Erzurum Haber

Sahtekarlık sınır tanımıyor

Sahtekarlık sınır tanımıyor
498 Kez
31 Ocak 2013 - 15:03

Mersin’de ‘sazan balığı’ ile yapılan bir dolandırıcılık olayı, güvenlik kameraları tarafından da saniye saniye görüntülendi. Elinde bir poşet balıkla emlakçı dükkanına gelen bir kişi, ‘bunu patron gönderdi, parasını da sizin ödemenizi istedi’ diyerek, iş yeri çalışanını 200 lira dolandırdı.

İş yerinin güvenlik kameraları tarafından kaydedilen görüntülere göre, 29 Ocak günü saat 09.30 sıralarında emlakçı dükkanına gelen bir kişi, elindeki 2 kilo sazan balığını göstererek, “Abla kolay gelsin. Bunu patron gönderdi, suyu akıyor hemen mutfağa koyalım” diyerek işi oldu bittiye getirdi. Aceleyle balıkları mutfağa yerleştiren kimliği belirsiz şahıs, “Parasını siz verecekmişsiniz, abi gelince size verecekmiş” diyerek, iş yeri çalışanı kadından 60 lira para istedi. Ardından bozuk olmadığı için kadının verdiği 200 lirayı bozdurma bahanesiyle alarak iş yerinden ayrılan şahıs, bir daha geri gelmedi.

İş yeri çalışanı Nilüfer Şahin, dolandırıldığını bir süre sonra patronunu telefonla arayınca anladı. 200 lira para verdiği balıkçının uzun süre geri dönmemesi üzerine patronu Yavuz Selim Madenli’yi arayan kadın, böyle bir balık siparişi verilmediğini öğrendi. Üzüntüden göz yaşlarına boğulan kadın, daha sonra iş yeri sahibi ile birlikte polis merkezine giderek şikayetçi oldu.
Yaşadığı olayı anlatan Nilüfer Şahin, sabah patronu Yavuz Selim Madenli ile kardeşinin ofisten ayrılmasından sonra temizlik yapmaya başladığını belirterek, “Bir süre sonra mutfakta iken ses duydum ‘abla abla’ diye tanımadığım bir kişi içeriye girdi. Elindeki poşetteki balıkları Selim beyi kast ederek ‘abi gönderdi, akıyor hemen mutfağa koyalım’ dedi. Koyduk, sonra parasını benim vereceğimi söyledi. Ben de daha önce böyle alış verişler olunca hiç şüphelenmedim. Ne kadar dedim. ’60 lira’ dedi. Bozuk yoktu 200 lira verdim. Bozdurmak için gitti, gidiş o gidiş bir daha gelmedi” dedi.

İş yeri sahibi Yavuz Selim Madenli ise, yaklaşık 2 yıl önce de benzer şekilde bir dolandırıcılık olayı yaşadıklarını ifade ederek, “O zaman iş yerinde çalışan başka bir arkadaş vardı. Elinde kokmuş balıklarla gelen bir kişi, tıpkı bu olayda olduğu gibi ‘beni abi gönderdi, bu balıkları alacaksınız’ diyor ve 50 lira alıp gidiyor. Aradan 2 yıl geçti. Demek ki adam bizim sazan balığına sazan gibi atladığımızı öğrendi. Yine elinde balıkla gelen bir kişi aynı yöntemle burada çalışan arkadaşımızdan 200 lira alıp gitmiş. Anlaşılan o ki, artık adam levhamızı nereye asarsak orada bir sazan olduğunu biliyor, gidip kokmuş sazanları alıp getiriyor, bize yüksek fiyatla veriyor ve bizi dolandırıyor. Bu yeni bir dolandırıcılık modeli. Burada tek biz değiliz. Çevrede başka esnafta var bu şekilde dolandırılan. Bizi üzen tek şey, öğrendiğimiz kadarı ile bu şahıs yakalanıp savcılığa sevk edildiğinde ‘güveni kötüye kullanmak’ suçundan serbest kalabilirmiş. Biz yasanın düzeltilerek başka kişilerin canını yanmamasını istiyoruz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.