Erzurum Haber

Restorasyonu bir türlü yapılamıyor

Restorasyonu bir türlü yapılamıyor
404 Kez
22 Mart 2013 - 11:00

Erzurum’un Uzundere ilçesinde göz göre göre yok olan tarihi Öşvank Kilisesi’nin restorasyonu tam bir yılan hikâyesine döndü. Geçen yıl 137 bin 970 lira bedelle ihalesi yapılan ancak somut bir adım atılmayan kilisede onarımın ne zaman yapılacağı merak konusu oldu.

Gürcü Kral Andersen’in oğulları tarafından 963 yılında yaptırıldığı sanılan tarihi Öşvank Kilisesi’nin restorasyonu tam bir yılan hikayesine döndü. Newyork’taki Dünya Anıtlar İzleme Kurulu’nun tehlikedeki 100 anıt listesine aldığı tarihi mekanı yaklaşık iki yıl önce Gürcistan restore etmek için talip olmuş ve iki ülke arasında protokol imzalanmıştı. Protokol gereği Türkiye Gürcistan’da bulunan bir camiyi Gürcistan’da Öşvank Kilisesi’ni onaracaktı. Protokole rağmen onarım gerçekleşmezken, tarihi mekan gün geçtikçe harabeye döndü.

DUVARLAR ÇATLADI, RESİMLER SİLİNİYOR

Kiliseden arta kalan duvarlardaki çatlaklar ürkütürken, iç kısımlardaki orijinal resimler yok olmaya yüz tuttu. Bu arada Gürcistan hükümetinin ‘ekonomik kriz var’ bahanesiyle uzun süredir ertelediği restorasyondan vazgeçmesi üzerine onarım işlemi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kaldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Rölöve ve Anıtlar Erzurum Müdürlüğü geçtiğimiz yıl 16 Haziran’da restorasyon için ihale, 2 Temmuz’da da yer teslimi yaptı. Ancak restorasyon Rölöve ve Anıtlar Müdürü Suat Bakır’ın ifadesiyle proje grubundan kaynaklanan gecikme nedeniyle başlamadı. Tarihi mekânın akıbeti bu ay sonunda bakanlıkta yapılacak toplantıda belli olacak.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.