Erzurum Haber

Saat 05.15’te yaptılar

Saat 05.15’te yaptılar
401 Kez
30 Ocak 2013 - 11:24

Erzurum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği ekiplerince sabah saat 05.15’te eksi 20 derece havada deprem tatbikatı gerçekleştirildi.
Senaryo gereği Erzurum’da meydana gelen 5.1 büyüklüğünde bir depremin ardından 5 ilçede oluşan yıkım ve kurtarma çalışmalarının testi için tatbikat yapıldı. Sadece Erzurum Vali Yardımcısı Abdurahman İçyer, İl Afet Acil Durum Müdürü Abdurahman Aktürk ve gazetecilerin tatbikattan haberi olurken, olaydan habersiz sivil savunma ekipleri saat 05.15’de alarma geçirildi. Evlerinde bulunan ekipler bir bir aranarak 5.1 büyüklüğünde deprem olduğu ve acil koduyla göreve gelmeleri duyuruldu. Bunun üzerine ekiplerin hızı, ne kadar sürede göreve hazır oldukları test edildi. Ekiplerin yarım saat içerisinde hazır halde Sivil Savunma Birliği’nde toplandıkları gözlendi.
Tatbikatla ilgili bilgi veren İl Afet Acil Durum Müdürü Abdurahman Aktürk, “Senaryo gereği ilimizde saat 05.15’te orta şiddette bir deprem meydana geldi. Arama köpeklerinin de yer aldığı tatbikata 68 personel ve 11 araç katıldı. Erzurum merkez Palandöken, Aziziye ilçeleri ile Pasinler, Köprüköy ve Horasan’da senaryo gereği enkaz altında kalan vatandaşlar kurtarıldı. Bir boya fabrikasında oluşan kimyasal gaz sızıntısına müdahale edildi. Evlerinde uyurken deprem görev haberini alan arama kurtarma ekipleri, ilk 30 dakika içerisinde kuruma gelerek görev sevk yerlerine yönlendirildi. Depremden 40 dakika sonra ise bütün ekipler görev yerlerine sevk edildi” dedi.
Abdurrahman Aktürk, başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiklerini ifade ederek, coğrafi ve iklim nedeniyle tatbikatı sabah saatlerinde yaparak sevk ve organizasyon güçlerini ölçtüklerini kaydetti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.