sorunlarımız azalacağı yere çoğalıyor. Doğu Anadolu Hayvancılığın merkezi ama bu özelliğini bu gidişle kaybedecek gibi gözüküyor. Erzurum halkı olarak birlik olursak hem bu sorunlar çözülür hem de Erzurum daha iyi yerlere gelir” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.