Erzurum Haber - 30 Mayıs 2020, Cumartesi

Sabancı Ortaokulu’ndan 3 yeni proje

10 Ekim 2019, 16:08
Sabancı Ortaokulu’ndan 3 yeni proje

Erzurum/zirve2000 Ekim’de 3 yeni projeye başlayan Sabancı Ortaokulu 6A-B-C şubeleri öğrencileri değişik meslek gruplarından konukları ağırlıyor. Proje kapsamında Atatürk Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) Müdürü Doç. Dr. Bahadır Gücüyeter ve Atatürk Üniversitesi Camii İmam Hatibi Menduh Kars sınıfa konuk oldu.
E
rzurum Yakutiye Sabancı Ortaokulu 6A-B-C sınıfları, Uzman Türkçe Öğretmenleri Emine Behiye Polat Kütük rehberliğinde yıl sonuna kadar devam edecek projelere imza attılar.

Ekim ayında ‘Türkçe Her Yerde -Türkçem Benim Ses Bayrağım’, “Değerlerimizle Değerleniyoruz, Âdâb-ı Muâşeret Öğreniyoruz ” ve “Kuş Bahçesi” projelerine başlayan Sabancı Ortaokulu 6A-B-C sınıfı öğrencileri konuklarını ağırlamaya başladı.

Atatürk Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) Müdürü Doç. Dr. Bahadır Gücüyeter Türkçenin zenginliğinden, Türkçe konuşmanın önemine, Farsça golun nasıl güle dönüşüp ve nasıl Peygamber’e (SAV) atfedildiğinden, Türkçeye niçin sahip çıkmamız gerektiğine bir ders yaptı. Projenin kapanışı Türkçe’nin en güzel şiirlerinden oluşan ve çocukların anne, baba ya da okul çalışanlarıyla sahneyi paylaşacağı “Benimle Şiir Okur musun?” dinletisiyle olacak.

“Değerlerimizle Değerleniyoruz, Âdâb-ı Muâşeret Öğreniyoruz ” projesinde ise ilk konuk Atatürk Üniversitesi Camii İmam Hatibi Menduh Kars oldu. 6-C sınıfında projenin ekim ayı konusu olan ” Sevgi ve Temizlik Adâbı” konulu bedensel temizlikten manevi temizliğe, ana baba sevgisinden Allah sevgisine bir çok konuyu ayet ve hadislerle anlattı.

Bu ayın diğer bir projesi olan Kuş Bahçesi’nde ise kış ayları bitene kadar bahçedeki kuşlara öğrenciler tarafından nöbetleşe yem verilecek.
Projelerle ilgili bilgi veren Uzman Türkçe Öğretmeni E.Behiye Polat Kütük:” Türkçe düşünüp, Türkçe konuşan, Türkçe yaşayan nesiller için ‘Dilimiz kimliğimizdir, sahip çık’ sloganıyla başladığımız; Türkçenin güzelliklerini keşfedip önemini kavrayacağımız, Eskici’den Kaşağı’ya Türkçenin en güzel örnekleriyle tanışacağımız, Türkçesi varken yabancısına hayır bilinci kazanacağımız, pek çok güzel isimle tanışıp Türkçe sevdasıyla yaşayacağımız ve sonunda kapanışını Türkçemizin en güzel şiirlerinden oluşan ve çocukların anne, baba ya da okul çalışanlarıyla sahneyi paylaşacağı “Benimle Şiir Okur musun?” dinletisiyle yapacağımız ‘Türkçe Her Yerde -Türkçem Benim Ses Bayrağım ‘projemizde konuklarımız olacak.

“Değerlerimizle Değerleniyoruz, Âdâb-ı Muâşeret Öğreniyoruz ” projesinde öğrencilerin bu kadim topraklardan fışkıran erdemlerle taçlanmaları, nezaket ve görgü kurallarıyla tanışmaları, Yunus Emre’den Âşık Veysel’e Anadolu’nun değerli isimleri ışığında bir ömür yön bulmaları ve bilgisayar, tablet, cep telefonundan uzaklaşıp akıp giden yaşamın tam merkezine konumlanmaları hedefleniyor.

Kuş Bahçesi” isimli kış ayları bitene kadar kuşlara yem verilecek yeni bir projeye başladık. Değerlerimizle Değerleniyoruz projesinin merhamet ve hayvan sevgisi kısmıyla da ilişkilendirilen ve Hazreti Muhammed’in “Siz yerdekilere merhamet edin ki; göktekiler de size merhamet etsin.” hadisinden hareketle başlatılan projede amacın gönüllere merhamet ve hayvan sevgisi aşılamak. Geçen yıl olduğu gibi bu sene de bahçemizdeki serçelerimiz, üveyiklerimiz, güvercinlerimiz ve kargalarımız yaz gelene kadar önce Allah’a sonra çocuklarımıza emanet “ dedi.
sabancı ortaokulu (1)

sabancı ortaokulu (2)

sabancı ortaokulu (3)

sabancı ortaokulu (4)

sabancı ortaokulu (5)

sabancı ortaokulu (6)

Sabancı Ortaokulu’ndan 3 yeni proje Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*