Erzurum Haber

Rotasyon zamansız

Rotasyon zamansız
446 Kez
23 Ağustos 2013 - 14:50

Milli Eğitim Bakanlığı’nın rotasyon kararı gereği Erzurum’da milli eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri ve ilçe milli eğitimlerinin tamamı değişecek. Erzurum’da sadece İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge görevine devam edecek.

 

HABER MERKEZİ

Erzurum’da eğitim sektörünün yönetici kadrosu değişiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın rotasyon uygulaması çerçevesinde il Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge hariç, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve ilçe milli eğitim müdürleri değişecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Yöneticilerinin Yer Değiştirme Suretiyle Atanmaları Hakkında Yönetmelik yayınlanması üzerine başta 81 ilde göç hareketliliği başladı. Çıkan Yönetmeliğe göre Erzurum’da 20 ilçe milli eğitim müdürü rotasyona uğruyor. İl Milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürü ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü şube müdürü kadrolarında asaleten görev yapanları kapsayan rotasyonda Erzurum ve ilçelerinde görev yapan kadroların hemen tamamı değişecek.

Bilge kaldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın rotasyon uygulamasından sadece Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge etkilenmedi. Görev süresince 5 yılı dolmayan Bilge, görevini sürdürecek. Bilge ile birlikte il milli eğitimde şube müdürü olarak görev yapan Yıldırım Akkuş da rotasyondan etkilenmedi.

Atanamayanlar resen atanacak

İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne; İlçe Milli Eğitim Müdürleri de İl Milli Eğitim Müdür yardımcılıklarına atanmak için tercihte bulunabilecek. Şube müdürleri ise başvuramayacak. İl Şube Müdürleri İllere, İlçe Şube Müdürleri, İlçe Şube Müdürlüğüne başvurabilecek. Bu arada rotasyon uygulamasıyla bugüne kadar vekaleten yürütülen Hınıs, Karaçoban gibi ilçelerin Milli Eğitim Müdürlüklerine asaleten atama yapılacak.

İlçe eğitimlerini kurdular

Milli Eğitim Bakanlığı’nın rotasyon uygulamasından Yakutiye Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kurt ile Palandöken Milli Eğitim Müdürü Ali Özer de etkilendi. 2008 yılında ilçe olan Yakutiye ve Palandöken’de kurucu müdür olarak görev yapan Ahmet Kurt ve Ali Özer, yeni görev yerleri için tercihte bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın rotasyondan kaynaklanan atamaları bu hafta sonuna kadar tamamlaması bekleniyor.

Rotasyon zamansız

Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce açıkladığı ancak şimdiye kadar 4 kez ertelediği rotasyon uygulamasının okulların açılmasına kısa bir süre kala gerçekleştirilecek olması tepki çekti. 16 Eylül 2103’te eğitim-öğretim sezonunun başlayacak olmasına dikkat çeken eğitim sendikası yöneticileri, “Atama kararı sadece Erzurum’da değil Türkiye’de adeta bir göç hareketi yaşatacak. Görev yeri değişen müdürler yeni yerlerine gidip, çalışacakları bölgeleri tanıyacaklar. Bu da belirli bir süre demek. Bakanlık bu uygulamayı neden okullar tatile girdikten sonra yapmadı. Şimdi yapılacak rotasyon eğitimi de olumsuz etkileyecektir” dediler.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.